Yeni otogar tartışmalarla hizmete açıldı « Hamle Gazetesi

Yeni otogar tartışmalarla hizmete açıldı

Bu haber 10 Aralık 2018 - 0:32 'de eklendi ve 2.166 kez görüntülendi.

Menteşe İlçesi’nde Cuma günü hizmete vermeye başlayan yeni otogar tartışmaları da beraberinde getirdi. Yeni otogarda sadece belli taksilerin çalışmasına izin verildiğini belirten şoför esnafı, otogarın hizmete girmesinden bir gün sonra eylem yaptı.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 11 milyon 186 bin 400 liraya mal ederek yaptığı Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali, Cuma günü sessiz sedasız hizmete girdi. Menteşe ilçe merkezindeki taksi şoförü, Muğla İl Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı olmadan ve ihale yapılmadan bazı taksi şoförlerinin terminalde beklemesine izin verildiğini, ancak kendilerinin engellendiğini iddia ederek yaşanılanlara tepki gösterdi.

Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Yönetim Kurulu üyeleri de bulunan taksiciler, garaj alanına giderek durumu protesto etmek istediler. Ancak zabıta ekipleri taksilerin otogar alanından çıkmasını isteyince kısa süreli gerginlik yaşandı.

Terminal alanında açıklama yapan Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Halil Bozyer, hizmete giren yeni otogarda, taksicilerin eşit bir şekilde çalışmasını istediklerini söyledi.

Konuyla ilgili ayrıntılı açıklama yapan Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Arif Özer ise, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi açıldıktan sonra bütün taksi esnafımız eşit şekilde çalışıyor. Yeni terminalde de aynı sistemin olmasını beklerken, yasal hakları olan arkadaşlarımızın bir kısmının buraya alınmadığını duyduk. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün imzasının bulunduğu iki UKOME kararı var. Birincisinde burası 8 araçla ihale yapılacak, ikincisinde ise burada da çalışacak alt komisyon tarafından belirlenecek. Bu kararlar varken, neden böyle bir şey yapıldığına anlam veremedik. Bir yerde yeni bir uygulama yapılırken, mevcut esnafın hakkını kullanması gerekiyor” dedi.

Sonuçları göstermediler

Oda avukatı Emre Aykın, belediye yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde kendilerine UKOME kararlarını ve ihale sonuçlarını gösterilmediğini söyledi. Aykın, “Eşitlik ilkesine uygun davranmak zorunda olan idarenin herhangi bir yasal dayanağı olmadan sadece belli başlı birkaç taksinin giriş ve çıkışına izin verdiği kanaati oluştuğundan, diğer şoför esnafı kendi hakları çerçevesinde buradaki durağa katıldılar. Büyükşehir Belediyesi bir tasarrufta bulunan kadar burada kalmaları kazanılmış haklarıdır. Ancak UKOME kararları geçerlidir. Büyükşehir Belediyeleri Koordinasyon Merkezleri Yönetmeliği’ne göre karar alma ve uygulama yetkisi UKOME genel kurulundadır. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın tek başına alacağı bir inisiyatifle hareket edilemez. Garaj alanın belediyenin yetkisinde ve yönetimde olduğu için biran önce tasarrufta bulunup, taksilerin çalışma düzeni konusunda alınacak UKOME kararına öncülük etmeleri gerekiyor. Bunun haricinde hukuki kararın yokluğunda ticari taksilerin garaj alanına alınmaması ulaşım araçlarının engellenmesi konusunda suç teşkil ediyor” diye konuştu. Yaşanılan tartışmaların ve açıklamalarının ardından taksiciler yeni otogardan olaysız bir şekilde ayrıldılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.