YATAĞAN’DA KÜLTÜR TURU OLUR MU? (2)

Bu haber 22 Nisan 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.392 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dün de vurgulamaya çalıştığım gibi, Yatağan’da “kültür turizmi” için önemli çabalar sergileniyor. Çabaların lokomotifi Yatağan Kaymakamı Şehmus Günaydın. Bir de Bozüyük Belediye Başkanı rahmetli Ahmet Yüksel vardı… Turgut Güzelleştirme Derneği Başkanı Ahmet Dalgıç’ın beldesindeki çabalarını görmezden gelmek mümkün değil.
Elbette arkeologlar Prof. Dr. Ahmet Tırpan, Doç. Dr. Bilal Söğüt’ü anmadan geçmek mümkün değil.
Bütün bu isimlere Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ile GELİ Müdürü Yüksel Akın’ı eklemekte yarar var. Bu isimlere sanıyorum kısa sürede Bozüyük’ün yeni Belediye Başkanı Yaşar Gencel de eklenecektir…
 
xx           xx           xx
Çaba var. Çabanın ardında Kültür Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliği, Muğla İl Genel Meclisi desteği de var.
Ama ortada elle tutulur bir ‘proje’ yok…
Tur operatörleri, turizm yapmak isteyenlere hemen şu soruyu yöneltirler:
“Hikayeniz var mı?”
Yatağan’ın hikayesi değil, hikayeleri de var…
İlçenin tarihi ve doğal çevresi ile o hikayeleri nasıl pazarlanacak?
Değerlerinizin ve hikayelerinizin yanında bir projeniz, ‘yol haritanız’ da olması gerekiyor.
 
xx           xx           xx
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından, “Turizm Haftası Etkinlikleri” çerçevesinde düzenlenen seminerde konuşan TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, kültür-doğa turlarına olan talebin artmasının Trabzon’un önüne yeni fırsatlar çıkardığını söylemiş.
Turizm sitelerinde haberi okuyunca aklıma ilk gelen Yatağan oldu.
Köfteoğlu, sunumunda Trabzon’un sahip olduğu potansiyeli ve yeni eğilimlerin getirdiği fırsatların doğru kullanılabilmesi için izlenmesi gereken bir yol haritası olduğuna dikkat çekmiş ve ‘Yol haritasının’ üç aşama ve 10 adımdan oluştuğuna değinerek, şöyle devam etmiş:
“Buna göre, ‘başlama’yı içeren birinci bölüm; niyet, yola çıkış, kararlar, tespitler ve envanterler hazırlanması; ‘ürün oluşturma’ bölümü ise mikro ve makro ölçekte kaynaklar, yatırım finansmanı, kamu-özel kesim organizasyonu, kurumsallaşma, proje geliştirme, işletme, nitelikli ürün geliştirme ve uygulama gibi bölümleri kapsıyor”
Söz konusu yol haritasını izleyen bölgelerin turizmden hak ettikleri payı aldıklarının gözlemlendiğini belirten Köfteoğlu sözlerini “Almanya’da Karaormanlar Bölgesi Turizm Birliği, Türkiye’de Kelkit Havzası Turizm Birliği gibi, tanıtım ve pazarlamayı bölgesel olarak yürütecek oluşumlara ihtiyaç var.” şeklinde sürdürmüş.
 
xx           xx           xx
Aklın yolu bir.
TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun sözleri Trabzon için ne ifade ediyorsa, Yatağan içinde aynı şeyi ifade ediyor. Sadece Yatağan için değil, Milas, Muğla, Ortaca için de böyle bu…
Bu saydığım ilçelerden Ortaca’da turizm zaten yapılmakta ama, nasıl?
Ortaca-Dalyan’ın bir yol haritası var mı?
Ya öteki turizm merkezlerinin?…
Herkes aklına eseni yapıyor!
 
xx           xx           xx
Yatağan Kaymakamı Şehmus Günaydın’ın öncelikle adının ne olacağı çok önemli değil, bir “Turizm Birliği” oluşturmasında yarar var. İlçe Kaymakamı Başkanlığı’nda oluşturulacak bu birlikte mutlaka Yatağan, Turgut ve Bozüyük Belediye Başkanları ile Çaybükü, Eskihisar Muhtarları da yer almalılar. Ayrıca Turgut Güzelleştirme Derneği ile varsa öteki dernekler ile GELİ Müdürlüğü de bu birlikte yerini almalı.
Sonra da, bölgedeki kazı başkanlarından da yararlanılarak “ortak akıl” ile bir “yol haritası” yapılmalı.
 
xx           xx           xx
Pazar günü yaptığımız gezide gördüğüm ilginç noktalardan biri şu oldu.
Eskihisar’da (Stratonikeia) kahvaltı yaparken, konuklara Yatağan Belediyesi’nin yaptırdığı hediyelik seramik bardaklar dağıtıldı. Bardakların içine de köylerin düğün okuntusu gibi, antik Stratonikeia’nın tanıtımını yapan broşür konmuştu.
Ardından Turgut’a (Lagina) geçtik. Burada da; Hekate Tapınağı’nda antik Lagina’nın tanıtımını yapan broşürle karşılaştık.
Bozüyük’e geldik. Pınarbaşı’nda yemek masalarında mekanı tanıtan bir broşür bulduk.
Sanıyorum öncelikle, Eskihisar, Turgut ve Bozüyük’ü (Belen Kahvesi ile birlikte) anlatan, nerede kalınır, nerede yenilir sorularına da yanıt veren bir “ortak broşür” yapılmalı.
Böylelikle birlikteliğe ilk adımın atılmasında yarar var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.