Yeni Tur, Yeni Şans!

Bu haber 19 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.184 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün AK Parti’de arayışlara bakacaktık.

Önceki gün olumsuz sonuçlanan MHP-AK Parti görüşmesi, koalisyon bir yana “erken seçimin” yerine “tekrar seçimi” getirmiş bulunuyor.

Oradan başlayalım bakalım, AK Parti’de arayışlara varır mıyız?

xx        xx        xx

Beklendiği gibi önceki gün yapılan AK Parti-MHP buluşmasından koalisyon çıkmadı. Erken seçim hükümeti de çıkmadı. Görüşmeden sonra açıklamada bulunan Başbakan DavutoğluKoalisyon için bütün yolları denedim.” dedi.

Bu durumda bütün yolların CHP tarafından da denenmesi gerekiyor. Yani CHP’de beklenen hükümet kurma görevinin bu defa da kendilerine verilmesi… CHP-AK Parti koalisyonu mümkün olmadığına göre, geriye CHP-MHP koalisyonu kalıyor. Bu mümkün… Ancak bu koalisyonun HDP tarafından desteklenmesi gerekiyor. MHP’nin görüşü de ortada; HDP destekli bir koalisyonda yer almaz. O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye görev vermesinin bir anlamı yok gibi görünüyor. Öyle de, ama prosedürün yerine getirilmesi şık olurdu.

xx        xx        xx

Görünen o ki erken seçime gidiyoruz. Bu kararın meclisten çıkması da mümkün görünmüyor. Kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan vermek durumunda kalacak. Peki, bu seçim “erken seçim” mi olur, yoksa “tekrar seçim” mi?

Bu günlerde bu durum da tartışma konusu olabilir.

Bana sorarsanız bu seçim “erken” değil “tekrar” seçim olacaktır.

Çünkü 7 Haziran seçiminin ardından bir koalisyon kurulmadı. Seçimden bu güne bir “geçici hükümet” tarafından yönetiliyoruz.  Öyle ya da böyle bir hükümet kurulamadığına göre, Yüksek Seçim Kurulu ne der bilmiyorum, ama bence “tekrar seçime” gidiyoruz.

7 Haziran Genel Seçimi tekrarlanıyor!

xx        xx        xx

Şimdi gelelim bu günkü konumuza; AK Parti’de 3 Dönem Meselesi ne olacak? Milletvekili aday listeleri yenilenecek mi?

AK Parti’de üç dönem kuralının değişmemesi halinde önümüzdeki tekrar seçim Başbakan Davutoğlu’nun da üçüncü seçimi olacak. Yani AK Parti’nin tüzüğüne göre, Başbakan Davutoğlu’nun tekrar seçimin ardından yapılacak bir yeni erken seçimde veya tarihinde yapılacak genel seçimde yeniden milletvekili seçilme şansı yok.

Ancak tüzüğe göre, 3 dönem nedeniyle 7 Haziran seçimlerinde aday olamayan ve aralarında Ömer Çelik, Ali Babacan, Mevlüt Çavuşoğlu, Vecdi Gönül, Bülent Arınç, Mehdi Eker, Nurettin Canikli, Taner Yıldız, Faruk Çelik gibi ağır topların bulunduğu 70 isim önümüzdeki seçimde tekrar aday olabilecek.

Eğer koalisyon kurulsaydı, elbette aralarından yine sivrilenler olurdu, ama bu isimlerin siyasi yaşamları bir bakıma sona ermiş olacaktı!

Önümüzdeki tekrar seçimde ise tüzüklerine göre, 4 yıllık bir dönemin geçmiş olmasına gerek kalmayacak; o 4 yıllık dönem seçimden sonra geçen 2,3 aylık (25. Dönem) zaman diliminde tamamlanmış olacak.

xx        xx        xx

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile yaptığı olumsuz sonuçlanan koalisyon zirvesinin ardından ‘erken seçimin en kuvvetli ihtimal olduğunu’ açıklamış olması AK Parti’de yeniden üç dönem sendromunun yaşanmasına neden olmuştu. MHP ile görüşme yapılmadan da tekrar seçime gidildiği belliydi…

Bu sendrom yukarıda da vurguladığım gibi 2 veya 3 aya sığdırılmış olacak olan 25. dönemi geçirmiş olarak Başbakan Davutoğlu’da 2 defa seçilmiş olacak ve tekrar seçimin ardından 4. defa aday olma hakkı kalmayacak!

