Yaz Okulu

Bu haber 09 Temmuz 2019 - 0:06 'de eklendi ve 909 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Namık Açıkgöz

 Vaktiyle “Yaz Okulu, Kaz Okulu” başlıklı bir yazı yazan ve yaz okulu uygulamasının doğru uygulanmasına dikkat çeken; ayrıca, üniversitede “yaz okulu”nu ilk telaffuz eden biriyim.

Bütün dünyada yaz okulu uygulaması çeşitli şekillerde uygulanıyor. Şahsen vaktiyle de dediğim gibi benim tercihim, “prestij yaz okulu”dur. Yani, kendi alanlarında Türkiye ve dünya çapında meşhur olan bilim adamlarının, yaz aylarında Muğla’ya gelip ders vermesi.  Süresi belirlenen yaz okullarının bir bölümünde derse girecek dünyaca ünlü birisi, Muğla’yı bir cazibe hâline getirir. Mesela bir dersimize Noam Chomsky gelse, bütün Türkiye Muğla’ya akar. Talep fazla olursa biz de kayıtlarda seçici oluruz. (Chomsky’nin maliyetini biliyoruz elbet.  Maliyete göre katılım ücreti meselesini de çözeriz tabii ki.)

Muğla merkez başta olmak üzere Bodrum, Marmaris, Datça, Ortaca, Dalaman ve Fethiye, başta prestij yaz okulları olmak üzere her tür uygulamaya müsaittir.  Artık her ilçede birer ikişer okul veya fakültemiz var. Buralarda yazları boş kalan derslikler ve salonlar var. Bu salonlar yazları niye değerlendirilmesin?

Yıllardan beri yapılan uygulamalarda, bir türlü sıçrama gösterilemedi. Yasak savmak kabilinden gerçekleştirilen yaz okulları, sadece kendi üniversitemiz sınırları içinde kaldı. Hatta uygulamadaki sistemsizlik ve başarısızlıkla, verimli bir yaz okulu uygulamasına bir türlü geçilemedi. Şimdi Mart ayından itibaren başlayan yaz okulu duyurusuyla, yaz okullarımızın etki alanı biraz daha genişliyor. Duyurularımız çok daha etkin yapılabilseydi, Türkiye’nin dört bir yanından yaz okullarımıza katılım daha çok olurdu.

Üniversiteler, bilgi üretir ve bu bilgiyi kamuoyuna mal eder. Bunun yollarından birisi derslerdir. Güz ve bahar yarıyıllarına ek olarak yaz aylarında gerçekleştirilen yaz okulları, bütün Türkiye’ye açık olduğu için üniversitemizin etki gücünün arttırılmasına büyük katkıda bulunacaktır.

Şubat-Mart aylarında bütün Türkiye’ye etkin ve cezb edici bir şekilde duyurulacak olan yaz okulları, Muğla’ya ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne ilgiyi ve yönelimi arttıracaktır. Bazı bölümlerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı günümüzde, öğrenci sayısı azalan üniversiteler dikkati çekiyor. Coğrafya ve iklim avantajı olan Muğla’nın, bu yarışta ön sıralarda yer alması için tedbirler alırken, yaz okulu uygulamasını da değerlendirmek gerekir. Bana kalsa “yaz okulu” uygulamasını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne özgü Açık Öğretimin bir parçası haline getiririm ve tatil psikolojisi ile bilgi edinme amacını birleştiririm de… “de”si var işte…

Son olarak bir teklif: Niye sadece lisans ( 4 yıllık) ve önlisans (iki yıllık) aşamasında yaz okulu uyguluyoruz ki… Yüksek Lisans ve Doktorada da açalım yaz okulları… Hayatta tercihini yapmış, bilinçli insanlar da gelsin yazları şehrimize ve üniversitemize…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Biray 11 Temmuz 2019 / 17:15

Yaz okulu ile ilgili yorumlarınızın büyük çoğunluğuna katılıyorum. Ancak uygulama noktasında sıkıntılar olduğunu düşünmekteyim. Örneğin bütünleme ile yaz okulunun bir arada yapılması bana göre yanlış. Bütünleme sınavlarının başarı düzeyi istatistiksel olarak kesinlikle analiz edilmeli. Akademik takvimi hem öğrenci hem de öğretim elemanları açısından sıkışık hale getiriyor. Bu durumda yaz okulunda uygulama şu şekilde oluyor: Normal döneme göre dersler 3 kat (haftalık ders saati olarak) hızlandırılmış oluyor (eski yaz okulunda 2 kat hızlandırılmış idi), öğrenciye yaz okulunda 3 ders alabilirsin deniyor ama uygulamada 3 kat hızlandırılmış ders programı söz konusu olduğu için ister istemez öğrencinin dersleri çakışıyor ve ders alamıyor. Bu durumda öğrenci lehine katkısı tartışılan bütünlemeler ya tamamen kaldırılarak, öğrencinin yaz okulunda 3 değil de daha fazla ders alması sağlanmalı ve yaz okulu kısa bir sürede bitecek şekilde değil de örneğin 2 ay, 2buçuk ayda bitecek şekilde (hem esnafın işine gelir hem de öğrenci şehri muğla her daim hareketliliğini korur) akademik takvim planlanabilir. Bu durumun duyurusu diğer üniversiteler bazında iyi yapılırsa MSKÜ yaz okulunda cazibe merkezi haline gelebilir ve üniversitede ciddi bir kaynak yaratmış olur. Tabi bu durum bütünlemenin kalkması ve yaz okulunun daha uzun süreli ve işler bir şekilde planlanması ile olur. Eğer ki bütünleme yaz okulu açılmayan bölümler yada fakülteler için düşünülmezse bu sefer de bütünlemeyi her 2 dönem sonunda değil de yaz okulu sonunda tüm dersler yada örneğin 3 ders için yada 5 ders için yapılabilir. Yada başka bir önerim bütünlemeyi isteyen fakülte akademik takvimine koyar istemeyen fakülte de koymayabilir. Bu durum da fakültelerin kendi akademik takvimini planlaması ile olabilir ancak. Siz üniversite yönetiminde söz sahibi olan değerli bir hocamız olarak bu durumun fakülte ve bölümler bazında görüşünün alınarak inceden inceye tartışılmasına ön ayak olabilirsiniz. Saygılar hocam…