Yatağan’da 1 Mayıs Meydanı!

Bu haber 03 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.206 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yatağan bu güne kadar pek çok eyleme sahne oldu.

Santrallerin doğal ve tarihi çevreyi tahrip ettiği insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle yapılan “Santralar kapansın” eylemlerinin yapıldığı yıllarda Muğla’nın gelmiş geçmiş en büyük çevrecisi Saynur Gelendost bir seferinde santral bacasına çıkmaya ve kendisini orada zincirleyemeye bile kalkışmıştı. O eylemler Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santrallerinin yıllar sonra da olsa (AK Parti dönemi) baca gazı arıtma tesislerine (Desülfirizasyon) kavuşmasını sağlamıştı.

xx        xx        xx

Yatağan yıllar sonra da ilk kez bir 1 Mayıs kutlamasına sahne oldu.

Bilindiği gibi Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin ihaleleri gerçekleştirildi. Henüz özelleştirme işlemleri tamamlanmadı.

1 Mayıs’tan bir gün önce 30 Nisan’da Yatağan Termik Santralı ihalesi için teklif verme süresinin son günüydü. Ne oldu anlaşılmadı… Ama o gün Yatağan ve Milas’tan Ankara’ya gitmiş olan 40 işçi kendilerini Maliye Bakanlığı’nın kapısına zincirleyip kilitlediler.

Aklıma Saynur Gelendost geldi…

Kendilerini bakanlık kapısına zincirleyen ve aralarında Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik’in de bulunduğu 17 işçi gözaltına alındı.

xx        xx        xx

İfadeleri alındıktan sonra salıverilen işçiler ve Fatih Erçelik önceki gün Yatağan’da “1 Mayıs Meydanı”nda “Direnen Yatağan” ve kendilerini destekleyenlerle buluştular… Ankara’da Kurtuluş Parkı’nda devam eden direnişte plastik mermi ile yaralanan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin’de oradaydı.

xx        xx        xx

Bu 1 Mayıs bir garipti… Hak İş Kayseri’de kutlama yaparken, Memur Sen Diyarbakır’da kutlama yaptı. Ankara’da Türk-İş bir yanda, DİSK ise KESK ve öteki paydaşları ile öbür yanda kutlamada bulundu… İstanbul’da Türk-İş Kadıköy’de kutlama yaparken, DİSK ve KESK paydaşları ile yasaklı Taksim’e girmeye çalıştı.

Dün bir okurum, en kalabalık hangisinin olduğunu sordu. “İzmir-Gündoğdu” diye karşılık verdim. Çünkü İzmir’de tek bir meydanda 1 Mayıs vardı! Belki de bu yüzden İzmir’i CHP kazanıyor. Bu anlamda AK Parti’nin Ankara ve İstanbul’u neden kazandığı da anlaşılıyor!

Ege’deki tüm emekçiler ve dostları İzmir’e akarken, Denizli’de de 1 Mayıs kutlaması olduğu halde Yatağan’da da “1 Mayıs Meydanı” doldu ve taştı…

xx        xx        xx

Öyle ki İzmir’de görkemli bir geleneksel 1 Mayıs kutlaması varken, İzmir’den HARBİŞ üyeleri, Manisa-Soma’dan maden ve enerji işçileri, Denizli Beyağaç’tan yeraltı maden işçileri Yatağan’a koşup gelmişlerdi…

Çünkü 1 Mayıs Yatağan’da “bayram” değil, “direniş” olarak algılanıyor, öyle yaşanıyordu… Nitekim Ankara, İstanbul veya İzmir’de olmak varken Yatağan’a koşup gelen TBB Başkanı Prof. Dr. Metin FeyizoğluArtık her yer Yatağan. Sizlere gezi direnişinde gençlerle mücadele eden avukatların, 84 bin emekçi avukatın selamını getirdim” ifadesinde bulunurken şöyle diyordu:

Yatağan Türkiye’nin namusudur. Yatağan’ı korumak tüm Türkiye’nin görevidir. 1 Mayıs’ı işçi ve emekçi bayramı yapıncaya kadar mücadele edeceğiz.

xx        xx        xx

1 Mayıs’ta pek çok yerde olaylar yaşandı. Hemen herkes Yatağan’da da olaylar yaşanmasını bekledi. Yatağan’ın 1 Mayıs Meydanı’nda hemen her parti, ideoloji temsil edildiği halde olumsuzluk yaşanmadı. Üstelik meydanda polis de yoktu!

