YENİ TEŞVİKLER

Bu haber 10 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 908 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Ulusal kanallarda Adıyamanlılar bağırıyor. İllerinin yeni teşvik uygulamasında üçüncü bölgede kalmasına itiraz ediyor, dördüncü bölgede yer almak istiyorlar.
Bir bakıma, hükümetin yeni teşvik politikaları ekonomik hayatımızda yer almaya başladı. Önceki dönemde illerde kişi başına  düşen milli gelire göre teşvik uygulamaları yapılıyordu. Belki idealist düşüncelerle, bölgeler arası farklılıkları azaltmak amacıyla yapılan uygulama, bize göre çok yanlıştı.
Birincisi Denizli  gibi tekstilin başkenti olmuş bir il teşviklerden faydalanamazken, Denizli Çardak’ın kenarındaki Afyon Dazkırı teşvik kapsamındaydı.
İkincisi öyle iller vardı ki, örneğin Muğla gibi, Ankara’dan bakınca zengin görünüyor  ama nüfusunun yarısı desteklenmeye muhtaçtı.
Her platformda illerde kişi başına düşen milli gelire göre değil, sektörel ve bölgesel destekler verilmesi gerektiğini anlattık.
Ortak akıl galip geldi. Yeni uygulama sektörel ve bölgesel olarak kriterler belirledi.
Ancak illerin gruplandırılması ve seçilen sektörler konusunda ciddi problemler var. Muğla’dan örnek verirsek, bu ilde yaklaşık 800 bin yerleşik insan yaşıyor. İnanıyorum ki, bunların yarısı desteğe muhtaç alt gelir guruplarından oluşuyor. Hatta biraz daha iddialı konuşursak, doğu ve güneydoğunun da altında standartlara sahipler.
Bir diğer sorun seçilen sektörlerde. Bizim gurubumuzda yer alan tekstil, makine imalat gibi sektörlerde Muğla’nın şansı yok. Meyve işleme tesisleri sektörü doğru bir seçim. Hayvancılık konusunda ise yine sıkıntılıyız. Muğla’da hayvancılık tesisleri küçük aile işletmeleri şeklindedir. Mera sıkıntısı var. Zaten ilin yüzde 68 i orman alanı. Bu koşullarda hayvancılıkta büyük atılımlar beklemek hayal olur. Hayvancılık organize bölgesi projemiz bile daha Muğla’daki bürokratik işlemlerini bitiremedi.
Yeni uygulamada Muğla üçüncü bölgede olmalıydı. Sektör belirlemelerinde ilin dinamiklerinin görüşü alınmalı, özellikle girişimciler dinlenmeli ve iyi bir analiz ile sonuca gidilmeliydi. Burada yine klasik hastalığımız ortaya çıkıyor. Konuşanlar konuyu bilmiyor, konuşması gerekenler ise fikirlerini ifade etmiyorlar.
Herşeye rağmen sektörel ve bölgesel teşvik uygulaması doğrudur. Belki Muğla’da büyük yansımaları olmayacak ama komşumuz Denizli, kötü gidişini durdurabilecek.
Not: Cumartesi günü, Marmaris’te çok sevdiğim dostum Hüseyin Yüce’yi kaybettik. En verimli çağında kaybettiğimiz arkadaşımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.