Yataklar Dolunca Para Kalacak Mı?

Bu haber 13 Nisan 2018 - 1:38 'de eklendi ve 1.652 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sonunda “turizm” AK Parti iktidarının gündemine girdi.

Önceki yıllarda hiç olmadığı kadar Kültür Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’tan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan “turizmi” duymaya başladık. Adeta sektöre ilgi arttı… “Turizm”e dair açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da duyar olduk… Gün geçmiyor ki, Kurtulmuş ve Çavuşoğlu, 2018 sezonuna ilişkin iyimser tahminlerde bulunmasınlar.

Olup bitenin farkında olmayanlara “Önceki iktidar ya da iktidarlar turizm sektörünü darboğaza soktular ve kurtarmak iki Sayın Bakanımıza nasip oldu” yorumunda bulunsak inanlar olur mu?

Valla olur… Kanan kanana, kandıran kandırana…

Bana söylense, ben de inanırdım… (!)

 

xx        xx        xx

Hadi bakanlar politika yapıyorlar diyelim. Yayın organları damı politika yapıyorlar? Üstelik “Havuz medyası” olsa tamam da, bunlar havuz medyasından da değiller. Bunlar sektörün yayın organları. Birkaç gündür verdikleri haberlerin başlıkları şöyle:

Tur Operatörlerinin Bodrum’a İlgisi Artarak Sürüyor

Almanlar Kemer’e Geri Dönüyor

Büyükelçi Erdmann: Alman Turist Sayısı 4 Milyonu Aşacak

TUI, Türkiye Kapasitesini Bir Kez Daha Artırdı

DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turizm Birliği Derneği) Başkanı Yücel Okutur’a sordum. Haberleri O da doğruladı.

Yıllar önce Marmaris’te sık görülen Finlandiyalılar da geliyor. Ayrıca Muğla bu yaz Hintlilerle ve Kazaklarla da tanışacak.” dedi…

 

xx        xx        xx

Sadece onlar mı, Finliler gibi Marmaris tutkunu İsrailliler de geliyor.

İsrailliler bir zamanlar Marmaris’e kumar oynamaya gelirlerdi. Marmaris’in yerlisi de tarlayı tokadı satıp, eline geçen para ile soluğu otellerin kumarhanelerinde almaya, gazetelerde de dramatik haberler çıkmaya başlayınca sanırım çare kumarhanelerin kapanmasında bulundu.

O gün bugün İsrailliler gelmiyor…

Bizim kumarbazlar” da başta Kıbrıs olmak üzere yurtdışına gider oldular. Ki yukarıdaki haber başlıklarından biride şöyleydi: “Kumar Oynamak İçin Yurtdışına Gidenler Artıyor

Gürcistan’a gidenler hafta sonunda sınırda kuyruk oluşturuyorlarmış. Kumar oynamak için Artvin Sarp kapısından Gürcistan‘ın Batum kentine gidenler Batum’u Amerika’nın Las Vegas’ına benzetmeyle ‘Lazvegas‘ olarak adlandırıyorlarmış. Pasaport gerektirmeyen Gürcistan’a geçen yıl 8 milyon giriş yapılmış.

Kumar oynamak için İstanbul’dan da Edirne‘deki Kapıkule Sınır Kapısı‘na 10 kilometre uzaklıktaki Bulgaristan‘ın Svilengrad kentine gidiliyormuş. Bulgaristan’ın istediği Schengen vize işlemleri de kumarhaneler tarafından ücretsiz olarak yapılıyormuş. Kumar oynamak için KKTC’ye de yılda 600 bin giriş yapılıyormuş. Marmaris ise hala cezalı!

 

xx        xx        xx

Bugünlerde Dalaman’a inmeye başlayan uçaklarla ilgili haberlerden biri şöyle oldu:

Dalaman’a sezonun ilk charter uçağı İsrail’den geldi.

Önlerine kırmızı halı serilen İsrailli turistleri törenle, çiçeklerle karşılayanlar arasında TÜRSAB Marmaris Bölge Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Ali Kırlı, Fethiye BYK Başkanı Süleyman Kaya ve Antalya BYK Başkanı Hakan Şahin’in yanı sıra YDA Dalaman Havalimanı idarecileri karşılamış.

Gazetecilere bilgi verirken, Fethiye BYK Başkanı KayaFethiye’ye ilk turist grubunu bugün alarak sezonu açmış bulunuyoruz” diyerek sektöre hayırlı sezonlar dilemiş. Antalya BYK başkanı Hakan Şahin ise, “10 yıl aradan sonra ilk kez geçen sene 2 uçakla başladığımız Dalaman operasyonumuzu 3 uçağa çıkaracağız. 14-15 bin İsrailli turist getirmeyi planlıyoruz” ifadesinde bulunmuş.

10 yıl aradan sonra” ifadesi Marmaris içinde geçerli. Muğla basınında yer alan en son turizm haberi ise “Hollandalı Turistleri Taşıyan İlk Uçak Geldi” başlığı ile verildi.

Dalaman Havalimanı’na inen 189 Hollandalı turistte İsrailliler gibi kırmızı halı ile karşılanmış. Çiçek ve lokum ikram edilmiş. Turistik seyahat yapmadığım için bilmiyorum. Bilenler lütfen bana söylesin. Dünyanın hangi ülkesinde turistler kırmızı halı ile karşılanıyor?

Belki bir çiçekle veya halk oyunları ile karşılayanlar vardır. Bizde her uçağı mehter ile karşılayabiliriz, sakınca yok.

