Yatağan’da geri sayım başladı

Bu haber 25 Nisan 2014 - 19:46 'de eklendi ve 781 kez görüntülendi.

yatagansantral151651165165Özelleştirmeye karşı 222 gündür direnen enerji ve maden işçileri 30 Nisan’da Ankara’dan çıkacak kararı beklemeye başladı. 17 gündür Ankara’da Kurtuluş Parkı’nda dertlerini anlatıp, seslerini duyurmaya çalışan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Muğla’ya dönüp iş yerlerini ziyaret edip, “Hazır olun” çağrısı yaptılar. Girgin işçilere seslenirken, “Bu iş bitti diyenlere böyle propaganda yapanlara ve buna da inananlara bir çift sözüm var. Bizim için artık ölümden öte köy yoktur. Bunu herkes bilsin” dedi.

Özcan Özgür

Özelleştirmeye karşı 222 gündür direnen enerji ve maden işçileri 30 Nisan’da Ankara’dan çıkacak kararı beklemeye başladı. 17 gündür Ankara’da Kurtuluş Parkı’nda dertlerini anlatıp, seslerini duyurmaya çalışan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Muğla’ya dönüp iş yerlerini ziyaret edip, “Hazır olun” çağrısı yaptılar. Girgin işçilere seslenirken, “Bu iş bitti diyenlere böyle propaganda yapanlara ve buna da inananlara bir çift sözüm var. Bizim için artık ölümden öte köy yoktur. Bunu herkes bilsin” dedi.

Girgin ve Erçelik “Neye hazır olunacak?” sorusuna “Her şeye hazır olunacak. Her şeye hazırız.” yanıtı verirken Tes İş Başkanı Girgin Yatağan Termik Santralı önünde santral ve maden işçilerine şöyle seslendi:
“Başlangıçta haklı ve güçlüydük şimdi ise çok daha güçlüyüz çok daha haklıyız. Haklı ve meşru mücadelemize karşı yapılan zulmü tüm Türkiye görmekte bizim öngördüğümüz gibi peşkeşin boyutunu da tüm Türkiye görmekte. Direnişimizin yakıtı kararlılığımız ve inancımızdır. Bunu kaybettiğimiz anda bu mücadeleyi de kaybederiz. Ancak görüyoruz ki işimize, aşımıza ve memleketin malına sahip çıkma sevdamız ve bu uğurda bize reva görülenler direnişimizi ve karalılığımızı daha da arttırmaktadır. Bu iş bitti diyenlere böyle propaganda yapanlara ve buna da inananlara bir çift sözüm var. Bizim için artık ölümden öte köy yoktur. Bunu herkes bilsin.”

İşçilerin “Asla teslim olmayacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Baskıla bizi yıldıramaz”

Ve “Her yer yatağan her yer direniş” sloganları arasında işçilere seslenen Tes İş Sendikası Başkanı Erçelik de “222 günden beri direnişteyiz 17 günden beri de Ankara Kurtuluş Parkındayız. Tüm uyarılarımıza rağmen iktidar Yeniköy ve Kemerkey ihalelerini yapmıştır. Bundan sonra Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve ardından başkanlığını Başbakanın yaptığı Özelleştirme Kuruluna ihale sonucunu onaya gidecektir. Başbakanın Marmaris’te bizlere verdiği sözü yerine getirmesini bekliyoruz ve ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Her iki Başkan Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralı işçileri ile bir araya gelirken Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin Yatağan için ihalede teklif vermenin son günün 30 Nisan olduğunu anımsatırken, “Biz umutla 30 Nisan’a kadar ihalenin iptalini bekliyoruz. Ertesi gün 1 Mayıs. Yatağan’dayız ve herkesi Yatağan’a bekliyoruz. Görüldüğü gibi şu anda üç termik santralin girişi de işçilerimizin kontrolünde. Biz Ankara’ya girebildik, ama Yeniköy, Kemerköy santrallarını alanları ve Yatağan’a alacak olanları Yatağan ve Milas’a sokmayacağız. Biz artık gemileri yaktık” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.