Yayınımız Etkili Oldu!

Bu haber 04 Ocak 2016 - 23:37 'de eklendi ve 1.032 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde pek göremiyoruz. Bizim bu meslekte acemilik yıllarımızda bugün “yaygın basın” dediğimiz “İstanbul Basını” gazetelerinde manşetten bu başlıklara tanık olurduk:

Yayınımız Etkili Oldu

Bu başlık gazeteyi sattırırdı. Çünkü okur merak ederdi: Etkili olan haber neydi? Haber üzerine ne yapılmıştı?

Gazetelerin eskisi kadar “etkisi” kalmadı mı; yoksa günümüzde gazeteleri takan mı yok? Nedense artık böyle başlıklar göremiyoruz! Yoksa gazetelerimiz, “Yayınımız Etkili Oldu” başlığı attıracak “gazetecilik” yapmaz veya yapamaz mı oldular?

 

xx           xx           xx

Geçen yılın son günlerinde “Hamle” de “Taşlıca’nın Tek İsteği Su” başlıklı bir ajans haberi yer aldı. Haberi okuyunca ilk aklıma gelen bir zamanların gazetelerinin “Yayınımız Etkili Oldu” başlıkları oldu.

İçme suyu sorunu yaşaması nedeniyle Taşlıca Mahallesi’nde incelemede bulunan Vali Amir Çiçek, mahalle sakinlerinin sevgi gösterisi ile karşılanmış…

Bu haberden kısa bir süre önce 04.12.2015 tarihli ve “Asparan Deresi ve Sığla Ağaçları” başlıklı yazımda Taşlıca’nın su sorununun altını çizdiğim için bu yazıma bu başlığı atma isteği duydum.

Tabi Vali Çiçek’in Taşlıca ziyareti bir tesadüfte olabilir…

 

xx           xx           xx

Ben Vali Amir Çiçek’i benim yazım üzerine veya benim yazımla ilgisi olmadan da olsun Taşlıca ziyareti için kutluyor, teşekkür ediyorum.

Bilmem kaç yıllık bir yerel gazeteci ve “Kent Yazarı” olarak, Muğla’nın her bir köyünün (şimdi mahalle) en az bir kere vali gördüğünü biliyorum. Başbakan, vali görmüş köylerimiz bile vardır. Marmaris’in Taşlıca’sı vali görmemiş işte…

Dünya’nın akın ettiği turizm merkezimiz Marmaris’in 50 km uzağında, 150 yıldır içme suyu sorunu yaşayan Taşlıca Mahallesi 90 küsur yıllık Cumhuriyet tarihimizde ilk kez bir vali görmüş! Bence Muğla’da 2015’in en önemli olayı buydu. Ülkemizin batısında Muğla gibi bir yerde, bir köy ilk kez vali görüyor… (!)

 

xx           xx           xx

O gün Taşlıcalılar geçmişte YSE, daha sonra İl Özel İdaresi’nin su sorununu çözümüne yönelik yaptığı çalışmaların sonuç vermediğini belirten mahalle sakinleri, “Devletimizden sadece su istiyoruz” demişler.

Taşlıcalıca bugün artık resmiyette “mahalle” olsa da Taşlıcalılara göre hala “köy”… Öyle olunca da artık yerel yönetimden istemeleri gereken hizmeti Devletin valisinden istemişler. Valide ise bütçe bile yok!

Asparan Deresi ve Sığla Ağaçları” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi artık Taşlıcalıların muhatabı MUSKİ

 

xx           xx           xx

YSE (Yol Su Elektrik) bugün kapalı. İl Özel İdaresi de öyle…
Taşlıca’nın durumunu Vali Amir Çiçek’e Muğla Büyükşehir Belediyesi Su Kanal İşletmesi (MUSKİ) 4. Bölge Şube Müdürü Mustafa Car anlatmış. Car, sorunun 60’lı yıllarda YSE ve ardından bugün kapalı olan Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından ele aldıklarını, sorunu “sarnıç” yöntemi ile gidermeye çalıştıklarını, İl Özel İdaresi’nin de “gölet” yaptırdığını, ama sorunun aşılamadığını belirterek göletle ilgili şu bilgiyi vermiş:

