Yatağan’da 1 Mayıs kutlamaları

Bu haber 01 Mayıs 2014 - 21:11 'de eklendi ve 757 kez görüntülendi.

yatagan65165165156Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinden sonra önceki gün Yatağan Termik Santralinin özelleştirilmesi yapılırken Yatağan işçileri 1 Mayıs’ı ilk kez Yatağan’da kutladı. Sendika Başkanları Süleyman Girgin ve Fatih Erçelik, Yatağan’dan Ankara’ya “Asla teslim olmayacağız. Genel grev geliyor. Genel grevi örgütlüyoruz” mesajları verdiler.

ÖZCAN ÖZGÜR

Yatağan’da yıllar sonra ilk kez gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingine Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün destek verirken Soma’dan maden işçilerinin, İzmir’den Harp İş Sendikası üyelerinin ve Denizli Beyağaçtan Yer altı Maden İşçilerinin geldiği görüldü. Garaj alanında yapılan coşkulu miting KESK, DİSK,TÜRK-İŞ, TMMOB, ADD, CHP, İP, TKP, TGB ve Pir Sultan Abdal Derneği, Muğla Barosu, Tabip Odası üyelerinin katılımlarıyla yaklaşık 15 bin kişilik bir topluluğa dönüştü.

Yatağan’da 228 gündür özelleştirmeye karşı direnen işçilerin üyesi olduğu TES-İŞ ve Maden İş Sendikası üyeleri alana polis sokmayarak güvenliği kendisi sağladı. Mitingde konuşan Maden İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin “ 1 Mayıs bayram değildir, direniştir, mücadeledir. Asla teslim olmayacağız” diyerek şöyle devam etti:

“Fabrikalarda barikatlarda direnenlere selam. Emperyalizme sömürüye karşı çıkanlara selam. 11 yıldan beri AKP diktatörlüğü ile yönetiliyoruz. Tayyip Erdoğan’ın kendi ifadesiyle bu dönem ustalık dönemi değil, bu dönem diktatörlük dönemidir. Bu diktatörlük ülkenin varlıklarını özelleştirmiyor yakınlarına peşkeş çekiyor. Buna izin vermeyeceğiz.”

Daha sonra konuşan Maden İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik, “228 gün direndik. İster satın, ister kapatın, santraller bizim. Hiç kimse bizi yıldıramaz. Bizler emek ordusuyuz. İşimiz, aşımız, çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz. 17 Aralıktan sonra bu hükümet şaibelidir. Sattıkları babalarının malı değil, ülkenin geleceğidir. Ancak santrallere ve madenlere giremezler. Santrallere ve madenlere ölümüzü çiğnemeden giremezler” diye konuştu.

Son olarak konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu “ Artık her yer Yatağan. Sizlere gezi direnişinde gençlerle mücadele eden avukatların, 84 bin emekçi avukatın selamını getirdim. Yatağan Türkiye’nin namusudur. Yatağan’ı korumak tüm Türkiye’nin görevidir. 1 Mayısı işçi ve emekçi bayramı yapıncaya kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Yatağan Otogarı’nda gerçekleşen 1 Mayıs kutlamaları düzenlenen konser ve çekilen halaylar ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.