Yatağan’da işçiler ayakta

Bu haber 20 Ocak 2014 - 20:20 'de eklendi ve 685 kez görüntülendi.

yataganisciler56156161Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralleri ile kömür havzalarının özelleştirilmesine karşı 5 aydır süren direnişin işçileri dün işyerlerini terk etmedi. Dün saat 08.00 de iş başı yapan santral ve maden işçileri saat 16.00’da mesaiden çıktılar, ama santralden çıkmadılar. Santral işçileri Perşembe (23 Ocak) günü de Yatağan’dan Muğla’ya yürüyüp, aynı gün Ankara’ya hareket edecekler.
Özcan Özgür
Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralleri ile kömür havzalarının özelleştirilmesine karşı 5 aydır süren direnişin işçileri dün işyerlerini terk etmedi. Dün saat 08.00 de iş başı yapan santral ve maden işçileri saat 16.00’da mesaiden çıktılar, ama santralden çıkmadılar. Santral işçileri Perşembe (23 Ocak) günü de Yatağan’dan Muğla’ya yürüyüp, aynı gün Ankara’ya hareket edecekler.
Seslerini değişik yollarla Ankara’ya duyurmaya çalışan Tes İş v e Maden İş Sendikası üyesi santral ve maden işçileri açlık grevi dahil pek çok gösteri ve yürüyüşün ardından dün de “İş Yerini Terk Etmeme” eylemi başlattılar.
Eylemlerin santrallerin özelleştirilmesinin gerçekleşmesi halinde “İş Bırakma Eylemi ”ne de dönüşmesi beklenirken özelleştirme için geri sayım başladı. Çayırhan Termik Santralı ile birlikte Yatağan, Yeniköy v e Kemerköy Termik Santralları, kömür işletmeleri ve Ören Liman Alanı özelleştirmeleri 24 Ocak’ta Ankara’da yapılacak.
Dün iş yerini terk etmeme eylemi ile ilgili açıklamada bulunan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik bütün işçilerin kararlılık içinde oldukların belirterek şunları söyledi: “Bu gün iş yerlerini terk etmedik. Yarın da terk etmeyeceğiz. 23 Aralık Perşembe sabahı da Yatağan’dan Muğla’ya yürüyeceğiz. Orada bizi emek dostları karşılayacak. Aynı gün gece Sınırsızlık Meydanı’ndan Ankara’ya hareket edeceğiz. Ayın 24’ün de bütün Türkiye emekçilerini Ankara’da buluşmaya çağırıyoruz. Yatağan kalesi düşürse bütün Türkiye düşer. Buna izin vermeyeceğiz. Tikse bizi test etmeye kalkmasın. Kararlıyız. Bunu 24 Ocak’ta Ankara’da cümle aleme göstereceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.