Yatağan Yerinden Kalkacak Mı?

Bu haber 10 Eylül 2018 - 1:31 'de eklendi ve 2.422 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen cuma günü bu köşede “Marmaris’te AK Parti’ye Gün Doğar” başlığı ile çıkan yazıma özellikle Yatağan ve Ula‘dan çok sayıda teşekkür telefonu aldım. Hemen hepsi tespit ve yorumlarımın yerinde olduğunu söylüyordu. Ki onlardan Kemal Çolakoğlu adında okurumuz yazımın sosyal medya paylaşımının altına şöyle yazmıştı:

Sayın Özcan yine yüzde yüz doğru olarak tespitlerinizi yapmışsınız. Bazılarının bu tespitlerden rahatsız olacağı aşikar. Anlayamadığım nokta; siz bu kadar analizi yapabilmek için nasıl bir bilgi ağına sahipsiniz? Muğla’nın her noktasındaki vatandaşın nabzını nasıl bu kadar iyi tutabiliyorsunuz? Takdir etmemek mümkün değil. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Utandım… Ama ne yalan söyleyeyim insanın hoşuna gidiyor. Ben de bu yorumun altına “Teşekkür ederim. Sizlerden aldığımı sizlerle paylaşıyorum” demekle yetindim.

Elbette o gün iki de teessüf telefonu aldım. Evet, birisi Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan‘dan, öteki Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık‘tan… Gerçi “teessüf” te etmediler ama…

xx           xx           xx

Siz benim “teessüf” dediğime bakmayın. Hem Başkan Işık, hem de Başkan Karaaslan reklamın iyisi kötüsü olmaz dercesine teşekkür ettiler. Başkan Karaaslan yazımda adı geçen genç adaylara başarılar dilerken, Başkan IşıkOrtalıkta aday diye adı geçenlerin hepsi başka partileri dolaşıp geldiler. Yatağan’ı CHP’den kaptırmam.” derken Başkan Karaaslan da “Ben zaten aday değilim” dedi. Ne hikmetse ardından da “Ben bitti demeden bitmez” demeyi de ihmal etmedi.

Galiba benim yazı “uyuyan iki devi” uyandırdı!

Her ikisi de ilçelerine yaptıkları hizmetlerin dökümünü yapıp göndereceklerini söylediler. Gelince sizlerle paylaşırız.

Bu arada “Üniversite Muğla Arasında Sağırlar Diyaloğu” başlıklı yazımla ilgili Radyo TV Teknolojisi Program Başkanı Dr. Serdar Çil ile Eski Garaj Alanı yazılarım nedeniyle de Muğlalılara Meydan Düzenlemesi” diye yutturulan uygulamanın Mimarı olduğunu söyleyen M. Serter Karataban‘dan eposta geldi. Bugün Dr. Serdar Çil’in açıklamasını paylaşacaktım, ama hafta sonu Yatağan ayağa kalktı, bugün ona bakalım…

xx           xx           xx

Geçen cuma günü Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık aradığında Yatağanlıları ayağa kaldıran olayla ilgili arıyor herhalde diye düşünmüştüm. Ama O o günkü yazımla ilgili aramıştı. Ben de “Ne oluyor?” demedim… Bu konuda da açıklaması olursa paylaşırız…

Yatağan‘da infiale neden olan olay Yatağan Kent Konseyi Başkanı Av. Halil Arslan‘ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla ortaya çıktı. Av. Arslan hesabından yaptığı paylaşımda, “Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yayınlanan duyuru ile Yatağan’ın yerleşim alanları dahil çok büyük bir bölümünün linyit kömürü çıkartılmak üzere ruhsatlandırıldığı, bu konuda ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) raporu alındığı ve bu raporun da 09.08.2018 günü askıya çıkarıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.” diyerek şu ifadelerde bulundu:

Bu çalışmalardan resmi kurumlar dahil hiç bir Yatağanlının haberi yoktur. Olay tesadüfen öğrenilmiştir. ÇED Raporu öncesi halk bilgilendirilmemiş, halk toplantısı da yapılmamıştır. Bu rapora göre; Yatağan Şehir Mezarlığı’ndan Kır Çeşmesi açıklarına kadar bin 670 dönüm büyüklüğündeki alan 70 metre kadar kadar kazılarak altındaki kömür çıkarılacaktır.Bu çalışma ile iki mermer fabrikası, Yatağan Arıtma Tesisi, Yatağan Yem Fabrikası, Yatağan Süt Fabrikası, Yatağan Yüzme Havuzu, Yatağan-Milas Karayolu, Yatağan Jandarma Komutanlığı, Çamlı Mesire Yeri, spor alanları ve iskan almış birçok konut ortadan kaldırılacak, geriye 100 metre derinliğinde kocaman bir çukur kalacaktır. Bu çalışmanın derhal durdurulmasını, raporun iptal edilmesini ilgililerden talep ediyoruz. Bu konuda Yatağan halkı olarak demokratik direnme hakkımızı ve de her türlü haklarımızı kullanmaya kararlıyız.Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

xx           xx           xx

Yatağan Kent Konseyi Başkanı Av. Halil Arslan‘ın açıklamasını okurken, kendi kendime “Ne kadar kadersizmiş şu Yatağan” dedim.

