Yatağan Termik Santrali’nde kaza

Bu haber 20 Temmuz 2018 - 2:57 'de eklendi ve 1.428 kez görüntülendi.

Yatağan Termik Santrali’nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin, 70 metrelik kısmının çökmesi sonucu 12 işçi göçük altına kaldı. Bant sisteminin bakımı sırasında sabah saatlerinde meydana gelen olayda göçük altında kalan 10 işçi yaralı olarak kurtarılırken, 2 işçi göçük altına kaldı. 2 işçiye ulaşmak amacıyla sabah saatlerinde başlayan kurtarma çalışmaları akşam saatlerine kadar devam etti. Akşam saatlerine kadar devam eden çalışmalarda 2 işçiye ulaşılamadı. Kazanın ardından Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin olay yerine giderek incelemelerde bulunarak kurtarma çalışmalarını yakından takip ettiler. Olay yerinde devam eden kurtarma çalışmaların 2 işçiye ulaşılana kadar devam edeceği bildirildi.

Haber Merkezi

Yatağan Termik Santrali’nde kazanları besleyen kömür bant sisteminin, 70 metrelik kısmının çökmesi sonucu 12 işçi göçük altına kaldı.

Edinilen bilgiye göre, Yatağan Termik Santralinde kazanları beseleyen kömür bant sisteminin bakımı sırasında 70 metrelik kısımda çökme meydana geldi. Olayda 1’i kadın olmak üzere 12 işçi göçük altında kaldı. Olayın ardından bölgeye çok sayıda çok sayıda ambulansın yanı sıra AFAD, UMKE ve AKUT ekibi sevk edildi.

İşçilerden 10’u kurtarıldı

Ekiplerin olay yerine gelmesinin ardından göçük altına kalan işçilere ulaşmak amacıyla kurtarma çalışmaları başladı. AFAD, UMKE ve AKUT ekiplerinin başlattığı kurtarma çalışmalarında Ertuğrul Katı, Alim Deyrek, Ferdi Kırıkoğlu, İlker Zeki, Ramazan Tatar, Mustafa Ali Güneş, Ramazan Dokuzuncu, Sezai Demirtaş ve Özkan Özen isimli işçiler göçük altından kurtarıldılar. 10 işçi olay yerinde bulunan ambulanslar ile hastanelere kaldırıldılar. Hastanelerde tedavileri devam eden işçilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı ve durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

2 işçi için seferber oldular

Göçük altından 10 işçinin kurtarılmasının ardından olay yerinde bulunan ekipler Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek isimli işçilerin kurtarılması amacıyla çalışmalara ara verilmeden devam etti. Akşam saatlerine kadar süren çalışmalar sonucunda göçük altına kalan Sezgin Kılıç ve Seray Şimşek’e ulaşılamadı. Binlerce ton ağırlığında ki demir yığınları arasında mahsur kalan işçilere ulaşmak için yapılan çalışmalarda akşam saatlerine kadar başarılı sonuç alınamadı. Yetkililer kurtarma çalışmalarının 2 işçiye ulaşılana kadar devam edeceğini bildirdi.

Vali Civelek incelemelerde bulundu

Yatağan Termik Santrali’nde yaşanan kazada yaralanan 10 işçiyi hastanede ziyaret eden Muğla Valisi Esengül Civelek daha sonra çalışmaları yerinde incelemek amacıyla olay yerine geçti. Olay yerinde yetkililerden bilgi alan Vali Civelek, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Duamız içerideki iki arkadaşımıza sağ salim ulaşmak. Bunun için ekiplerimiz var güçleriyle çalışıyor. Sağlık ve arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki kurtarma çalışmaları devam ediyor” diye konuştu

Vekiller olay yerinde

Kazanın ardından AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ile CHP Muğla Milletvekili ve eski Maden İş Sendikası Başkanı Süleyman Girgin olay yerine geldi.

Olay yerinde gazetecilere açıklamada bulunan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Santral ve maden ocaklarında çalışan bir maden işçisi, geçmiş dönem sendika başkanı ve şu anda CHP Muğla milletvekili olarak bu şekilde santrala gelmek istemezdim. Sendika temsilcilerimiz ile görüştük, valimiz ile görüştük, Sağlık müdürümüz ile görüştük. Maalesef işçiler yaşamak için çalışıyor ama ölüyor. 2 arkadaşımız ile ilgili şu ana kadar çalışmalar sürüyor. Henüz bir hayat belirtisi alamadık. Dileğimiz sağ salim kendilerine ulaşmak. Yaralı işçi arkadaşlarımızın hastanelerde tedavileri devam ediyor. Aldığımız bilgilere göre, bu arkadaşlarımızda hayati bir tehlike yok” dedi.

