Yatağan

Bu haber 13 Ağustos 2018 - 1:58 'de eklendi ve 1.114 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayati@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

1402 Ankara savaşından sonra Anadolu’ da yaşanan Moğol istilasından kaçan iki ahi önderinin yerleştiği ve hala Ahi Köy de denilen Yatağan, bugün termik santrali ile anılıyor.

Halbuki Yatağan o kadar değerli özelliklere sahip ki, çoğumuz bundan habersiziz.

STRATONİKEİA ANTİK KENTİ

Dünyanın en eski ticaret borsasını barındıran bu antik kent hala hak ettiği tanınırlığa sahip değil. Antik kentler denilince Yunan medeniyeti ile ilişkili zannediyoruz. Halbuki 5 bin yıldır Anadolu’ya göç eden doğu insanının Anadolu’ya has medeniyetinin eseri olan bu kentler, Yunan medeniyeti değildir. Aksine bu kentleri ilimizde kuran Likyalılar ve Karyalılar, Yunanlı korsanların zulmünden kaçmak için kentlerini ilimizin iç kısımlarına kurmuşlardır.

OSMAN HAMDİ BEY

Ünlü Türk arkeolog ve ressam olan Osman Hamdi Bey, Turgut’taki Lagina antik kentinin kazılarını başlatan isimdir. Hatta ünlü tablosu “Kaplumbağa Terbiyecisi” ni Turgut’ta çizmeye başladığı biliniyor.

BOZÜYÜK

Başlı başına bir destinasyon olan Bozüyük, son yıllarda Güzel Köylü ve Baba Ocağı dizilerinin çekiminin yapıldığı yer olarak da ünlenmiştir. Kanuni’nin Rodos seferinde uzunca konakladığı bu Türk kasabası, 800 yıllık anıt çınarı yanında, doğal maden suyu kaynağı ve kaplıcası ile de bilinir.

Yatağan’ın özellikleri bitmez. Ancak günümüzde acilen üretilmesi gereken bazı projelere ihtiyacı var. Yatağan Termik Santralı’nın soğutma sistemi için kullanılan suyun enerjisi boşa harcanmaktadır. Bu soğutma suyunun bölge tarım arazilerinde seracılıkta kullanılması şarttır. Bu proje ile yöre çiftçisi zenginleşecektir.

Bozüyük kaplıcaları ünlüdür. Ancak uzun yıllardır faal değildir. Bu kaplıcaların turistik tesislerle desteklenmesi ve “Termal Turizm” yapılması teşvik edilmelidir.

Madem Termik Santralların olumsuz sağlık sonuçlarına Yatağanlılar katlanmaktadır, ucuz elektrik, Turgut, Bencik, Bozüyük gibi yerlerde ucuz merkezi ısınma sağlanmalıdır.

Muğla Menteşe’nin içme suyu Bahçeyaka ovasındaki sondajlardan sağlanmaktadır. Yöredeki artezyenler, her yıl daha derinden su çekmektedir. Suyun tarımsal sulamada kullanılması yeraltı sularını aşırı etkilemez. Ancak yeraltı sularını olumsuz etkileyen Muğla içme suyunu acilen Sandıraz kaynak suyundan sağlamalı ve bu bölgeden su almayı bırakmalıdır.

Allah korusun, yakın zamanda bu güzelim ovada, dev obruklarla karşılaşırsak sürpriz olamayacaktır.

Yatağan’ da Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi bir an önce yapılmalı, irili ufaklı mermer tesisleri burada toplanmalıdır. Böylece çevre zararı kontrol altına alınmalı ve bir bölgede toplanmanın ortak faydaları kullanılmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
HÜSEYİN AKAR 13 Ağustos 2018 / 15:14

Anlaşılan Yatağan Belediye başkanlığına hevesleniyorsun sanırım.