Ancak kırmızı halı ne ya? Ne onlar “diplomatik konuk”, ne de biz “ezik” milletiz!!!

 

xx        xx        xx

Hollandalı turistler törenle karşılanırken, TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı Ali KırlıHolanda’dan ilk yolcularımızı Corendon firması ile karşıladık. 2018 sezonunda Dalaman’a 55- 60 bin Hollandalı bekliyoruz” demiş… Buna sevindik… Aslında sevindirici haber de çok…

İranlılar Mart’ta geldi. Marmaris’e tatil amacıyla gelen İranlı turistler Nevruz Bayramı’nı dünyaca ünlü Marmaris Barlar Sokağı’nda bulunan bir gece kulübünde kutladı.

Bu sene Marmaris’e gelen ilk turist kafilesi de İranlı turistler oldu. Nevruz Bayramı tatili için Marmaris’i tercih eden İranlı turistler, Mart ayında ilçenin gece hayatına hareketlilik getirirken, gelenekmiş gibi her sene Nisan’da başlayan sezonu bir ay öne çekmiş oldular.

İranlı turistleri Türkiye’ye getiren Acun Travel şirketinin Ege Bölge Müdürü Hamdi Artuk İran’dan gelecek olan turist sayısı hakkında kısa bilgi verirken “2018 sezonunda Ekim ayının sonuna kadar, İran’dan misafirlerimizi getirmeye devam edeceğiz. Yaklaşık 10 bin İranlı misafiri ağırlamayı planlıyoruz” dedi. Sadece İranlılar mı? Görünen o ki bu sene Ürdünlüleri, Filistinlileri, Kazakları ve Hintlileri de ağırlıyoruz…

 

xx        xx        xx

Milas-Bodrum Havalimanı’na, sezonun ilk turist kafilesi ise Almanya’nın Frankfurt kentinden geldi. Burada halı serme rezaleti yaşanmadı. Bodrum’un ilk turist kafilesi de itfaiye araçları ile uçağa su sıkılarak ve karanfillerle karşılandı.

İlk kafilenin gelmesiyle, Marmaris ve Fethiye Bölgesinde olduğu gibi turizm sezonu Bodrum bölgesinde de erken başlamış oldu.

TAV Milas Bodrum İşletme Koordinatörü İclal Kayaoğlu; Meeting Point Turkey tarafından Almanya’nın farklı şehirlerinden Bodrum’a düzenlenecek uçuşların turizm sezonunu dokuz aya kadar uzatacak olmasından dolayı mutluluk duyduklarını ve Bodrum’un hak ettiği yere ulaşması için aralıksız çalışmayı sürdüreceklerini açıkladı.

Veriler ve açıklamalara bakılırsa şimdiden rezervasyonlar yüzde 60’lara ulaşmış bulunuyor. Öyle görünüyor ki bu yaz farklı ülkelerin, hatta savaşta olan ülkelerin insanlarını aynı otelde, aynı masada yemek yerken, aynı havuzda birlikte yüzerken görmenin mutluluğunu yaşayacağız.

Sevgili Bakanlarımız Kurtulmuş ve Çavuşoğlu haklılar. Bu sene güzel olacak…

 

xx        xx        xx

Pazartesi günü Kazakistan’da turizm fuarına katılacak olan DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’a “Güzel olacak mı?” diye sordum. “Kastettiğiniz otellerimizin doluluğu ise, evet güzel olacak. Küsler barıştı. Köprüler kuruldu. Yatak satışları hızla devam ediyor.” ifadesinde bulundu. Ardından şöyle devam etti;

Eşim Fulya hanım koca kışı turizm elçisi gibi yurtdışında geçirdi. O başka ben başka ülkelerde fuarlara katıldık. Muğla standı olmayan yerlerde kendi bölgemizle birlikte Muğla’nın, Marmaris, Bodrum Fethiye’nin tanıtımını da yaptık. Örneğin Fulya hanım Finlandiya’da tek başınaydı. Hindistan’ı, Kazakistan’ı mesken tuttuk. Pazartesi günü Kazakistan’dayım. Oradan bu ayın 25’inde Kazak gazetecilerle döneceğim. Bizzat ben ağırlayacağım. Kazakistan’dan Dalaman’a charter seferler başlıyor. Bu ayın sonunda Finliler gelmeye başlıyor. Nihayet bu yaz Hintliler de geliyor. Bu sene doluluk sorunu yok. Dalyan’ın 5 bin yatağı var. Neredeyse doldu gibi. 3 yıldır krizdeyiz. İtalya, İspanya, Yunanistan’a gittiler, kazıklandılar. Şimdi Türkiye’ye dönüyorlar. Ancak ‘her şey dahil’ fiyatlarımız taban, dip yapmış durumda. 12-15 avro yatak satarak ta turizm olmaz. Buna da bir çare bulmalıyız.

Görünen o ki bu sene sezon iyi geçecek, ama galiba karın tokluğuna hizmet edeceğiz…

——————————                                                                                ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsan yalnızca söylediklerinden değil, sustuklarından da sorumludur.

ÇİVİ

Bitmek tükenmek bilmeyen günlerden dün 12 Nisan Dünya Sarılma günüymüş. Bir arkadaşım “Denize düşen de yılana sarılır zaten” dedi. Birden aklıma memleketimin sapıkları geldi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Yücel okututur 16 Nisan 2018 / 14:46

Özcan bey Turizmle ve Muğla ile ilgili sorunları her zaman gündeme getiriyorsun teşekkürler selamlar