YEAŞ ve TKİ İşçisi Perişan

Bu haber 01 Eylül 2014 - 3:49 'de eklendi ve 986 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Muğla yöresinde bulunan Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ve burada bulunan TKİ Kömür Ocakları bundan bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile özelleştiğini dile getiren Maden İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin işyerlerini teslim almaya gelecek olan firmalarla yine mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.
İki yıldan bu yana termik santralleri ve TKİ Kömür Ocakları’nın özelleşmemesi için başlarında Maden-İş Sendika Başkanı Süleyman Girgin TES-İş Sendika Başkanı Fatih Erçelik binlerce işçi arkadaşları ile gece gündüz demeden mücadele ettiler. Ama yine AKP Hükümeti özelleşmeyi yaptı.
Her iki kurumun işçileri bu süre içinde yaz kış demeden Ankara yollarını tuttular. AKP İl ve İlçe Başkanlıklarının önüne protesto için siyah çelenk koydular. Muğla, Yatağan, Milas ve değişik yerlerde yürüyüşler yaptılar. Yaptılar ama maalesef yine özelleşme gerçekleşmiş oldu. Hal böyle olunca her iki kurumun işçileri de bir kısmı emekliye ayrılmaya başladı. Bir kısmının çoğunluğu da şaşkınlık içinde ne yapacaklarını bilemediklerini dile getiriyorlar. İşçilerin çoğunluğu AKP Hükümeti bizim ekmeğimizle oynadı diye serzenişte bulunuyorlar.
YEAŞ ve TKİ kurumlarını alan firmanın bir ay içinde her iki kurumu teslim alacağı da sendika yetkililerince dile getirildi. Alıcı firmanın ise önümüzdeki günler içinde gelip Termik Santral ve TKİ yetkililerinden brifing olacağı da söylenen konular arasında.
Yatağan Milas yöresinde bulunan termik santralleri ve TKİ ocaklarında çalışan binlerce işçinin ayakta olduğu işlerinden olacakları için çoğu işçinin bunalım içine girdiği de anlatılmakta.
Bu kurumlarda çalışan taşeron işçilerinde durumlarının ne olacağı belli değil. Almış olduğumuz bilgi doğrultusunda her iki kurumda çalıştırılacak olan işçilerin dıştan geleceği ve bu işyerlerinde çalışan taşeron işçilerden bir kısmında alınacağı söyleniyor. Velhasıl TKİ-YEAŞ kurumlarında çalışan işçilerin durumlarının iç açıcı olmadığı görülürken termik santraller ve TKİ kurumlarına devir teslim almaya gelecek olan firmaya da zorluk çektirecekleri de işçiler arasında konu edilmekte.
Maden İş Sendikası Başkanı Süleyman Girgin TES-İş Sendika Başkanı Fatih Erçelik yapmış oldukları konuşma da her iki kurumun özelleşmemesi için yıllardır işçi arkadaşlarımızla mücadele veriyoruz yapmadığımız girişim kalmadı. Ancak Başbakan Yatağan-Milas YEAŞ ve TKİ için özelleşme imzasını aylar öncesinden atmış, yeni haberimiz oldu. Ama yine mücadelemize devam edeceğiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.