Yatağan Siyaseti Karıştı

Bu haber 01 Nisan 2014 - 20:44 'de eklendi ve 1.358 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin KOCABIYIK

Yatağan’da kıran kırana bir seçim süreci yaşandı. MHP, AKP ve CHP çekişmesinde CHP’nin Belediye Başkan Adayı H.Haşmet Işık kazandı. Ak Parti Adayı Mustafa Toksöz ile MHP adayı Varol Çakmak seçimi kazanmasalar da almış oldukları fazla oylarla ilçede günün konusu haline geldi. Ak Parti Belediye Başkan Adayı Makine Mühendisi Mustafa Toksöz’ün evli seçim günü akşamı geç saatlerde taşlandı. Yapılan bu çirkin saldırı çok sayıda vatandaş tarafından tepki gördü.

Yatağan siyasetinde şunu gördüm. 30 Mart günün seçim sandığının kapanacağı saat 17.00’ye kadar çok sayıda bazı partililerin oy verme konusunda bir hayli tereddütleri vardı.

Bunların başında Belediye Başkanı H.Haşmet Işık’a kızgın ve kırgın olan birçok CHP’li oyların bir kısmını Ak Parti’ye, çoğunluk kısmını da MHP’ye oy verdiklerini alenen söyleyebiliyorlardı. Tabi bazı CHP’lilerde sessiz kalsalar da oylarını CHP’ye değil de AKP ve MHP’ye verdiklerini alenen dile getiriliyordu. Tabi oy verenlerin çoğunluğu da eğitim camiasından yani öğretmenlerden oluşmaktaydı.

Nedir bu kadar CHP kızgınlığı pardon H.Haşmet Işık kırgınlığı diye sorabilirsiniz. Evet, son yıllarda ilçede bulunan öğretmenler her nedense başkan H.Haşmet Işık’la ters düştüler. Tabi bu ters düşüşlerin altında fikir alışverişlerinin birbirine uymamaları sonucu netice buralara kadar geldi. Hatta bazı öğretmen camiası MHP adayı Varol Çakmak’ın belediye başkanı olması için gece gündüz çalıştıkları da görüldü. Gelelim CHP’nin bazı ağır toplarına. Onlarda aynı görüşü paylaşıp oylarını AKP ve MHP’yi tercih ederek oylarını kullandılar. Yine ayrıca bilindiği üzere Yatağan’da 8 CHP belediye başkan aday adayı vardı.

Bunlardan altısının H.Haşmet Işık lehine çalıştıkları da görülmedi. Tabi bu kızgınlık ve kırgınlıklardan kaynaklanıyordu. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Yatağan’da yıllardan bu yana CHP İlçe başkanlığı görevlerinde bulunan tüm CHP İlçe başkanlarının hiç biri seçim bürosuna uğramadıkları gibi H.Haşmet Işık’a oy da vermedikleri söyleniyor.

Bugünün mevcut CHP İlçe Başkanı Kamil Genek ve Sadi Özcan’ın hariç olduğunu söyleyebilirim. İlçedeki eski DSP’lilere gelince oyların tamamen dağıldığını da rahatlıkla dile getirebilirim. Ama CHP’nin eski İlçe Başkanı ve eski belediye başkanlarından Sadi Özcan son gün bir atak yapıp Başkan H.Haşmet Işık’ın yanında yer alması CHP’nin seçimi kazanmasına neden oldu.

Anlayacağınız bazı CHP’liler H.Haşmet Işık’ın 4.kez belediye başkan adayı olmasını benimsemediler. İşte bu nedenle de oylar bölündü. Ama yinede CHP yürüyüşleri ilçe genelinde ses getirip birlikte olmaya çalıştılar. MHP’de ise Varol Çakmak’ın Belediye Başkanı olması için tüm partililer atağa geçip CHP’li seçmenlerle diyalog içinde oldular ve birçok da oy topladılar diyebilirim. MHP yapmış oldukları yürüyüşlerde bir hayli kalabalıktı. Ama oldu işte. CHP kırgınları ilk kez MHP adayına oy kullandılar.

Yatağan gibi sosyal demokrat bir ilçede köyleri ile birlikte MHP 9757,AKP 10567 oy alırken 10875 oy alan H.Haşmet Işık’da CHP’den Belediye Başkanı seçildi. Merkez ilçede ise MHP 3995, AKP 3890 oy alırken CHP ise 4090 oy 105 oy farkı ile seçimi kazanan parti CHP oldu. Seçim günü akşamı da nahoş hadiseler oldu. AKP eski İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Şener tartaklandı. Polis olayı zor yatıştırdı.

MHP adayı Varol Çakmak’ta öğretmen olması nedeniyle meslektaşlarının çoğundan oy aldı diyebiliriz. Ak Partiye gelince Mustafa Toksöz’ü Belediye Başkanlığını kazandırabilmek için tüm imkânlar kullanıldı. YEAŞ ve GELİ taşeron işçileri gece gündüz demeden Ak Parti’nin seçim bürosundan ayrılmayıp Belediye Başkan Adayı Mustafa Toksöz’e destek verdiler. Yatağan gibi sosyal demokrat bir ilçede Ak Parti toplu bir yürüyüş yapıp kalabalık bir grupla gövde gösterisi yaptılar. Tabi bu da insanların hafızalarını karıştırdı. Böylelikle Ak Parti’nin Belediye Başkan Adayı Mustafa Toksöz bir anda böyle bir güzelliğin içine giriyordu.

Sayın H.Haşmet Işık’ı seversiniz kızarsınız ama söylenecek o kadar laf var ki sormayın. Sayın Işık, o kadar yoğun çalışmasının karşılığını maalesef alamadı. CHP ilçede seçimi kazandı. Ama bu CHP adına büyük bir yara idi. Çünkü 105 oy farkı ile seçim zar zor alındı. MHP ve AKP için önceden de anlattığım gibi büyük bir başarı elde edip oylarını çoğaltmasını bildiler. Yatağan ve köylerinde Muğla Büyükşehir başkan adayı Dr. Osman Gürün’e ilginin fazla olduğu görüldü. Dr. Osman Gürün H.Haşmet Işık’tan 3250 oy fazla alması da dikkati çekti. İşte Yatağan siyaseti böyle oldu. Yani hallaç pamuğuna döndü. Bu dönüş nedenini de az buçuk anlatabilmişimdir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.