Taşlıca Mahallesi’nin su sorunun çözümü ile Muğla İl Genel Meclisinde alınan karar ile projesi İl Özel İdare tarafından hazırlanan, ihalesi Marmaris Köylere Hizmet Götürme Birliği’nce yapılan gölet projesi uygulandı. 30 bin metreküp su tutma hacmi bulunan gölet inşaatı 2008 yılında tamamlanmasının ardından kullanılan malzeme nedeniyle gölet su tutmadı. Yapımı için 638 bin TL harcanan gölet için 2013 yılında su geçirgen zemine İl Özel İdaresi’nden 80 bin, Marmaris Köylere Hizmet Götürme Birliğinden de 200 bin TL olmak üzere 280 bin TL daha harcanarak ‘Merdan’ isimli malzeme döşendi. Toplam da yaklaşık 1 milyon TL harcandı.

 

xx           xx           xx

Ama köyde, yani Taşlıca Mahallesi’nde 150 yıldır olduğu gibi hala Kayaköy evlerinde olduğu şekilde kışın çatılardan akan yağmur suları evlerin bahçesindeki betonarme sarnıçlarda toplanıp “kullanma suyu” olarak kullanılıyor. İçme suyu ise yok!

Hali vakti yerinde olanlar traktörün ardına takılı tankerlerle evlerine su taşırken, hali vakti çok daha iyi olanlarda artezyen suyu kullanıyorlar.

Taşlıca 150 yılda suyu olan bir yere neden taşınmamış hala anlayabilmiş değilim… Bir diğer anlayamadığım da ortada 1 milyon TL gibi bir “kamu zararı” var, bu zararın hesabı neden sorulmamış?

O günlerde göleti köşemden ben de savunmuştum. Ancak dönemin Marmarisli CHP İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Kaplan, yapılan harcamaların kamu zararına yol açacağını savunarak, sorunun ancak Marmaris Barajı’ndan su pompalanarak çözüme kavuşturulabileceğini söylemişti. Ben dahil kimse kendisini dinlememişti…

İl Özel İdaresi de kapandı. 1 milyon TL zarar şimdi kimden, nasıl, kim tarafından tahsil edilecek?

 

xx           xx           xx

Neyse ki Vali Amir Çiçek’in Taşlıca ziyareti ve o ziyaretle ilgili yapılan haberler sayesinde Muğla Büyükşehir Belediyesi kuruluşu MUSKİ’nin gündeminde Marmaris’in Taşlıca Köyü’nün de bulunduğunu öğrenmiş olduk.

Haberde “Yaklaşık 500 nüfuslu mahallenin su sorununun çözümü için Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasının ardından MUSKİ Genel Müdürlüğü üstlendi. MUSKİ’nin yörede alternatif su arayışları sürerken, alternatifler arasında Marmaris Barajından su götürülmesi de bulunuyor.” ifadesine yer verilmiş.

Sevindik…

 

xx           xx           xx

Aklın yolu bir… “Asparan Deresi ve Sığla Ağaçları” başlıklı yazımda ben de Marmaris Barajı’na dikkat çekmiştim. “Sadece Taşlıca’nın değil Bozburun ve Selimiye’nin su sorununun da çözüme kavuşabileceğini” söylemiştim.

Haberde, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su Kanal İşletmesi 4. Bölge Şube Müdürü Mustafa Car, Vali Çiçek’i bilgilendirirken, “Devletimiz her zaman bu insanların yanındadır.” diyerek şöyle devam etmiş:

Burada bu vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyunun temini için neler yapabiliriz onu araştırıyoruz. Bu konuda MUSKİ’nin teknik ekibindeki arkadaşlarımızda özellikle bu bölgede bu vatandaşlarımızın şu anki mevcut durumu ile suyun temin edilemeyeceği görüşü hakim. Şimdi ne yapmamız gerekir onu araştırıyoruz. Bu bölgede sondaj çalışmasının yapılmadığı yerlerde çalışma yapmamız gerekiyor. Bu görev şu anda Büyükşehir Belediyemizin MUSKİ biriminde. Bizler de bu işin takip edeceğiz.

Bakarsınız 2016 Taşlıca’nın susuzluğunun giderildiği yıl olur…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.