Yegin istihdam çalışmalarını anlattı

Bu haber 19 Mayıs 2017 - 0:30 'de eklendi ve 494 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır’ programına katılmak için Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne geldi.

Kadir Tamer

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır’ programına katılmak için Muğla’nın Menteşe İlçesi’ne geldi. Muğla Sanayi ve Ticaret Toplantısında gerçekleşen programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin’in yanı sıra Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla İş Kur Müdürü İlyas Sarıyerli, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş ile çok sayıda davetli katıldı.

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısında milletin ayağına gidilmesi gerektiğini söylediğini kaydeden Yegin, “Tüm kesimleri ziyaret ettik. Buralardan aldıklarımızla yönetmelik ve genelgeyle hemen düzenleyeceğimiz şeyler varsa düzenledik, farkındalık oluşturulması gereken hususlarda farkındalık oluşturarak, kanun hazırlığı yapılması gereken konularda kanun  hazırlıkları yaparak ziyaretlerimizi tamamladık. İkinci turda yine 81 ilimizi ziyaret ederek artı istihdam teşvikimizi anlatmak ve yaygınlaştırmak için dolaştık. Gelinen noktada işbaşı eğitim programları, toplum yararı programları, giriş çıkış bildirgelerinin üzerinden yapılan hesapta artı istihdama dönüşmüş sigortalı sayısının Mayıs ayı itibarıyla bir milyonun üzerinde oldu. Muğla’da Mayıs ayı itibariyle 30 bin olan hedef geçilerek 46 bine ulaştı” dedi.

İş kazalarına dikkati çekti

Konuşmasında iş kazalarına da dikkati çeken Yegin, iş kazaları ve meslek hastalıklarının dünyanın temel problemlerinden biri olduğunu kaydetti.

Her yıl milyonlarca insanın kazalarda hayatlarını kaybettiğini anlatan Yegin, “İstatistikler eğer doğruysa her 15 saniyede yüzlerce kaza ve kayıplar oluyor. Türkiye’de özellikle 2012 yılında müstakil bir iş kanunu çıkartılmasından sonra, kanunun getirdiği gereklilikle beraber iyi noktalara doğru gidiyoruz. İş kazalarının önlenmesi, önleyici tedbirler anlamında çok daha iyi noktalara gitmeliyiz. Biz bir insanın kaybını alemin kaybı, bir insanın kazanımı alemin hayat bulması gözüyle bakan bir inanç geleneğinden geliyoruz. Dolayısıyla çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliğini önceleyen bir programla sahada olacağız. İnşaatlarda, şantiyelerde 81 ili bu şekilde dolaşacağız. Bütün unsurlarımızla sahada rehberlik edici bir ziyaret gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Hedef 10 milyon turist

Programda konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek’te, sağlık, kültür, inanç, eko turizm, doğa turizmi, spor turizmi ve alternatif turizm çeşitleri ile ilgili destinasyonları Muğla olarak bünyesinde bulundurduğunu belirterek, “2023’e kadar biz Muğla’ya 10 milyon turistin gelmesi için çalışacağız. Muğla’da turizm sektörü alanındaki istihdam sıkıntısını yaşamayacağımıza inanıyorum. Sadece turizm değil, tarım sektörü enerji sektörü diğer sektör. Muğla yüzde 7,3 ile işsiz oranı ile Türkiye ortalamasının altında kalıyor. İşsizlik oranının daha da aşağılara inmesi için gerekli gayretleri hep birlikte göstermeliyiz” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.