Hamle Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu‘nun geçen hafta “Çanakkale Geçilmez” başlığı ile kaleme aldığı yazıyı okuyanlar bilecektir. Orman Mühendisliği mezunu arkadaşları ile Çanakkale gezisi yapmışlar. Gökçeada‘ya da uğramışlar. Ada ziyaretini Nizamoğlu şöyle anlatmış:

Programın ikinci gününde Gökçeada’ya gittik. Rehberimize Muğlalı göçmenlerin nerede yaşadıklarını sordum. Uğurlu Köyü’nde olduklarını öğrendim. Uğurlu’ya gittik. Pek tanışma, konuşma fırsatımız olmadı, ama bizimkiler adanın zengin bir bölgesinde yaşıyorlar. Gizli Liman denilen yerdeki plajı ve hızla gelişen turizmi, zannediyorum bizimkileri zengin etmiş. Zamanında Yatağan / Eskihisar’dan adaya gitmemek için bahane üretenler ya da gitmeyenler bence zarar etmişler. Uğurlu’da birçok 48 plakalı araba gördüm. Akrabalık ilişkileri sürüyor.

Eskihisarlı hemşehrilerimiz kömür nedeniyle seneler önce göçe zorlanmışlardı… Gidenler şanslılarmış.

Tabi her zaman şanssızlık şansa dönüşmüyor…

xx           xx           xx

Termik santralın enerji üretimi için çıkarılan kömür sadece Eskihisarlıları yerinden yurdundan etmedi…

Yatağan‘da hala 27 köyün taşınmakla karşı karşıya olduğu biliniyor. O köylerden 6’sı Yeşilbağcılar Beldesi ile birlikte taşındı. Burada Turgut beldesi de topun ağzında. Bir ara altında kömür olduğu söylenen Bayır ve Salihpaşalar da topun ağzındaydı. Ne olduysa buradan vaz geçildi.

Şimdi sıra Yatağan’a mı geldi?

Av. Halil Arslan‘ın paylaşımın “Yatağan dibinde kömür skandalı. Kent Konseyi ve Belediye Başkanlığı tarafından itirazlar yapıldı. Sonucu merakla bekliyoruz..” diye bir süre sonra Mustafa Kale adında bir Yatağanlı paylaştı.

Tepkiler geldi…

Fakat Yatağan’ın bir yere gittiği yok.

Yatağan Kent Konseyi Başkanı Av. Halil Arslan‘ın yaptığı paylaşım doğru, ama Yatağan‘ın içine sokulan ve “Ya Yatağan’ın altında da kömür varsa?” dedirten bin 670 dönüm büyüklüğündeki alan 70 metre kadar kazılarak altındaki kömürün çıkarılması söz konusu değilmiş…

xx           xx           xx

Bu konuda rahatlatıcı açıklamayı eski sendikacı CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ile Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan’dan aldık.

Milletvekili Girgin bu konuda santraldan Tanzer bey ve santral yöneticilerinden Yüksel Akın ile görüştüğünü belirterek “Söz konusu yerde kömür var. Ancak çıkarmanın astarı yüzünden pahalı. Yine de tedbirli olalım tabi. Ortaya konan tepkiyi de santralın sahipleri için geleceğe dönük uyarıcı bir refleks olarak kabul edelim.” derken, Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı İlhan da şöyle anlattı:

Madencilik yapan firmalar arama ruhsatlarını 3 yılda işletme ruhsatına çevirmek zorundalar. Yoksa ruhsat düşüyor. İşletme ruhsatı alınca ÇED de gerekiyor. Bu TKİ zamanından gelen bir ruhsat. Santralın sahipleri prosedürü yerine getirmezse ruhsat düşer ve bu ruhsatı bir başkası alıp, burada kömür çıkarmaya kalkışabilir. Bereket Enerji bunu engellemiş oluyor. Huzursuzluk verici bir şey yok.

xx           xx           xx

Bu arada aynı gün asıl açıklamada Yatağan Termik Enerji Üretim A. Ş. İcra Kurulu Üyesi Yüksel Akın‘dan geldi. AK Parti Muğla Tanıtım Medya Sorumlusu İl Başkan Yardımcısı Can Çimen tarafından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ruhsatın düşmemesi için arama ruhsatının süresi içinde işletme ruhsatına dönüştürülmesi gerektiğinden, ruhsat içinde yapılan 5 adet sondajın verilerine göre açık işletme projesi yapılarak işletme ruhsatı için başvuru yapılmıştır. 27.06.2016 tarihi itibariyle işletme ruhsatı alınmıştır. Maden Kanunu gereği, ruhsatın şirketimizde kalması ve cezalı duruma düşmemek için, 3 yıl içinde, işletme izninin alınması zorunludur. Bu nedenle, İşletme izni ile ilgili prosedürler yürütülmeye başlanmıştır. Bu çerçevede ÇED izni için ilgili kurumlardan görüş istenilmiştir. Adı geçen sahada ekonomik bir kömür kaynağı olmadığından, ruhsat içerisinde kesinlikle açık işletme faaliyetinde bulunulmayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Keşke bu açıklama ruhsat yenileme işlemi başlar başlamaz, bir basın açıklaması yapılmış olsaydı…

——————————                                                                                                                   ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Sırtı yere geldikten sonra kazanmış olmak, yalnız siyaset alanında görülür. Edgar Fause

ÇİVİ

Geçen hafta cuma günü bu sütunda “Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz ‘Yeni Garaj da bir büfemiz olsun istedik, ama Muğlaspor’a layık görmeyenlere bir gün cevabımız olacak. Susuyorsak korktuğumuzdan değil, efendiliğimizden. Bu da böyle biline’ demiş.” diye yazıldı; aynı gün BBB Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile birlikte Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz’e kulüpte ziyaret etti.

Ben Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 10 Eylül 2018 / 10:54

Gocuman; Yazınızı severek ve isteyerek üç defa arkası arkasına okudum. Önümüzdeki Cümecik Ula’mızın Halki ve pürmealini açıkça ortaya koyuyor. sevgi ve saygı.Başkan Karaaslan da “Ben zaten aday değilim” dedi. Ne hikmetse ardından da “Ben bitti demeden bitmez” demeyi de ihmal etmedi.