Yatağan Termik Santrali’nde Hidrojen Kaçağı İddiası

Bu haber 24 Eylül 2014 - 0:44 'de eklendi ve 1.261 kez görüntülendi.

santralGeçtiğimiz hafta üç ünitesi de devre dışı kalıp, enerji üretemez hale gelen Yatağan Termik Santralı’nda 2’nci ünite apar topar üretime alınmak istenince hidrojen kaçağı oluştuğu iddia edildi.

Özcan Özgür

Enerji ve maden işçilerinin direnişine rağmen özelleştirilen Yatağan Termik Santralı’nda her gün yeni bir arıza ile karşılaşılmaya başlandı. Her gün yeni bir aksilikle karşılaşılan santralde önce üç ünite devre dışı kaldı ve enerji üretimi durdu. Şimdi de hidrojen kaçağı yaşandığı ortaya çıktı. Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Olup bitenin bizimle ilgisi yok. Tamamen yönetimin ihmali ve yanlış politikası sonucu santral üretim sorunu yaşar hale geldi. Ki biz daha önce sorumlularla ilgili suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Muğla’nın Yatağan İlçesi’ndeki Yatağan Termik Santrali’nde örgütlü Tes-İş Sendikası’nın Şube Başkanı Fatih Erçelik, santralin 2 ünitesini besleyen jeneratör tribününde meydana gelen hidrojen kaçağına vantilatör ile çözüm bulunduğunu iddia etti. Yetkililerin santrali devre dışı bırakmak yerine sızan hidrojeni dağıtarak uçurmak için vantilatör kurduğunu ileri süren Erçelik, bu şekilde üretime devam edildiğini açıkladı.

Yatağan Termik Santrali’nde örgütlü Tes-İş Sendikası’nın Şube Başkanı Fatih Erçelik, santralde çalışan enerji işçilerinin, hatta Yatağan halkının can güvenliklerinin hiçe sayıldığını ileri sürdü. Geçtiğimiz günlerde basında yer alan, ‘Yatağan Termik Santralinde Üretim Durdu’, ‘Yatağan’da şalter indi’ şeklindeki haberlerin ardından 2’inci üniteyi apar topar devreye aldıklarını, ancak güvenlik önlemlerinin ikinci plana atıldığını öne sürdü. Erçelik, “Yatağan Termik Santrali şu anda saatli bombadan farksız. Tribünden sızan hidrojen gazının dağılması için vantilatör kurarak tedbir alınıyor. Oysaki ünitenin tamamen devreden çıkartılarak gerekli onarımın yapılması gerekiyor. Şu anda Yatağan Termik Santrali’nde çalışan işçi arkadaşlarımızla birlikte tüm Yatağan halkı da tehdit altında. Ancak uyarılarımız ısrarla dikkate alınmıyor” dedi.

Bu arada Yatağan Termik Santrali yetkilileri endişe duyulacak bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, söz konusu ünitenin birkaç gün içerisinde devreden çıkartılarak arıza ile ilgili gerekli çalışmanın yapılacağını açıkladı.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 25 Eylül 2014 / 22:42

Yatağan termik santrali nde tüm ÜNİTELER devre dışı , GREKLI BİR ACIKLAMA VE SORUNLARLA ILGII BILGI ALIŞVRİŞİ İSTENIRSE YARDIMCI OLURUM , ÇÜNKÜ ÇOK BÜYÜK TEHLIKE VAR ,KONUYU ANTALYADA ,BAÇEP ,BATI ÇEVRE PLATFOMU ,, DOÇEP , OĞU ÇEVRE PLATFORMU , DOYRAN VE 2006 YILIND DİLE GETİRMİŞTİM, TEHLIKE ÇOK BUYUK MERKEZ MENTEŞE DAHİL KAVAKLIDERE MENTEŞEYE KADAR UZANAN COĞRAFİDE BÜYÜK TEHLİKE VAR, TEL , 0 538 2741037 MÜŞTEBA KARAMANOĞLU