Bir de 2-3 aya sığdırılmış olacak olan 25. dönemi Başbakan Davutoğlu gibi 3 dönem milletvekilliğini geçirmiş sayılacak Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu, Cevdet Yılmaz, Mehmet Şimşek ve İdris Güllüce gibi isimlerden oluşan 26 milletvekili de bulunmakta.

Hal böyle olunca Başbakan Davutoğlu’nun geleceğini de garantiye almak üzere önümüzdeki iki aydan birinde yapılacak olan kurultayın yanına bir tüzük kurultayı da konulabilir.

Veya Merkez Yürütme Kurulu (MYK) önümüzdeki günlerde 3 dönem kuralını delecek bir karar alacaktır.

xx        xx        xx

Bütün bunlar bize önümüzdeki tekrar seçime AK Parti’nin mevcut milletvekilleri ile gitmeyeceğini söylüyor. Yani 7 Haziran seçimlerinde 3 dönem kuralı nedeniyle aday olamayanlar, önümüzdeki seçimde aday olabileceklerine göre, AK Parti’nin tekrar seçim milletvekili aday listeleri yenilenecektir.

AK Parti’de adayların belirlenmesinde CHP’de olduğu gibi bir “ön seçim” müessesi yok.  Ben AK Parti’nin listelerini yeniden oluştururken temayül yoklaması yapacağını da sanmıyorum.

Hemen her yerde ve Muğla’da da tekrar seçim adayları 7 Haziran Seçimi sonuçlarına bakılarak belirlenecektir.

xx        xx        xx

CHP’de AK Parti’de olduğu gibi “3 dönem” meselesi yok!

Keşke bütün partilerde olsa diyeceğim, ama AK Parti kurtulmaya çalışıyor.

Ne kadar doğrudur bilmiyorum. CHP’de atama adaylar için bir “üç dönem meselesi” varmış galiba.

İki kere aynı yerden atama milletvekili olan kişinin, yine aynı yerden üçüncü defa aday gösterilemeyeceği söyleniyor.

Eğer bu doğru ise önümüzdeki tekrar seçimde Muğlalı olmayan Ömer Süha Aldan aday gösterilemeyecektir. Kendisini Ankara’da tutanlar başka bir ilden aday gösterebilirler.

Keşke 7 Haziran’da da başka bir yerden aday gösterselerdi diyeceğim, ama artık 7 Haziran seçilmişliği yok!

xx        xx        xx

Tabi siyaset CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan’a güzel…

Milletvekili olabilmek için parti içi mücadeleden geçmediği gibi para da harcamadı!

CHP’nin 7 Haziran Genel Seçimi listesinin 5. sırasında yer alan Emrah Doğu’ya sorun bakalım. Maddi manevi ömrünü, gençliğini verdi…

Emrah Doğu iki genel seçimde üst üste ön seçim sandığından üçüncü sırada çıktı, ama CHP Genel Merkezi o sırayı kontenjan aday için kullanınca 4. sıraya kaydırılırken; 7 Haziran Genel Seçimi’nde de ön seçim sandığından 4. sırada çıkıp, 5. sıraya kaydırıldı.

Yeni tur, yeni şans” dercesine, CHP adaylarını yeniden ön seçimle belirler mi? Sorunun net bir yanıtı yok.

7 Haziran seçiminin tekrarlanacağı gibi, ön seçim de tekrarlanırsa Emrah Doğu 4. kere aday olur mu?

xx        xx        xx

Doğruyu söylemek gerekirse 7 Haziran Genel Seçimi’ne AK Parti’den Hasan Özyer ve Elvan Göçer, CHP’den Prof. Dr. Nurettin Demir ve Av. Burak Erbay, MHP’de listenin 2. sırasında yer alan Prof. Dr. Peyami Cinaz ve 3. sırada yer alan Asım Başaran çok ciddi paralar harcadılar. Elbette bütün adaylar kendi çaplarında harcamada bulunmuştur, ama bu adı geçenler hem çok harcadılar, hem çok çalıştılar…

Adı geçenlerden seçilmiş olanlar “tekrar seçimde” aynı sıradan aday olmayı müktesep hak görürken, seçilebilir yerde olmayanlar da “yeni bir seçim yapılacağı” gerekçesiyle sıralamaların yeniden belirlenmesini isteyecektir. “Yeni tur, yeni şans” diyeceklerdir!

Bu gün AK Parti’de arayışlara bakacaktık. Yarın bakarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.