Yatağan işçilerinin eylemleri ‘Suç değil, temel hak’

Bu haber 19 Temmuz 2014 - 0:48 'de eklendi ve 581 kez görüntülendi.

ataganeylemmmKemerköy ve Yeniköy Termik Santrallarının ihalesi önce 14 Nisan’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde kendilerini zincirledikleri için gözaltına alınan Yatağan işçileri ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Özcan Özgür

Kemerköy ve Yeniköy Termik Santrallarının ihalesi önce 14 Nisan’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde kendilerini zincirledikleri için gözaltına alınan Yatağan işçileri ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Yapılan eylemlerin suç değil, hak olduğu belirtilen kararda, “Toplumun genelini rahatsız edebilecek, endişelendirebilecek, hatta şok edecek veya onların tepkilerini çekebilecek bazı fikirleri savunma amacıyla top gösteri yürüyüşü yapmak demokrasinin gereğidir.” denildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 2014/2627 sayılı kararında AİHM kararlarından, Öllinger/Avusturya kararlarından örnekler verirken, “Toplumun genelini rahatsız edebilecek, hatta şok edecek veya onların belirli düzeyde tepkilerini çekebilecek bazı fikirleri savunma amacıyla, toplantı ve gösteri yürüyüşü yapabilirler. Mahkemenin ifade özgürlüğü ile ilgili kararlarını sık sık kullanmakta olduğu çoğulculuk, hoşgörü, açık fikirlilik kavramları, içi boş kavramlar değildir. Mahkemeye göre çoğulculuğun sağlanabildiği, vatandaşların ve burada devletin farklı fikirlere karşı gerçek bir hoşgörü gösterecek zihniyete sahip oldukları ölçüde, demokrasi o ülkede yerleşebilir şeklinde hükümde bulunulduğu”  ifadesine yer verdiği görüldü.

Kararda, ayrıca Türkiye’den şu maddelere yer verilerek şöyle denildi:

“Kanunun hukuksal incelemesinde Türkiye Cumhuriyet Anayasasının Madde 34. ‘Herkes önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.’,  Madde 26 ‘Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.’, Madde 20 ‘Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin Madde 10, 11, 21 ve değişik diğer kararlarında kamuya ait açık bir yerin şiddet içermediği hallerde işgal edilmesi ve toplanmanın mutlaka dağıtılmasını gerektirmez.’. Devletler barışçıl toplanma hakkını sadece korumakla değil, ayrıca bu halkın kullanılmasına makul olmayan kısıtlamalar getirmekten kaçınmakla yükümlüdür. Olayın sendikalar organizesinde, işçi hakları kapsamında hükümetçe yapılan bir düzenlemenin eleştirisi mahiyetinde olduğu ve bunun temel bir hak olduğunu belirterek şüpheliler hakkında kovuşturmaya gerek olmadığına karar verilmiştir.”

Karardan sonra açıklamada bulanan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve Türk İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin, “Son yıllarda demokrasiyi arar olduk. Elbette hukuk ta aranmaya başladı. Ancak bu ülkede hala hukuk insanları varmış.” diyerek şunları söyledi:

“Biz baştan beri ne yaptığımızı biliyoruz. Hiçbir eylem ve söylemde hukuk dışına çıkmadık. Ancak merkezi idareye bakarsınız bu tür eylemler hep hükümete karşı terör eylemleri, yapanlar da terörist. Oysa biz hep hukuk kuralları ile yasaların ve demokrasinin bize verdiği haklar içinde kaldık. Burada hükümetin yapması gerekense ödevlerini yerine getirmek. O ödevlerin içinde kamu mallarının sermaye çevrelerine peşkeş çekilmesi, özelleştirme, taşeronlaşma yok. Biz yolumuza devam ediyoruz. Milletin malı olan santralları ve madenleri haklarımız ve ödevlerimiz çerçevesinde ölümüne sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.