Meydana en son HDP geldi. Meydana girerlerken ne olduğunu anlayamadım, ama galiba bir küçük gerilim yaşandı. O noktada polis güvenlik önlemi almaya çalıştığında platformdan sendikacılar “Sendika görevlileri orada önlem alın. Bu meydanda polis işitemiyoruz. Biz güvenliğimizi sağlarız. Provokatörlere izin vermeyiz” diye anons yapıyorlardı.

Öyle de oldu… Polis “iyi niyetle” oradan çekildi. Hiçbir provokasyon olmadı. Miting güle oynaya, halaylar çekilerek noktalandı.

xx        xx        xx

O gün en çok beklenen de santral ve maden işçilerinin 1 Mayıs kutlamasının ardından santrala yürüyerek iş yerlerini işgal etmeleriydi. Bu da olmadı, ama…

Miting meydanından “Asla teslim olmayacağız.” ve “Genel grev geliyor. Genel grevi örgütlüyoruz.” sloganları yükselirken, Maden İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin, “1 Mayıs bayram değildir, direniştir, mücadeledir. Asla teslim olmayacağız.”; Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de “228 gün direndik. İster satın, ister kapatın, santraller bizim. Sattıkları babalarının malı değil, ülkenin geleceğidir. Ancak santrallere ve madenlere giremezler. Santrallere ve madenlere ölümüzü çiğnemeden giremezler.” ifadelerinde bulunuyordu.

Öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde Yatağan’ı sıcak günler bekliyor; Yatağan Türkiye’nin baş gündemi haline gelecek…

xx        xx        xx

Muğla’dan Yatağan’a vardığımda bölgeye “direniş tohumlarını” eken Tes İş Sendikası eski Başkanı ve Türk-İş’in eski Muğla İl Temsilcisi Erol Soğancı ile karşılaşıp, sarıldık. Soğancı’nın o zaman Sekreteri olan Dinçer Yıldız’da oradaydı. Hoş bir buluşma oldu…

Buralardasınız…” demeye kalmadı, Soğancı gülerek “Sen de buradasın.” dedi. Ben gazeteci olarak görevimi yapıyordum, ya O ve Dinçer?.. Soğancı sorumun yanıtını şöyle veriyordu:
İşte bunu herkes anlayamaz, bilemez. Biz santraldaki görevlerimizden emekli olduk, ama direnişten, Yatağan’ı korumaktan emekli olmadık. Feyizoğlu’nun dediği gibi Yatağan Türkiye’nin namusudur. Yatağan’ı korumak tüm Türkiye’nin görevidir. Umarız iktidarlar bunu anladıklarında geç kalınmış olmaz.

xx        xx        xx

İşçiler, işçi dostları, tüm çalışanlar ve gençler ellerinde bayraklarıyla, flamalarıyla düğüne gelir gibi girdiler Yatağan’ın 1 Mayıs Meydanı’na…

Muğla’nın en etkin ve yetkin müzik topluluğu “PusulaMilas’tan Yatağan’a dayanışmaya gelmişti. Meydan onların müzikleriyle coştu…

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yanında Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile girdi. Ne Kocadon, ne Ali Acar ve öteki CHP’li başkanlar yoktu. Milas Mitingine gelen MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’da yoktu!. Ama diğer ikisi olmasa da CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir oradaydı…

Tabi herkes TBB Başkanı Feyizoğlu kadar “inançlı” ve samimi olamayabilir!

xx        xx        xx

Yazımın başından beri mitingin yapıldığı Yatağan Garajı için “1 Mayıs Meydanı” dedim… Neredeyse 25 yıldır sosyal demokratların elinde olan ve son 3 döneminde Haşmet Işık’ın başkanlık yaptığı ve işçi sınıfının kalelerinden Yatağan’da hala bir meydan yok!

Merak ettiğim, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün arkadaşları ile Yatağan Garajına girerken ne düşündü?

Muğla il merkezinde de gariptir bu tür etkinlikler eski garaj alanında yapılıyor. İl merkezinin de hala bir meydanı yok!

Meydansız demokrasinin kalesi Muğla’da önceki gün Yatağan hala kimilerine göre umudun, kimilerine göre de umutsuzluğun, hayal kırıklıklarının simgesiydi.

xx        xx        xx

Asgari bir hayattır Türkiye’de işçi olmak… Ama 846 TL ücretle kölelik düzeninin emekçisi olanlar o gün meydanlara çıkamadılar!

Yaşasın 1 Mayıs…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.