Yatağan’da Hava Temiz, Ya Muğla’da? « Hamle Gazetesi

Yatağan’da Hava Temiz, Ya Muğla’da?

Bu haber 01 Ekim 2017 - 23:53 'de eklendi ve 2.061 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yatağan Termik Santralı ve öteki santrallerimiz özelleştirileli üç yıl oldu.

Yatağan Termik Santralı 2014’ün Kasım’ına, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Santralleri de 2014’ün Aralık ayında özelleşti.

Üç yıl önce kıyametler kopuyordu.

Üç yıl öncesine kadar Yatağan merkezli olarak “özelleştirme karşıtı” bir “mahşer” yaşanıyordu.

Üç yıl önce Kasım, Aralık aylarında hepsi bitti…

Özelleştirmeye hayır” deniliyordu. Özelleştiler… “Sattırmayız” deniliyordu. Satıldılar…

Sanki o gün her yer, her şey özelleşti…

O günden beri özelleştirme karşıtı eylem var mı?

 

xx        xx        xx

Bugünlerde “Kuzey Irak’a girelim”, “Barzani ile savaşalım” diyenler de, dün santral önünde “Özelleştirmeye hayır” diyenlerde bu toprakların insanları…

Ayranımız çabuk kabarıyor… Heyecanlıyız…

Ama çabuk unutuyoruz.

Santralleri de unuttuk.

Oysa onlar hala çalışmaya devam ediyorlar.

Kardalar mı, zarardalar mı? İşçiler eskisi gibi haklarını alabiliyorlar mı? Yatağan’ın havası nasıl? Temiz mi, kirli mi?

Farkına değiliz…

Cumhuriyet Gazetesi Denizli Temsilcisi arkadaşım Ömer Yurtseven’den “Bereket Enerji” adına açıklama gelinceye kadar bende farkında değildim.

 

xx        xx        xx

O kadar da değil tabi… Elbette unutmadım, ama gazeteci olarak gündemimde de değildi. Ki Bereket Enerji’nin açıklaması geçen hafta geldi. Bugün paylaşabiliyorum.

Yine de Yatağan’a, santral işçilerine kayıtsız kaldığım da sanılmasın!

Maden-İş Sendikası Başkanı Osman İlhan ile sık sık görüşüyoruz.

Yatağan’da özelleştirmeden önceki “sendikal haklar” devam ediyor.

Özelleştirmeden sonra Bereket Enerji santral ve kömür ocaklarında yetkili sendikalar Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları birer sözleşme yaptılar. Sözleşmelerin çalışanlar açısından tatmin edici olduğunu belirten Maden İş Sendikası Başkanı İlhan şunları söyledi:

Özelleştirmeden bu tarafa Bereket Enerji ile ikinci sözleşmemizi geçtiğimiz günlerde yaptık. Değişik sosyal haklar yanında ücretlere kamuda çalışanlara yapılan zam oranında zam yapıldı. Tesi İş Sendikası da görüşmeleri sürdürüyor. Şu ana kadar sendika olarak özelleştirmeden sonra işverenle aramızda bir sorun yaşanmadı. Umarız bundan sonrada yaşanmaz.

 

xx        xx        xx

Tabi Yatağan’da senelerce termik santral kaynaklı insan ve çevre sağlığını tehdit eden sorunlarda yaşandı. Rahmetli Saynur Gelendost’un ömrü başta Yatağan ve Gökova Termik Santralı olmak üzere santrallere karşı mücadele ile geçti.

Rahmetli Gelendost’un ve kurduğu Gökova Sürekli Eylem Kurulu’nu oluşturanların muradı Yatağan ve Gökova Termik Santrallerinin kapatılmasıydı…

Kapanmadılar…

Nasıl santrallerin özelleştirilmesinin önüne geçilemediyse, santrallerin kapatılması da sağlanamadı!

Ancak bölgede verilen çevre mücadeleleri Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santralleri’nde Baca Gazı Arıtma (Desülfirizasyon) Tesisleri’nin kurulmasını sağladı.

Böylelikle Yatağan’da hava kalitesi kontrol altına alınabildi.

Madenİş Sendikası Başkanı Osman İlhan’a bu konuda da sorum oldu. “Kabul etmek gerekir ki 2000’li yıllara kadar santralin yarattığı olumsuzlukları hep birlikte yaşadık. Arıtma tesisinin kurulması ile birlikte sorun ortadan kalktı. O günlerden kalan kötü izler var. Onlarda yavaş yavaş siliniyor.” dedi…

 

xx        xx        xx

Osman İlhan’a hava kirliliği ile ilgili sorumun nedeni Bereket Enerji Basın Danışmanı Ömer Yurtseven’den gelen basın açıklaması idi. Açıklamada Yatağan’da hava kirliliği yaşanmadığının altı çiziliyordu.

