Yatağan’dan acı haber

Bu haber 21 Temmuz 2018 - 2:15 'de eklendi ve 1.057 kez görüntülendi.

Yatağan Termik Santrali’nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin, 70 metrelik kısmının çökmesi sonucu göçük altına kalan 2 işçinin cenazelerine ulaşıldı. Arama kurtarma ekipleri tarafından göçük altından çıkartılan 2 işçinin cenazeleri kimliklerinin tespit edilmesinin ardından ailelerine teslim edildi. Kazada hayatını kaybeden Seray Şimşek, Yatağan’da gözyaşları içinde toprağa verilirken Sezgin Kılıç’ın ise memleketi Konya’da toprağa verileceği öğrenildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı 2 işçinin hayatını kaybettiği 10 işçinin yaralandığı kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Kadir Tamer

Yatağan Termik Santrali’nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin, 70 metrelik kısmının çökmesi sonucu göçük altına kalan iki işçinin cesedine gece saatlerinde ulaşıldı.

Yatağan Termik Santralinde geçtiğimiz gün sabah saatlerinde kazanları beseleyen kömür bant sisteminin bakımı sırasında 70 metrelik kısımda çökme meydana gelmişti. Kazada 12 işçi göçük altında kalmış, yapılan ilk müdahale ile işçilerden 10’u kurtarılarak hastanelere kaldırılmıştı. Meydana gelen kazada göçük altında Seray Şimşek ile Sezgin Kılıç’a ulaşabilmek amacıyla AFAD, UMKE ve AKUT ekipleri tarafından kurtarma çalışmaları başlatılmıştı. Akşam saatlerine kadar devam eden çalışmalarda göçük altında kalan iki işçiye ulaşılamayınca bu kez İzmir İl Jandarma Komutanlığından kokuya duyarlı özel eğitimli bir köpek getirtilerek arama çalışmalarına destek verdi.

Gece saatlerinde işçilere ulaşıldı

Sabah saatlerinde başlayan ve gece saatlerine kadar süren arama kurtarma çalışmalarında 2 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Kurtarma ekiplerinin yaptıkları çalışma ile 2 işçinin cenazesi göçük altından çıkarıldı. İki işçinin ölüm haberi ise olay yerinde büyük bir umutla bekleyen aileleri yasa boğdu. Cenazelerin göçük altına çıkarıldığı sıralarda işçi yakınları sinir krizleri geçirdi.

Yatağan’da toprağa verildi

Kimlik tespitinin yapılmasının ardından iki işçinin cenazeleri ailelerine teslim edildi. Kazada hayatını kaybeden Seray Şimşek, Yatağan’da düzenlenen cenaze törenin ardından gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. Seray Şimşek’in cenazesi Cuma günü saat 11.00’de Yatağan’ın kırsal mahallesi olan Cazgırlar Mahallesi’nde toprağa verildi.

Seray Şimşek için düzenlenen cenaze törenine Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Termik Santral işçileri ve vatandaşlar katıldı.
Büyükşehir Belediyesi cenaze aracı ile mahalle mezarlığına taşınan Seray Şimşek’in cenazesi mezarlıkta kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.  Kazada hayatını kaybeden diğer işçi Sezgin Kılıç’ın ise memleketi Konya’da toprağa verileceği öğrenildi.

1 işçinin tedavisi devam ediyor

Bu arada kazada yaralanan ve hastaneye kaldırılan 10 işçiden 9’u tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiler. Kazada yaralan işçilerden Ramazan Dokunan’ın durumunun iyi olduğu tedavi işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. Yaralı işçi tedavi işlemlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde hastaneden taburcu edilecek.

Soruşturma başlatıldı

Bu arada Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, tarafından yapılan açıklamada Yatağan Termik Santrali’nde meydana gelen kaza ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Muğla ili Yatağan ilçesi Şahinler Mahallesinde faaliyet gösteren Yatağan Enerji Üretim Santralinde 19 Temmuz 2018 günü saat 09.50 sıralarında kömür kazanlarını besleyen taşıma bandının çökmesi sonucu; bant içerisinde bulunan 11 kişilik bakım ekibinin göçük altında kaldığının Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı görevlilerince bildirilmesi üzerine Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatılarak derhal kaza mahalline intikal edilmiştir. Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından arama-kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilemeyecek şekilde Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Birimine gerekli ölçüm, inceleme, fotoğraflama çalışması yapılması, Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine olaya dair bilgisi olan kişilerin tespit edilmesi ve ifadelerine başvurulması talimatları verilmiş, Yatağan Enerji Üretim Santraline ait merkezi kamera sisteminde bulunan kaza öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde kaza anına dair kamera görüntüleri temin edilmiş, İş Güvenliği Uzmanı, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde İş Güvenliği Uzmanlığı alanında Öğretim Görevlilerinden oluşan bir bilirkişi heyeti oluşturulmuş, bilirkişi heyetine kaza mahallinde gerekli incelemelerin yapılarak kazanın meydana geliş sebebi ve kazada sorumluluğu bulunan kişilerin belirlenmesine yönelik kusur tespitine dair görüş bildiren bir bilirkişi raporu hazırlanması talimatları verilmiştir. Arama-Kurtarma çalışmalarında göçük altında kalan 9 vatandaşımız kurtarılmış, yaralılardan 3 kişinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversite hastanesinde tedavileri devam etmekte olup, diğer 6 yaralı vatandaşımız ise tedavileri tamamlanarak taburcu edilmişlerdir. Göçük altında kalan Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek isimli 2 işçinin ise arama-kurtarma çalışmaları kapsamında Seray Şimşek’in cansız bedenine saat 22:30 sıralarında ulaşılmış, ölü muayenesi işlemleri gerçekleştirilmiştir. Göçük altında kalan diğer vatandaşımız Sezgin Kılıç için arama kurtarma çalışmalarına devam edilmiş 20 Temmuz 2018 günü saat 09.00 civarlarında Sezgin Kılıç’ın cansız bedenine ulaşılmış ve ölü muayenesi işlemleri yapılmıştır. Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından; meydana gelen kaza olayı tüm yönleriyle incelerek soruşturma işlemleri titizlikle yerine getirilmektedir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.