Yatağan’da Göz Göre Göre Gelen Kaza…

Bu haber 21 Temmuz 2018 - 2:16 'de eklendi ve 2.361 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki gün saat 11.00 sıralarında tv haber kanallarında ekran altından akıtılan haber şöyleydi:

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde kömür sevk kanalının çökmesi sonucu 11 işçi yaralandı. 9 işçi hastaneye kaldırılırken, 2 işçinin üzerine düşen demir yığınından kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Sarsıldık…

Saat 13 sıralarında kaza kurbanının 9 değil, 12 olduğu anlaşıldı.

45 metreden göçen tren vagonlarına benzeyen metal kömür taşıma galerisinin kurbanlarından 10’u yaralı olarak hastaneye yetiştirilirken, 2 işçinin metal yığını altında kaldığı anlaşıldı.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda ambulans, AFAD, UMKE ve AKUT ekibi sevk edilirken, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin iş makinaları da enkaz kaldırma çalışmalarına katıldı.

Yaralıların 6’sı tedavilerinin ardından taburcu olurken, enkaz altında kalan emekçi kardeşlerimizden Seray Şimşek‘in cesedine önceki gün akşam saatlerinde, Sezgin Kılıç‘ın cesedine de dün sabah saatlerinde ulaşılabildi… Seray dün Yatağan‘ın Cazgırlar Mahallesi’nde gözyaşları ile defnedildi. Sezgin‘in cenazesi memleketi KonyaTuzcular‘a götürüldü…

Herkesin aklında aynı soru: kaza mı, ihmal mi, cinayet mi?

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı hemen soruşturma başlattı… Yanıt oradan gelecek…

xx           xx           xx

Muğla Valisi Esengül Civelek ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Yatağan ve Menteşe Belediye Başkanları, Yatağan Kaymakamı, Yatağan Cumhuriyet Savcılığı hemen olay yerine ulaşmakla birlikte, kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiler, tüm imkanlar seferber edildi…

Geliyorum” diyen kazanın ilk saatlerinde yaptıkları açıklamalarda Vali Civelek, hastanelerdeki yaralıları ziyaretinde “Duamız içerideki iki arkadaşımıza sağ salim ulaşmak. Bunun için ekiplerimiz var güçleriyle çalışıyor. Bende olay yerine geçip çalışmaları yerinde inceleyeceğim. Sağlık ve arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki kurtarma çalışmaları devam ediyor” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün de santralde kaza yerindeki açıklamasında, “Elim bir kaza. Çalışma saati içinde olsaydı yaralı sayısı daha fazla olabilirdi. Bir revizyon gerekiyorsa hemen yapılmalıdır. Kimseyi suçlamamamız gerekiyor.” diyordu.

xx           xx           xx

Ankara‘dan Yatağan‘a ilk ulaşan milletvekili daha önce santral çalışanlarından olan ve Maden-İş Sendikası eski Başkanı, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin oldu. Santralın 36 yılllık geçmişinde ilk kez böyle bir kazanın yaşandığına dikkat çeken Girgin şu ifadelerde bulundu:

36 yıllık santral burası ve ilk defa bir bant çöküyor. Bu bant sisteminin bakımlarının ne derece yapılıp yapılmadığı, ayaklarının ne kadar desteklenip desteklenmediği yapılacak soruşturmalar sonucu ortaya çıkar. Varsa ihmal en ağır şekilde hukuk çerçevesinde cezalandırılır. Bakımın bir an önce bitmesi ile ilgili işçilerin mesaiye kalıp kalmağını bilmiyorum. İşçilerimizleyiz, olay yerindeyiz ve yaşanan bu kazanın takipçisiyiz.

Önceki gün olay yerine ulaşan ikinci milletvekili de AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan oldu. Vali Civelek ile birlikte kaza yerinde incelemelerde bulunan Milletvekili Gökcan, “Devletin tüm imkanları seferber edildi. Elimizden ne gerekiyorsa yapacağız. Çöküşün sebebiyle ilgili teknik çalışmalar önümüzdeki günlerde yapılacaktır. Bizler de takipçisi olacağız.” dedi.

Olay yerine öğleden sonra ulaşan üçüncü milletvekili de CHP Muğla Milletvekillerinden Suat Özcan oldu.

Muğla’nın öteki dört milletvekili ise Yatağan’da yoktu… AK Parti Milletvekili Mehmet Yavuz Demir dün Seray Şimşek’in cenazesine katılabildi.

İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun ile öteki CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ve Mürsel Alban da sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdiler.

xx           xx           xx

Bütün bunlar yaşanırken benimse kafamda deli sorular gezmeye başladı…

Özelleştirmeden sonra burada sendikal yaşama son verilmedi, en az iki toplu iş sözleşmesi yapıldı. Hiç sorun yaşanmadı. Herşey yolunda gibi görünüyordu. Ama geçen Ramazan Bayramı‘nda maaşlar ödenememiş, işçiler maaşlarını gecikmeli almışlardı. Maaşların gecikmeli ödendiği Denizli Bereket Enerji Grubu işletmesi Yatağan Termik Sanralı‘nda “iş güvenliği zaafı” mı yaşanıyordu?

36 yıldır çökmeyen bantta en son ne zaman bakım yapılmıştı? Sorumlular bulunacak mı?

Yoksa pek çok örnekte olduğu gibi “iş kazası işte” denilip, konu kapanacak mı?

