Yatağan’da Soma öfkesi

Bu haber 15 Mayıs 2014 - 0:40 'de eklendi ve 745 kez görüntülendi.

yataganisc,lerYatağan Termik Santralı önünde 241 gündür özelleştirmeye karşı direnen termik santral ve maden işçileri Soma’ya gitti. Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Sekreteri Osman İlhan, “Mücadelemizde haklı çıktık demek istemiyoruz, ama maalesef haklı çıktık. Türkiye’de özelleştirme Soma katliamı demek.” dedi.

Özcan Özgür

Yatağan Termik Santralı önünde 241 gündür özelleştirmeye karşı direnen termik santral ve maden işçileri Soma’ya gitti. Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Sekreteri Osman İlhan, “Mücadelemizde haklı çıktık demek istemiyoruz, ama maalesef haklı çıktık. Türkiye’de özelleştirme Soma katliamı demek.” dedi.

Soma’da yaşanan facia üzerine Ankara’da Özelleştirme İdaresi önünde Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallarının özelleştirilmesine karşı direnişe devam eden Yatağan işçileri polisin engellemesine rağmen idarenin kapısına siyah çelenk koydu.  Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik daha sonra Soma’ya hareket ederken, Yatağan’dan da santral ve maden işçileri Soma’ya hareket etti.

Yatağan işçileri Soma’ya hareket ederken bir açıklama yapan Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Sekreteri Osman İlhan, Soma’da özelleştirmeden önce bu tür kazalar yaşanmadığına dikkat çekti. Soma’da ölenler için santral önünde bir dakikalık saygı duruşunun ardından açıklamada bulunan İlhan “1945 yılından buyana iş kazalarında 3 bin kişi vefat etmiş, 100 bine yakın kişi yaralanmıştır. Son 10 yılda ülkemizde iş kazalarından 13 bin kişi sakat kalmıştır. Türkiye maalesef iş kazalarında dünyada 3. Avrupa’da 1. sırada yer almaktadır. Bu iş kazalarının çoğunluğu SGK istatistiklerine göre Maden ve Enerji sektöründe meydana gelmektedir. Elbette bu, tesadüfle ya da kaderle açıklanamaz. Maalesef özel sektörün daha yüksek kar hırsı bu yaşadığımız acı olaylara sebep olmaktadır.” diyerek şöyle devam etti:

“Mücadelemizde haklı çıktık demek istemiyoruz, ama maalesef haklı çıktık. Türkiye’de özelleştirme demek Soma katliamı demek. Yaşadığımız süreç Hükümetin İşçi sağlığı ve iş güvenliğini düşünmeksizin oluşturduğu politikalarının bir sonucudur. Özellikle risk katsayısı en yüksek işkolu olan Enerji ve Madencilik sektöründe rödovans, özelleştirme ve taşeronlaştırma gibi uygulamalardan biran evvel vazgeçilmelidir. Bu gün Soma’da yaşananlar yarın özelleştirme halinde Yatağan’da, Kemerköy’de, Yeniköy’de de yaşanabilir. Biz özelleştirmeye karşı direnmeye devam ediyoruz. Soma ile birlikte daha kararlı hale geldik. Buradan; Soma’da hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.