Yeni Döneme Girerken

Bu haber 01 Ağustos 2016 - 10:59 'de eklendi ve 1.882 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Son darbe girişimi sonrası süratle alınan kararlarla bazı kurumlarda yapısal değişiklilere gidilmektedir. Bu kararları personel değişimi takip etmekte, bir nevi devletimiz yeniden yapılanmaktadır. 1960’dan beri acı tecrübelerle yaşadığımız darbe ortamlarından ülke olarak bir türlü çıkamıyoruz. Yeni dönemde artık darbe ortamları yaşanmasın, siyasi hesaplaşmalar sandıkta son bulsun, gerginliklerin yerini uzlaşı alsın…

Son darbe girişimi birçok açıdan diğer darbe ve girişimlerinden ayrılıyor. Öncelikle darbe için şartların olgunlaşmasına, darbenin kamuoyu tarafından istenir hale gelmesine bu sefer riayet edilmedi. Pek çok insanın şaşkınlığı buradan kaynaklanmaktadır. Darbe sonrası demokrasiye dönüş veya siyasi denklemin iyi planlanmadığı da şimdiye dek kamuoyuna yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır. Ve tabii ki Meclis’imizin bombalanması, halkımıza silah doğrultulup, kurşun sıkılması sonucu 237 vatandaşımızın şehit olması, Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi ilk kez şahit olduğumuz gerçekler…

Geçtiğimiz hafta yazdığım gibi her darbe sonrasında yeni bir darbe olmasın, olmamalı gibi söylemler hep dile getirilse de bir türlü bu anlayış kırılamadı. Oysa postmodern darbe diye adlandırılan 28 Şubat sonrasında dönemin meşhur komutanı öyle tedbirler alınacak ki bin yıl darbeye ihtiyaç duyulmayacak demişti. Darbeye ihtiyaç duyulması söylemi başlı başına sorun aslında. Darbeye neden ihtiyaç duyulur, kim veya kimler ihtiyaç duyarlar? Bu soruların birden çok cevabı olabilir. Siyasete ve demokrasiye güvensizlik bu cevaplardan birisidir.

Siyasi iktidarla mücadelede sandık çözüm olmaktan çıkarılıyorsa kimi çevrelerde darbe söylemleri dillendirilmeye başlıyor. Demek ki siyasi kültürümüze yerleşen bu anlayışta sorunumuz var. Okullarda, seminerlerde, konferanslarda daha fazla demokrasi ve sivil toplum vurgusu yapılarak bu anlayış kırılmalıdır. Aksi takdirde bir türlü bu kısır döngüden çıkamayacağız.

Son darbe girişimini diğerlerinden ayıran en önemli farklardan biri kuşkusuz, Cumhurbaşkanı’nın sözüyle halkın sokağa dökülmesidir. Ve halen devam eden demokrasi nöbetinin şölene dönüşmesine daha önce şahit olmadık. Darbe sırasında halkın inisiyatif alması darbelerin son bulmasını sağlayabilir. Ya da bazı strateji uzmanlarının ileri sürdüğü gibi iç savaşa da sürükleyebilir. Elbette iç savaşa sürüklenmemiz, sağduyulu vatandaşlarımız tarafından arzu edilmeyen, en çok endişe yaratan konudur. O nedenle bu konuya da dikkat ederek tepkilerimizi ortaya koymalıyız.

Darbe sonrasında siyasi liderlerimizin gösterdiği uzlaşı, kullandıkları üslup umut vericidir. Hele Cumhurbaşkanı’mızın tazminat davalarından vazgeçtiğini açıklaması, siyasi uzlaşı için büyük bir şanstır. Birbirlerini eleştirirken kullandıkları dil ve üslup konusunda da bir düzey oluşursa toplumdaki gerginler azalır, diye düşünüyorum.

Darbeler, bireysel ve toplumsal travmaya yol açarlar. Örneğin 12 Eylül en önemli toplumsal travmalarına yol açmış bir darbedir. Binlerce insan işinden olmuş, işkence görmüş, faili meçhul cinayetlerle hayatını kaybetmiş, gencecik insanlar asılmış, işkence sonrası sakat kalmış veya hastalığa yakalanarak kalıcı hasarlara maruz kalmıştır. Geride acılı aileler, kırılan umutlar ve hayaller, güvensizlik ve nefret duyguları bırakmıştır. Toplum darbelerden epey acı çekmiş ve çekmektedir.

Kısacası darbeler topluma hep acı ve keder getirmiştir. Darbe ortamı oluşmasına katkı sağlayacak yaklaşımlardan kaçınarak, uzlaşma ve barış dilini geliştirmeliyiz. Toplumda ayrılıkları körükleyecek fitne, fesat, dedikodu gibi alışkanlıklardan kaçınmalıyız. Toplumsal birliğe hizmet edecek politikalar oluşturmalıyız. Toplumda derin izler bırakan travmaların etkilerini azaltacak projeler geliştirmeliyiz. Sağlıklı toplum ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için hepimize görev ve sorumluluk düşmektedir. Yeni Türkiye’nin darbelerden uzak, barışın ve uzlaşının hakim olduğu bir ülke olması temennisiyle…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.