Yedikleri yemekten zehirlendiler « Hamle Gazetesi

Yedikleri yemekten zehirlendiler

Bu haber 06 Kasım 2015 - 9:00 'de eklendi ve 745 kez görüntülendi.

53 ÖĞRENCİ YEDİKLERİ YEMEKTEN ZEHİRLENDİ MUĞLA’NIN DATÇA, ULA VE YATAĞAN İLÇELERİNDE TAŞIMALI EĞİTİM GÖREN 53 ÖĞRENCİ YEDİKLERİ YEMEKTEN ZEHİRLENDİ.

Yedikleri yemekten zehirlendiler

Muğla’da bir yemek dağıtım firması tarafından yedikleri yemekten zehirlenen ve aralarında ilkokul öğrencilerinin de bulunduğu 157 kişi hastanelere kaldırıldı. Hastaneye kaldırılanların durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenilirken yaşanan olayla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Kadir Tamer

Muğla’da bir firma tarafından taşımalı eğitim gören okullarda bulunan öğrencilere ile bazı işyeri çalışanlarına verilen yemekten 157 kişi zehirlenerek hastanelik oldu.

Edinilen bilgiye göre, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Gölcük mahallesi, Karabörtlen Mahallesinde, Yatağan, Kavaklıdere ve Datça ilçesinde bir yemek firması tarafından dağıtılan yemekten yiyen 157 kişi rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldı. Yedikleri yemekten zehirlenenlerden 41’i Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 61’i Yatağan Devlet Hastanesi, Kavaklıdere Devlet Hastanesi’nde 19, Datça Devlet Hastanesi’nde 36 kişi tedavi altına alındı.

Aralarında ilkokul öğrencilerinde bulunduğu 157 kişinin yemekte bulgur pilavı, salata ve etli patates yedikleri öğrenildi. Akşam saatlerinden itibaren bölgede ki hastanelere gelenlerin öğrenci olması nedeni ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci gece saatlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek çocukların durumu hakkında doktorlardan bilgi aldı. Milli Eğitim müdürü Ekinci, İlk müdahalelerinin ardından yatış verilen çocukları ziyaret etti ve aileleri ile görüştü.

Firma çalışanları da hastanelik oldu

Bu arada okullara yemek veren firmanın bazı özel şirketlere de yemek servisinde bulunduğu ve aynı yemekten yiyen personelin de zehirlenerek hastanelik olması nedeni ile rahatsızlanan sayısında artışa neden olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Muğla Valiliği’nden yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada konunun yakinen takip edildiği ve gerekli soruşturmaların başladığı kaydedildi.

Muğla Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz akşam saatlerinden itibaren Muğla Sıtkı Koçman Eğitim Araştırma Hastanesi’ne 41, Kavaklıdere Devlet Hastanesi’ne 19, Datça Devlet Hastanesi’ne 36 ve Yatağan Devlet Hastanesi’ne 61 kişi olmak üzere 157 kişi bulantı kusma şikâyetleri ile belirtilen hastanelere başvuru yapmıştır. Konuyla ilgili Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordineli olarak yerinde inceleme ve araştırma yapmıştır. Bu hastanelerimize başvuruda bulunan kişilerin durumlarının iyi ve stabil olduğu, vakaların çoğunun ayaktan tedavileri yapılarak taburcu edilmiştir. Ayrıca olayın çıkış noktasının tespiti için Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü birimlerince ilgili yemek şirketine gidilerek çevre sürüntü örnekleri, su ve yemek numuneleri alınmıştır. Alınan numunelerinin analizleri ilgili kurumlarca yapılmaktadır. Olayın meydana gelişinde kusurlu olan varsa gerekli idari ve cezai işlemler ivedilikle yapılacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.