Yeni Devlet Hastanesi gerekmiyor!

Bu haber 15 Ekim 2010 - 0:00 'de eklendi ve 786 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün, Muğla Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fahri Tuna’nın göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları ve hastanenin bu gün geldiği noktayı dünkü yazımda paylaşmaya çalıştım.
Dün de vurguladığım gibi Başhekimi dinlerken keyif aldım…
Sunumunun sonunda, “Peki, Muğla’da yeni bir devlet hastanesine ihtiyaç var mı?” diye sormadan edemedim. Sormadan önce, bu soruyu meslektaşlarımın yöneltmelerini de bekledim.
Günlerdir, aylardır M.Ü. Tıp Fakültesi hastanesinin nerede, nasıl açılması gerektiği; Muğla Devlet Hastanesi’nin olduğu yerde geliştirilmesi veya bir başka yerde yenisinin yapılarak Tıp Fakültesi ile birlikte kullanılması gündemde…
Ama kendilerini eleştiriyorum, konuyu benden başka ele alan meslektaşım yok! Oysa ileride sonuçlarına hep birlikte “ah, vah” edeceğimiz bu sorun benim sorunum değil!
 
xx      xx      xx
Muğla Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fahri Tuna’nın verdiği bilgilere göre, Muğla Devlet Hastanesi’nin M.Ü. Sağlık Meslek Yüksekokulu ve İl Sağlık Müdürlüğü binaları ile birlikte oturduğu alan 45 bin m2.
101 uzman hekimin görev yapmakta olduğu hastanenin polikliniklerine yılda 700 bin hasta başvurusu geliyor. Hastanenin acil servisinde günde 300-350, yılda 120 bin hasta ve yaralı kişi hizmet alıyor.
Başhekim Dr. Tuna’ya göre, 15 Aralık 2010’da Muğla’da da “Aile Hekimliği”ne geçiliyor. Dr. Tuna, “Bu uygulama ile hastanemizden hizmet alan hasta sayısının azalacağını bekliyoruz.” diyor.
Hal böyle iken hastanenin hizmet sunumunda sorun var mı?
Dr. Tuna’ya göre, hizmet sunumunda çok ciddi bir sorun olmamakla birlikte yeterli sayıda ve sağlıklı poliklinik yok. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın politikasına göre, yatak sayısında da bir sorun olmamakla (500 yatak var) birlikte her hastaya içinde lavabo ve tuvalet bulunan özel oda ortamı yaratılmak isteniyor.
 
xx      xx      xx
İşte bu noktada, Başhekim Dr. Tuna’ya “Peki, Muğla’da yeni bir devlet hastanesine ihtiyaç var mı?” diye sordum.
Dr. Tuna net yanıt veremedi…
Çünkü mevcut hastane yeterli… Üstelik Aile Hekimliği ile hasta sayısında azalma da olacak. Bu noktada “Yeni hastaneye gerek yok” demek mümkün…
Ancak buna karşılık hastanede mevcut fiziki durumu nedeniyle tek kişilik hasta odaları oluşturmak ve sağlıklı poliklinikler yaratmak zor.
Muğla Belediyesi’nin mevcut imar uygulamalarına göre, 45 bin m2’lik alanda Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nu bulunduğu yerden kaldırarak her hasta için özel odaya sahip 500 yataklı bir hastane yaratmak ise mümkün ama…
 
xx      xx      xx
Aslında bu sorunu iki başlık altında tartışmak ta da yarar var.
Birincisi; Tıp Fakültesi Hastanesi ile Muğlalılara hizmet veren Devlet Hastanesi aynı çatı altında mı olmalı? İkincisi; mevcut Muğla Devlet Hastanesi’ni terk ederek, bir başka yerde yeni bir hastane mi yapılmalı?
Muğla bu anlamda bir “dayatma” ile karşı karşıya gibi görünse de sorun çözümsüz değil…
Çünkü Başhekim Dr. Tuna, “Muğla Belediyesi bir kat daha inşaat ruhsatı verirse, sorunu 45 bin m2’lik alan içinde çözebiliriz.” diyor.
Çünkü sorunu 45 bin m2 alanda yatay olarak yapılaşarak çözmek mümkün değil; Ama dikey olarak yapılaşarak Sağlık Bakanlığı’nın ön gördüğü 400 artı 100 yataklı (özel odalı) yeni ve standartlara uygun çağdaş hastaneyi yaratmak mümkün.
Başhekim Dr. Tuna, “Biz ve bakanlığımız buna varız.” diyor.
 
xx      xx      xx
Ne var ki Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, mevcut imar durumuna göre bir kat daha fazla vermeye “Yokum” diyor.
Başkan Gürün “ısrarcı” davranırsa, Sağlık Bakanlığı Muğla’nın bir başka yerinde (Muhtemelen Düğerek yakınlarında) 400 artı 100 yataklı (özel odalı) ve Tıp Fakültesi’nin de kullanacağı “Araştırma Uygulama Hastanesi”ni yapacak.
Muğla için yeni bir hastane “alkışlanmalı”..  ama bu hastane sağlık hizmeti alanların yürüyüş mesafesinde olmayacak!.. Düşünülen yerde ciddi trafik sorunu yaşanacak ve en önemlisi mevcut hastanenin etrafında şekillenen “Muğla Ekonomisi” çökecek!
Bu çöküşün sorumlusu AKP Muğla Milletvekilleri ve Sağlık Bakanlığı gösterilebilir. Ki ben bu konudaki yazılarımda hep öyle gördüm ve eleştirdim…
Ancak Başhekim Dr. Tuna’yı da dinledikten sonra bu konuda (Tıp Fakültesi konusunda değil) Belediye Başkanı Osman Gürün’ü de sorumlu tutmamız gerekiyor…
 
xx      xx      xx
Ben  bunu daha önce AKP Muğla Milletvekilleri Dr. Mehmet Nilhıdır ve Prof. Dr. Yüksel Özden ile İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’den de duydum…
Hepsi de “Bir kat daha” diyor…
İmar uygulamalarında 2 katlı yere 3 kat, 3 katlı yere 4 kat, 4 katlı yere 5 kat vermek, inşaat sahibine rant yaratmak anlamına gelir. Bu anlamda kimse Başkan Gürün’den rant yaratmasını beklememeli. Yaratmaz da…
Ama bu “şahıs” inşaatı değil, kamu inşaatı… Devlet Hastanesi’ne bir kat daha vermek, birilerine rant yaratmak değildir. Tersine o bir fazla katı vermemek, Muğla’nın geleceğine zarar vermek anlamına gelebilir!
Bildiğim kadarıyla bu sorun, Muğla Emniyet Müdürlüğü yeni binasında yaşandı. Sorun belediyenin bir kat daha fazla vermesi ile çözüldü. Sadece bu mu?.. Muğla Belediyesi’nin Ortaköy’de ik kat imar varken yeni bir okul için 4 kat verdiğini duymuş bulunuyoruz. Ayrıca Düğerek’teki bir ilköğretim okulunun yıllarca “inşaat ve yapı kullanma izni olmadan” kullanıldığı gibi, İMKB tarafından şehir girişinde yaptırılan okulunda “yapı kullanma izni olmadan” hizmete alındığını biliyoruz…
Ben Belediye Başkanı Osman Gürün ve öteki belediye yöneticilerin bu anlamda hassasiyeti Devlet Hastanesi için de göstereceklerdir diye umuyorum… Ki belediyenin bu anlamda olumlu yaklaşım içinde olduğunu duydum. Bir başka yazımda ele alırız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.