Soruları önce Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ile Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik‘e sormak istedim. İlhan, “Kaza geçiren arkadaşlarımız, Tes-İş Üyesi santral işçileriydi. Üzüntümüz büyük. Galeride kömür taşıyan iki bant var. Birinde arıza olmuş. 12 işçi onarım için mesaiye kalmış. Nasıl oldu ise işte çökme olmuş. Ne kadar zor bir iş yaptığımız bir ker daha anlaşıldı. Kazanın olduğu yerde teknik inceleme yapılacaktır. Tedbir alınabilir miydi bakılacaktır.” demekle yetinirken, Erçelik ile görüşmedim. Acısı çok sıcaktı. İleri geri konuşur diye düşündüm. Açıklaması olursa paylaşırız…

xx           xx           xx

Maden İş Sendikası’nda bir dönem genel merkez yöneticiliği de yapan Yatağan Şubesi eski başkanlarından Murat Bekem ile görüştük. “Bir defa bu kaza göz göre göre geldi.” diyen Bekem, Yatağan Termik Santral ve Kömür İşletmesinin özelleştirmeden önce ilk 500 firma içinde ilk 50’de yer aldığını ve Muğla‘da her sene vergi rekortmeni olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Devrilen metal yığını, santralde enerji üretmek için kömür stok sahasından santralın ana binasına, kazana kömür taşıyan 450 metrelik bant sisteminin yer aldığı bir kapalı galeridir. Bu galeri yerden 45 metre yükseklikte çalışır. Metal ayaklar üzerinde durmaktadır. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu bu galeri ile birlikte santralın ağır yük taşıyan tüm mekanik kısımlarını kontrol eder. Bir sorun olursa, giderilmesini ister. 15 günde bir toplanan komisyon sorunun giderilip giderilmediğini takip eder. Bu komisyonda bağımsız kuruluşlardan bir uzman ile sendikadan ve işverenden birer temsilci yer alır. Bu devletteki işleyişti. Bu santralda 36 yılda böyle bir facia yaşanmadı ise bu sayede olmuştur.

Peki böyle bir komisyon varsa ve denetim yapılıyorsa galeri neden çöktü? Bekem bu soruya ise, “Özelleştirmeden sonra bu komisyonun olması gerektiği gibi çalıştığı konusunda kuşkuluyum. Komisyon çalışsa bu facia yaşanmazdı. Burada herkesin sorumluluğu var.” diye yanıt verdi.

xx           xx           xx

Buarada dün sabah Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İlçe Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Birimi’ne gerekli çalışma yapılması, olaya dair bilgisi olan kişilerin tespit edilmesi ve ifadelerine başvurulması talimatları verilmiştir. Yatağan Enerji Üretim Santraline ait merkezi kamera sisteminde bulunan kaza öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde kaza anına dair kamera görüntüleri temin edilmiştir. İş Güvenliği Uzmanı, Makine Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde İş Güvenliği Uzmanlığı alanında Öğretim Görevlilerinden oluşan bir bilirkişi heyeti oluşturulmuştur. Bilirkişi heyetine kaza mahallinde gerekli incelemelerin yapılarak kazanın meydana geliş sebebi ve kazada sorumluluğu bulunan kişilerin belirlenmesine yönelik kusur tespitine dair görüş bildiren bir bilirkişi raporu hazırlanması talimatları verilmiştir.” denildi.

Şimdi Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı‘nın soruşturmasının sonucunu beklemek durumundayız.

Elbette Bereket Enerji Gurubu sahiplerinin ve santral yetkililerininde söyleyecekleri olmalı. Olursa buradan paylaşırız…

xx           xx           xx

Sözlerimizi Muğla Barosu eski Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan‘ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla noktalıyalım:

Yaşandı ve anlaşıldıki özelleştirme azrailin neo-liberalizm eliyle sunduğu armağandır. Bir ekonomik tercih, ekonomiyi verimli kılan bir enstrüman değil… Yatağanda göçük altında kalan Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek kardeşlerimizi kaybettik. Anıları önderimiz olsun. Termik Santralin kurulmaya başlanmasından 36 yıl sonra Özelleştime Yatağan’a ‘Ölüm’ getirdi.Onları toprağa değil kalbimize gömüyoruz… Ve ilan ediyoruz Seray ve Sezgin ‘Özelleştirme’ şehitleridir… Ölüm ve bir çok yaralı verdiğimiz bu ‘iş cinayeti’ İşçi Sınıfımızın mücadele sürecinde önemli bir kilometre taşı olarak tarihteki yerini alacaktır.

———————————–                                                                                          ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: İnsan fırsatların gelmesini bekler, fırsatlar da insanın gelmesini. Fırsatlar bekler, insanlar bekler: Kazanan hep mazeret olur. (Paulo Coelho)

ÇİVİ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gurup toplantısında, “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.” sözünü ezberden söyleyemedi. Kağıttan okumak zorunda kaldı.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
ahmet kutengin 22 Temmuz 2018 / 14:35

Hocam İhmal sadece Santrallerde olsa..Yıllardır Marmaris Yalancı Boğaz Arıtma (ma) sistemleri için MUSKİ’ ye gide gel bir hal olduk..Yapacağız Edeceğiz..Körfezde Oksijen ve balık kalmadı.Kokmaya başladı.Malum iki belediye başkanı birbirleri ile atışmalı..Olan bizlere oluyor..MÇD Olarak Körfezde Üniversite ile yaptığımz Biyolojk araştırma çalışması ve raporu ve Arıtma dip görüntüleri internet sitemizde var..Dünya Bankasından MUSKİ 45.Milyon istenmiş Arıtma havuzları genişlemesi için Ancak havuza giden alt yapı yok..Gitmeyen atık suyun nesini havuzda arıtacaklar ise..Saygılarımızla ..www.marmariscevrecileridernegi.org..

Ahmet kumaş 22 Temmuz 2018 / 14:48

Ölenlere allah tan rahmet diliyorum yaralı kardeşlerimize Allah’tan acil şifalar diliyorum