Yatağan’da masaya oturuldu

Bu haber 06 Aralık 2014 - 0:39 'de eklendi ve 768 kez görüntülendi.

iscileryatagannnYatağan’da 448 gün önce kurulan çadırda özelleştirmeye karşı verilen mücadele özelleştirme işleminin tamamlanmasının ardından yeni patron Bereket Enerji’ye karşı kazanılmış hak ve özgürlüklerin korunmasına dönüştü. Dün Tes İş ve Maden İş Sendikalarının Yatağan Şubelerinin belirlediği komisyonlarla Bereket Enerji temsilcileri anlaşma masasına oturdu.
Özcan Özgür
Yatağan’da 448 gün önce kurulan çadırda özelleştirmeye karşı verilen mücadele özelleştirme işleminin tamamlanmasının ardından yeni patron Bereket Enerji’ye karşı kazanılmış hak ve özgürlüklerin korunmasına dönüştü. Dün Tes İş ve Maden İş Sendikalarının Yatağan Şubelerinin belirlediği komisyonlarla Bereket Enerji temsilcileri anlaşma masasına oturdu.
Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ile kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı verilen mücadele ile Türkiye işçi sınıfının ve emekçilerin kerterizi haline gelen ‘Yatağan işçileri’ yeni patrona karşı verilen mücadeleye dönüşen direnişlerinde 5 günü geride bıraktılar.
Neredeyse bir yıldır özelleştirme karşıtı eylemlerle Türkiye gündemine oturan Yatağan Termik Santrali’nde çalışan 750 enerji işçisi ile bu santrale kömür temin eden linyit sahalarından kömür sağlayan Yatağan Kömür İşletmesi’nin 700 kömür işçisinden oluşan toplam bin 450 işçinin bekleyişi dün bir başka bekleyişe döndü. Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’in başkanlıklarında her iki sendikadan oluşturulan iki ayrı heyet dün santral ve kömür ocaklarının yeni sahipleri ile yüz yüze geldi. Dün sabah saat 09.00’da başlayan görüşmeden henüz bir sonuç alınamadı.
Dün öğle saatlerinde toplantıya kısa bir süre ara verildiğinde kendisi ile görüştüğümüz Tes-İş Sendikası Başkanı Fatih Erçelik, “Dün muhatabımız hükümetti. Her şeye rağmen bu özelleştirmeyi yapan hükümet elbette muhatabımız olmaya devam edecek. Ancak Bereket Enerji’nin yasal işverenimiz haline geldiği de bir gerçek” diyerek şunları söyledi:
“Maden ve enerji işçileri olarak pes etmiş değiliz. Mücadele devam ediyor. Bu aşamada yeni işverenle görüşmemiz gerekiyordu. Bunu yapıyoruz. Pek çok talebimiz var. Başlıca talebimiz 4C süresinin uzatılması. Süresiz olmasını istiyoruz. Vazgeçilmezlerimiz bugüne kadar elde ettiğimiz sendikal hak ve özgürlüklerin korunması. Taşeron olarak çalıştırılan ve santralın satılması ile işsiz duruma düşen arkadaşlarımızın kadroya alınması ve hiç biri olmazsa işçilerin de kamu personeli memurlar gibi havuza alınması.”
Tes İş Başkanı Erçelik, görüşmeler sonunda bir yere varmayı umut ettiklerini belirtirken “Aslında umut etmek istiyoruz. Bugün görüşmelerden bir sonuç alınamayabilir. Yarın devam edebiliriz. Ancak hafta sonuna kadar her şey netleşir. Ya güle oynaya çalışmaya devam deriz veya mücadeleye devam deriz. Aramızda bir sözleşme imzalanmadan eyleme son vermeyeceğiz” ifadesinde bulundu.
Tekel eyleminden sonra Yatağan’da en uzun soluklu mücadelenin verildiğini belirten Fatih Erçelik, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerini alan IC İçtaş firmasına da seslenerek, “Bereket Enerji ile görüşmelerimizde geri adım atmayacağız. Çünkü buradan çıkan sonuç Yeniköy ve Kemerköy için de ölçü olacak. Bir ortak yolun bulunması her kesimin yararına olacaktır” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.