Yatağan İşçisi Kaybetmedi Ama!..

Bu haber 10 Aralık 2014 - 23:21 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Yatağan maden işçileri ve enerji işçileri yapmış oldukları mücadele ile seslerini dünyaya duyurdular. Çünkü bu konuda dünyanın değişik ülkelerinde hak mücadelesi veren Yatağan işçisi direnme yolunu seçerek safını belli etti ve sonuna kadar mücadele etti. Asıl hedeflerine ulaşamasalar da hem AKP iktidarını hem de alıcı firmayı masaya çekip kendi hedeflerini kabul ettirdiler. AKP iktidarı tarafından görevden alınan eski bölge YEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu ile yine eski GELİ Müessese Müdürü Yüksel Akın’ın uzun bir ayrılıktan sonra Sayın Şerifoğlu’nun Termik Santral Genel Müdürlüğü’ne atanması Sayın Akın’ın da kömürden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına gelmesi en azından işçiler arasında memnuniyet yarattı. Çünkü her iki bürokratta YEAŞ ve GELİ personeli tarafından sevilip sayılıyorlardı.

Yatağan Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Süleyman Girgin Yatağan halkı adına bir güzellik yarattı. Yapmış olduğu konuşmasında şirket yetkililerine yapılan protokolün haricinde bir takım taleplerde ve önerilerde bulunarak bu önerilerin değerlendirileceğinde bulundum. Bunlarında takipçisi olacağımızı söyledim. Protokol dışındaki bu görüşlerimizde olumlu karşılandı. Örneğin bunlardan baca gazı arıtma tesislerinin çalıştırılmasında azami gayretin gösterilip gerekli yatırımlardan kaçınılmaması, sosyal tesislerin düğün töreni ve lokal hizmeti vesaire hizmetlerin Yatağan esnaflarının da korunarak devam etmesi, 4/C ve başka nedenle işten ayrılan işçilerinden iş nitelikleri uyanlara öncelik tanınması konusunda firma yetkilileri ile birlikte görüş birliğine varıldı dedi.

Sayın Girgin son olarak ne söyleyeceksin diye sorduğumda 447 gün Maden ve Enerji işçisi AKP iktiranının başını yastığa rahat koydurtmamıştır. Bu direniş olmasa idi bizi kimse dikkate almazdı. Hiçbir direniş boşa gitmez, yeter ki umudumuzu kaybetmeyelim. Bu yerlerimiz özelleştirme olmasa da bu santral ve madenler çalışacak ama yine örgütlü mücadelemiz devam edecek dedi.

Sayın Girgin’in konuşmalarından sonra ben de diyorum ki işçiler yeterli kamuoyu desteği görememekten dertliydiler. Belirli gruplar ve temsili düzeydeki destekler dışında son zamanlarda desteğin azaldığını ve özellikle 1 Aralık’taki devir sözleşmesi imzalandıktan sonra Yatağan’dan bile cılız esnaf desteğinin dışında bir desteğinin olmadığını, bu nedenle bu saatten sonra çalışma hayatına yönelik kazançlarla yetinmek durumunda kaldıklarını dile getirdiler.

447 gün yaz-kış demeden halkın malına ve işine aşına sahip çıkan özelleştirmeyi durduramasalar da mevcut haklarını koruyup yeni haklar elde eden Maden-İş Sendikası ve Enerji İş Sendikası üyelerini tebrik ediyor yapmış olduğunuz başarılı direnişlerle Yatağan’ın adını tüm dünyaya duyurdunuz. İyi ki varsınız der Termik Santrali’nin başına AKP’li yöneticiler tarafından bir süre önce görevden alınan zamanın YEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu’nun tekrar özelleştirme ile yeni alınan işyerlerinin genel müdürlüğüne atanması yine GELİ Müessese Müdürlüğü’nde GELİ Bölge Müdürü olarak görev yaparken AKP yöneticilerinin tayin ettirdiği bölge müdürü Yüksel Akın’ın Yatağan GELİ Müessessine genel müdür yardımcısı olarak atanması başta işçiler olmak üzere çok sayıdaki esnafın sevindiğini söyleyebilirim. Çünkü Sayın Şerifoğlu ve Sayın Akın Yatağan’da görev yapmış olduğu yıllarda herkesim ile iç içe olduğu için puan toplamışlardı. O nedenle her iki bürokratın Yatağan’a gelip özel firmanın yetkileri olarak çalışması Yatağan işçileri adına ayrı bir güzellik olduğunu da söylemek istiyorum. İşçiler kaybetti mi kazandı mı onu da yine bilemiyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.