Yatağan Termik Santrali’nin 1982 yılında faaliyete geçtiğini kaydeden Girgin, “Yaklaşık 36 yıllık bir santral. Kazanın olduğu bölge de sıfırdan 40 metreye ulaşan ve kömür kazanlarına kömür nakli sağlayan kapalı bir bant sistemi. Saat 10.00 sıralarında kömürde meydana gelen taşmalar nedeniyle bakım ihtiyaç duyuluyor. Bakım sırasında 40 metre yüksekliğindeki kömür bandı olduğu gibi aşağıya düşüyor. Bu sırada olayı fark eden arkadaşlarımızdan kaçabilen kaçıyor. 11 arkadaşımız bant ile birlikte 40 metre aşağıya düşüyor. 9 arkadaşımız yaralı, 2 arkadaşımıza da ulaşılmaya çalışılıyor. Bant sisteminin bakımlarının ne derece yapılıp yapılmadığı, ayaklarının ne kadar desteklenip desteklenmediği yapılacak soruşturmalar sonucu ortaya çıkar. Varsa ihmal en ağır şekilde hukuk çerçevesinde cezalandırılır” diye konuştu.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise, “Yaralılarımızın durumu gayet iyi az önce hastanedeydik. 2 işçimiz hala enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor, yetkililer içeride. Tek temennimiz yaralılarımızın ayakta olması. Ağır yaralımız yok. 2 işçimizin de sağlıklı bir şekilde enkaz altından çıkarılmasını bekliyoruz. Devletimiz 2 işçi kardeşimizi kurtarmak için seferber olmuş durumda. Dualarımız 2 işçi kardeşimiz için. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Tüm Muğla’mıza geçmiş olsun. Kazanın nedeni konusunda şu an bir şey söylemek mümkün değil” dedi.

Elim bir kaza

Olay yerinde yetkililer ile görüşen ve daha sona gazetecilere açıklamada bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Yaralılarımızı ziyaret ettik. Şu anda 10 yaralımızdan 5’i tedavilerinin ardından taburcu edildi. 1 yaralımız ameliyat oldu. Diğer yararılar ise gözetim altında. Şu anda göçük altına kalan 2 işçinin kurtarılması için kurtarma ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Çok üzücü, elim bir kaza. Bu olayın teknik olarak incelenmesi gerekiyor. Bu incelemenin öncesinde kimseyi suçlamaya hakkımız yok. Ama böyle bir üzücü olay yaşandı. Bu olayın nedenlerini tam olarak ortaya konulması lazım. Santral 1982 yılından bu yana hizmet veriyor. Bundan sonra böyle bir olay ile karşılaşmamak, bu tür kazaların yaşanmaması için bu ve diğer iki santralin tekrar daha detaylı olarak süratle gözden geçirilip alınması gereken tedbirler var ise yapılması gereken revizyonlar var ise bunların yapılarak daha sağlıklı ortamda hizmete devam edilmesini sağlamak gerekiyor” dedi.

Arama köpekleri de getirildi

Göçük altına kalan 2 işçiye ulaşabilmek amacıyla sabah saatlerinde başlayan çalışmalara ekipler devam ediyor. AFAD, AKUT, UMKE ekiplerinin arama ve kurtarma çalışmalarına

kokuya duyarlı özel eğitimli bir köpekte katıldı.
İzmir İl Jandarma Komutanlığından kokuya duyarlı özel eğitimli bir köpek Termik Santral içine indi. Jandarma ekipleri ile gelen kokuya duyarlı köpek göçük alanında kurtarma çalışmalarına katıldı. .
Kurtarma çalışmalarına katılan AKUT ekibinden Sadettin Uslu yaptığı açıklamada, “Maalesef üzücü bir kaza yaşanmış içeride. Yaralı arkadaşlar hastaneye kaldırılmış. Şu anda ulaşılmaya çalışılan arkadaşlar var. Bu çalışmalar devam ediyor. İtfaiye, AFAD, AKUT, UMKE, jandarma bütün ekipler yoğun bir çalışma sürdürüyorlar. Derin bir çukur değil orası. Sadece enkazın olduğu yer bantların, kömür taşıma bantlarının olduğu yer. Yarım metre, 1 metre veya en fazla 2 metrelik bir yer. Ağırlıktan dolayı bir çökme var. Onların kaldırılması ile ilgili çalışma devam ediyor” dedi.
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise “Göçük altında kalan arkadaşlarımız bakım çalışması yapan arkadaşlarımız. 12 tanesi hastanede, beşi taburcu oldu. Birisinin durumu ağır. Önemli olan bu göçüğün altında olan vagonların altında 2 arkadaşımız var. Umudumuz bir an evvel onları bir an evvel almak” diye konuştu.
Göçük altında kalan bir işçinin yakını ağlamaklı halde santralin içine girerken, işçilerin vardiya değişimi de yapılmaya başlandı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.