Yatağan’lı Haşmet Işık’ı seçer « Hamle Gazetesi

Yatağan’lı Haşmet Işık’ı seçer

Bu haber 28 Haziran 2013 - 19:54 'de eklendi ve 1.168 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Büyük Şehir olmaya adım adım ilerliyoruz. 7 ay sonra Büyük Şehir Belediyesi’ne sahip olacağız ve belde belediyeleri ortadan kalkıp, o beldeler bağlı oldukları ilçenin mahallesi haline gelecekler.
Ama Bozüyük’te, Akyaka’da, Turgut’ta, Yeşilbağcılar’da, Beldibi’nde, Yerkesik’te, Ölüdeniz’de, Dalyan’da, Yalıkavak’ta, Karadere’de, hemen hepsinde beldelerde Belediye Başkanlarının beldelerinin “mahalle” olacağı düşüncesinde yan gelip yatmadan hizmet üretmeye çalıştıklarını görüyoruz.
Hepsini kutluyorum.

xx xx xx
Yatağan’ın Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Etraf Cicili’de çok önemli bir hizmete imza attı.
Bu güne kadar Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı’nın dışında ilçe belediyelerinin dahi yaptığını duymadığım bir hizmet:
Mesire alanı…
TKİ‘ye bağlı GELİ Müessese Müdürlüğü tarafından istimlak edilen Yeşilbağcılar Beldesi‘nin yeni yerleşmesinde çalışmalar hızla devam ederken, beldede Yatağan çevresinin ormana ait olmayan en büyük mesire alanlarından birisi oluşturuldu.
Başkan Cicili’yi “Benden sonra tufan” demeden giderayak gerçekleştirdiği bu önemli hizmet için kutlamak gerek…

xx xx xx
Yeşilbağcılar Beldesi Dağdibi Mahallesi‘nde 25 dekar alan üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda büyük ölçüde tamamlanan mesire alanı; yapay şelale, piknik alanları, yürüyüş parkurları, çeşme ve tuvalet gibi pek çok sosyal imkanı içinde barındırırken, Belediye Başkanı Ertaf Cicili söz konusu mesire alanının yüzlerce kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip olduğunu söylüyor.
Başkan Cicili ardından şöyle ekliyor:
Bilindiği üzere 2014 yerel seçimlerinin ardından beldemiz Yatağan Belediyesi’ne bağlanacak ve mahalleye dönüştürülecek. Elimizdeki imkanlar dahilinde bu süre zarfında yapabileceğimizin en iyisini yapmak hedefindeyiz. Yeni yerleşim alanlarımızı daha yaşanabilir düzeye getirmek istiyoruz.
Sanki Başkan Cicili, “Mahalle olunca buraya bakan olmaz. Biz bir an önce burayı yaşanılır hale getirelim.” der gibi!

xx xx xx
Demek ki beldelerde “2014’ten sonra ne olacağız?” gibi bir kaygı da var.
Bu kaygıları gidermek ilçe belediye başkanlarına veya 2014’te iş başına gelecek ilçe belediye başkanlarına düşüyor.
Yatağan’da Belediye Başkanı Haşmet Işık bunu yapılabilir.
Tabi seçilebilirse.
Seçilebilirse” dediğime bakmayın. Yatağanlı Haşmet Işık’ı seçer…
Adayların “atama” ile belirlenme ihtimali yok gibi ama… Siyaset bu… Niyeti bozarlarsa atamanın bahanesini yaratırlar. Böyle bir durumda Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün atama büyük şehir belediye başkanı adayı olursa CHP’de Yatağan’ın adayının Başkan Gürün’den vize alması gerekir.
Başkan Gürün vize verir mi?
Başkan Işık’a sormalı…

xx xx xx
Ben yine de Başkan Işık’ın yeniden belediye başkanlığına seçileceğine inanıyorum.
Seçilmesi halinde, Yatağan Bozüyük, Bencik, Turgut, Bozarmut ve Yeşilbağcılar ile iyi bir planlama sonucu hızlı bir “şehirleşme” ve kalkınma içine girecektir.
Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili ne yaptığının farkında mı bilmiyorum, ama o mesire düzenlemesi “Yeni Yatağan”ın tabir caizse “çok amaçlı açık hava salonu” haline gelebilir.
Yeni Yatağan” ile ilçenin önceki Kaymakamı Şehmuz Günaydın ve bu günkü Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven ile Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın “kültür turizmi” düşü de hızla gerçekleşip o düşün meyveleri toplanmaya başlanacaktır.
Bu anlamda Yeşilbağcılar da gerçekleştirilen “mesire alanı” küçük bir düzenleme ile “Yörük Köyü” haline de getirilebilir…

xx xx xx
Bölgede otantik bir Yörük Köyü’nün bulunmaması büyük eksiklik…
Muğla’nın Yılanlı’sı için bu anlamda düşünceler var, ama ulaşım probleminin olduğu da bir gerçek.
Kendisi de Yörük olan Başkan Işık, bu eksikliği giderebilir.
Yapılacak iş belli:
İçinde bir gece de olsa konaklanabilen Yörük çadırları; bir keçi ağılı, bir deve ağılı… Denizli, Marmaris’ten gelip Efes’e geçen turlar; Bodrum’dan Marmaris’e, Marmaris’ten Bodrum’a bir iki günlüğüne kaçıverenler mutlaka bu köye uğrayacaklardır. Burada deve sütünün, keçi sütünün, keçi peynirinin, tereyağının, kaymağın, balın, zeytinin tadı uğrayanların damağında kalacaktır. Günlük Yörük yaşamının sergilendiği bu “köy”de başta “Arap aşı” olmak üzere Yörük Mutfağı’ndan örnekler sergilenebilecektir.

xx xx xx
Bu Yörük Köyü düzenlemesi Yeşilbağcılar’da yapılabileceği gibi Yatağan Belediyesi’nin Deve Güreşi alanında veya Yatağan şehir merkezindeki Çamlık’ta da yapılabilir, ama Yeşilbağcılar’a yakışır…
Bencik’in kiliseleri, Bozüyük’ün Pınarbaşı ve sıcak suyu yanında Kanuni mirası, Turgut’un “Hekate”si, Gevenes’in (Çaybükü) Belen Kahvesi, Yeşilbağcılar’ın “Yörük Köyü” ile Yatağan, “Yeni Yatağan” olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.