Yeni hizmet binası açıldı

Bu haber 04 Ocak 2014 - 10:37 'de eklendi ve 843 kez görüntülendi.

yenihizmetbinasi51651651Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası yeni hizmet binası ve Muhiddin Onay Kültür ve Eğitim Merkezi açılışı renkli bir törenle açıldı.
Haber Merkezi
Marmaris Esnaf Ve Sanatkârlar Odası yeni binası ve Muhiddin Onay Kültür ve Eğitim Merkezi açılışı büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Açılışa Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Datça Kaymakamı Hamdi Üncü, Marmaris Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın yanı sıra dernek, oda başkanları, belediye başkan adayları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve esnaflar da katıldı.
Kurdele kesiminden önce Türk Halk Müziği Korosu davetlilere müzik ziyafeti sundu. Konserin ardından Marmaris Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve bazı davetlilere kültür merkezinde eğitim alan kadınların hazırladığı halı dokuma portreler hediye edildi.
Açılış töreninde bir konuşma yapan Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Bu davete gelirken bu kadar geniş katılım beklemiyordum. Marmarislilerin bu projeye sahip çıkışını çok takdir ettim. Böyle güzel bir merkezin açılışında bulunmaktan dolayı da çok mutluyum. Çok değerli bir merkez armağan ediliyor. Özellikle kadınlara yönelik kursların açılması ve onların ekonomiye katkı sunması çok güzel bir olaydır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Marmaris Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız, Muhiddin Onay Kültür Ve Eğitim Merkezi’nin içerisinde nostaljik ürünlerin bulunduğu bir müze olarak da tasarlandığını söyledi. Ayyıldız, “İçerisinde nostaljik ürünlerin bulunduğu bir müzeyi anımsatıyor bu Kültür Merkezi. Merkezin açılmasının amacı ise Marmaris esnafının gelirini arttırmak” dedi. Ayyıldız, Kültür merkezini hizmete sokmalarının asıl amacının ise bölgeye gelen turistlerin dikkati çekmek olduğunu söyledi.
Ayyıldız “Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odamıza ait, hizmet binamızın bir bölümü olan Muhiddin Onay Kültür ve Eğitim Merkezi’nde, Marmaris’imize ve Ege bölgesine haz çeşitli ve eski dönemlere ait, bu bölgenin gelenek ve göreneklerini temsilen, çeşitli figürler, kullanılan aletler, kişi motifleri ve buna benzer örnekler sergilenmektedir. Ayrıca Marmaris Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı olarak burada eski dönemlere ait el dokuması adını verdiğimiz ahşaptan dokuma tezgâhlarıyla halı-tişört ve buna benzer dokuma faaliyetleri öğrenmek isteyen üyelerimize ve halkımıza kurslar vererek, bu kişilere el işleri ve dokuma sanatını öğretmiş oluyoruz hem de bu sanatlara yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda, güzel Marmaris’imize ziyarete gelen turist misafirlerimizi bu alanımızı gezdirerek, hem yöremizi tanıtmış oluyoruz, hem de onlara bu eski ve tarihi güzellikteki mesleklerimizi, ülkelerinde anlatmalarını amaçlıyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından davetliler tarafından kurdele kesim töreni yapılarak Muhiddin Onay Kültür ve Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.