Yatağan, Milas İşçisi Matem’de

Bu haber 19 Mayıs 2014 - 0:02 'de eklendi ve 1.140 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Soma maden ocağında yaşanan olaylar Türkiye genelinde olduğu gibi Yatağan’da matem havası içinde hala devam ediyor. Soma maden ocağındaki göçükte yüzlerce işçinin ölmesi yine o kadar işçinin yaralanması üzerine Türkiye’de üç gün yas ilan edilmişti. Bayrakların yarıya düşürüldüğü ülkemizde bilhassa Muğla bölgesinde Yatağan işçi potansiyelinin olduğu bir yer oluşu nedeniyle işçiler arasında hala matem havası sürüyor.

Maden işçileri olsun YEAŞ işçileri olsun iş yerlerindeki çalışma tarzları çok değişik. Yani işçilerin ellerinin tutmadığı söyleniyor. Bilhassa TKİ maden işlerinden çoğu Soma’ya arkadaşlarına başsağlığı dilemeye gidiyorlar. Tabi bunun yansıra Yatağan işçisinden almış olduğumuz bilgiler doğrultusunda Milas’ta bulunan maden ve YEAŞ işçileri de Türkiye’de yaşanan acının daha fazlasını iş yerlerinde yaşadıklarını söylüyorlarmış.

Hatta Yatağan TKİ ve YEAŞ işçileri rapor alıp Soma yoluna gidip kömür ocağında ölen işçilerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunmuşlar. Dedim ya Yatağan ve Milas TKİ ve YEAŞ işçileri hala yasta diye evet önceki gün yine santralden şehir içinde bir sessiz yürüyüşte yaptıkları işçilerin Yatağan girişindeki kömürcü heykelinin önünde nöbet tutmaları da devam ediyor. İşçiye önem verilmediği için önümüzdeki günler içinde yine önceden olduğu gibi yürüyüşlerin yapılacağı anlatıldı.

Yatağan ve Milas işçisinin kafası çok karışık. Bir tarafta termik santrallerin ve kömür ocaklarının özelleşmesi söz konusu bir taraftan Soma’daki kömür ocağında çalışan yüzlerce işçi arkadaşlarının feci şekilde ölmesi sonucu şaşkınlık içinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Tam anlamıyla önceden de söylediğim gibi Yatağan’da bir matem havası var. Bu konuda görüşlerini aldığımız Maden İş sendika başkanı Süleyman Girgin, acımız sonsuz elimizden gelen bir şey yok. Ölen arkadaşlarımız pisipisine öldüler. Allah rahmet eylesin,  ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuyorum. Elbette bir gün güneş doğacak o zaman güneş biz işçilerin üzerine doğacaktır” dedi. Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik ise, “Ülke bir çıkmazın içinde bir taraftan santraller ve kömür ocakları özelleşiyor. Bir taraftan da bizlerin canları ciğerleri olan Soma’daki maden işçi arkadaşlarımızın feci bir şekilde kömür ocaklarında ölmesi hakkımız aradığımız zamanda Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi polis copu ile dağıtılıyoruz. İşte böyle bir Türkiye’deyiz” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.