Osman İlhan’a o soruyu sormadan önce “Yatağan Belediyesi Saynur Gelendost’un adını bir yere verse ne dersiniz?” dedim. “Ne diyelim. Yakışır tabi. Verilebilir. Murat Bekem ve Erol Soğancı da unutulmamalı” diye karşılık verdi.

Bakalım Yatağan Belediyesi akıl eder mi?

Termik Santraller özelleştirilirken yaşanan en büyük kaygılardan biri buydu.

Baca Gazı Arıtma Tesisleri çalışırken ciddi miktarda enerji tüketiyor. O nedenle o günlerde “İşletme özel sektöre geçtiğinde bu enerjiyi de satmak ister. Bunun için en azından geceleri arıtma tesislerini devre dışı bırakır” deniliyordu.

Öyle olmamış. Üç yıldır arıtma tesisleri çalıştırılıyormuş. Tüketilen kömürün kalitesi de iyileştirilmeye çalışılıyormuş…

 

xx        xx        xx

Bereket Enerji basın açıklamasında “Bereket Enerji Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Yatağan Termik Santralinde, rehabilitasyon çalışmaları sonunda kömür kullanım kapasitesinin artmasına karşın bölgedeki hava kalitesinin giderek yükseldiği belgelendi.” denilerek şöyle devam edilmiş:

Muğla Valiliği Mahalli Çevre Kurulu’nca geçen yıl gerçekleştirilen ve periyodik yapılan denetimler ve ölçümler sonunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yatağan Hava kalitesi ölçüm istasyonun verileri bir rapor haline getirildi. Yatağan Kaymakamlığı’nca Muğla Valiliği’ne gönderilen rapora ilişin değerlendirmede, ‘Yatağan Termik Santralinin kullandığı kömür miktarının 2016’da bir önceki yıla oranla yüzde 243 arttığı, buna rağmen hava kalitesinin önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldiği memnuniyetle görülmüştür’ denildi.

Evet, böyle bir rapor var. Yatağan Kaymakamlığı raporu 11.03.2016 tarihinde Muğla Valiliği’ne gönderilmiş. O günden bu güne bu rapor kamuoyu ile neden paylaşılmamış anlamakta zorluk çekiyorum…

Rapor olumsuz olsa anlayacağım, ama!

 

xx        xx        xx

2015 Aralık ayında Yatağan ilçe merkezinde, toplamda bin 385 ev ve iş yeri denetlenmiş. Bunların bin 314‘ünün uygun yakıt kullandıkları, 71‘inin ise uygun yakıt kullanmadığı görülmüş.

Yatağan genelinde, konut ve işyerleri ile birlikte Termik Santralin verilerinin değerlendirildiği

raporda, 2016 yılında SO2 (kükürtdioksit) oranının bir önceki yıla oranla yüzde 41 düştüğü vurgulanmakta.

Raporun sonuç bölümünde ise “Yapılan mukayese sonucunda 2016 yılı Ocak ayı değerlerinin 2016 yılında 2015 yılına göre PM10’da %15 oranında iyileştiği, söz konusu iyileşmenin SO2 parametresinde ise %39 olduğu görülmektedir. Aynı aylarda yani 2015-Ocak ayı ve 2016-Ocak ayı Yatağan Termik Santralının kullandığı kömür miktarının 2016 yılı ocak ayında bir önceki yıla göre %243 arttığı, buna rağmen Ocak-2016 ayında ilçemizde hava kalitesinin bir önceki yıla göre daha iyi bir noktaya geldiği memnuniyetle görülmüştür.” ifadelerine yer verilmiş.

 

xx        xx        xx

Basın açıklamasında Yatağan Termik Santral İşletme Müdürü Serdar Toprak da, aralık/2014 yılında devraldıkları santralde hemen “sürekli emisyon izleme ölçüm sistemi” kurduklarını ve baca gazlı arıtma tesislerinde büyük çapta teknolojik bakımlar gerçekleştirdiklerini belirtmiş.

Ayrıca bacalardaki “Elektro filtre tesislerinin” yenilendiğini ve toz tutma kapasitelerinin artırıldığını vurgulayan Toprak, “Desülfürizasyon Tesislerinde (FGD) kireçtaşı yerine, kırık mermer kullanılmakta, böylelikle doğal kaynakların korunması ve Muğla’da görüntü kirliliği yaratan mermer kırıklarının değerlendirilmesi sağlanmaktadır” demiş.

Anlayacağınız Yatağan’da hava temiz…

Sendika Başkanı Osman İlhan’ın dediği gibi 2 binli yıllarda Yatağan’da hava kalitesi iyileştirilmesine geçildi. Bu gün özel sektörün elindeki santralde de bir takım iyileştirmeler yapılmış ve yapılıyor olmasını takdir etmek gerekir.

Çünkü biz bunları özelleştirmeden sonra beklemiyorduk…

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.