Yeni hedef Kazakistan « Hamle Gazetesi

Yeni hedef Kazakistan

Bu haber 03 Eylül 2014 - 23:56 'de eklendi ve 928 kez görüntülendi.

yenihedefKazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e ziyaretinde Türkiye’ye daha çok kazak turist gelmesi için çalışma yaptığını söyledi.

Haber Merkezi

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gelmesi ile birlikte 3 milyon nüfusa ulaşan Muğla’da yeni hedef Kazakistan’dan gelecek turist oldu. Kazakistan’ın yeni atanan Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret ederek Kazakistan turizminin Muğla’da ve ülke genelinde artacağının sözünü verdi.

Turizmin arttırılması ile ilgili görüş alışverişinde bulunan ikili neler yapılması gerektiğini konuştular. Ziyarette konuşan Tüymebayev, Kazakistan ile Türkiye arasında çok önemli ilişkilerin olduğunu belirtti. Kazakistan da Muğla’nın Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi ilçelerinin çok ünlü olduğuna işaret eden Tüymebayev, “Her yıl Kazakistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı artıyor. Sadece geçen yıl Türkiye’ye gelen turist sayısı 420 bin kişi. Potansiyel çok büyük, bunu daha arttırmak istiyoruz. Bunun yanında mermer, sanayi, kültürel alanda ilişkilerimizi daha ne kadar arttırabiliriz bunları araştırıyoruz. Bunun yanında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde okuyan Kazak öğrencilerimiz var. Kazakistan Ulaştırma Bakanımız ile yaptığım görüşmede Kazakistan-Bodrum tarifeli uçak sayısının arttırılacağı yönünde. Buda daha çok turist demek. Geçen yıl imzalanan bir protokol var ve bu protokole göre, Kazakistan vatandaşlarının Türkiye’den mal sahibi olmalarını imkân tanıyor. Kazak işadamlarımızın Marmaris’te, Bodrum’da ve Antalya Belek’te ve İstanbul’da büyük turistik yatırımları var. Türkiye’ye sadece yaz aylarında değil, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da turist getirmek istiyoruz. Çünkü Kazakistan çok soğuk, Türkiye’de kış aylarında da denize girilebiliyor” dedi.

İki kardeş ülkeyiz
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, Türk ve Kazakistan ülkeleri arasındaki ilişkilerin kardeş iki ülke ilişkileri çerçevesinde yürüdüğünü belirtti. Vali Güvençer, “Hem Türkiye’de, hem Muğla’da ağırladığımız Kazak kardeşlerimizin sayısı her geçen yıl artıyor. Fakat biz daha fazla Kazak kardeşimizi Anayurdumuzdan Muğla’da ağırlamak istiyoruz. Bundan sonra yapılacak ortak çalışmalarda birlikte olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.
Vali Güvençer Büyükelçi Canseyit Tüymebayev’e Muğla ürünlerinden oluşan bir hediye sunarken, Büyükelçi Tüymebayev de seramik üzerine işlemeli hediye verdi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.