Yatağan işçilerine Ankara yasak

Bu haber 09 Nisan 2014 - 18:06 'de eklendi ve 696 kez görüntülendi.

yataganiscileri6156516515Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santrallerinin özelleştirilmesi ile ilgili taliplilerin son başvuru günü olan bu gün Yatağan işçilerinin Ankara’ya girişleri engellendi. Maden İş Sendikası Genel Merkezi’ne Ankara Valiliği tarafından gönderilen yazıda 9-10 Nisan tarihlerinde Özelleştirme İdaresi önü ile çeşitli cadde ve meydanlarda eylem yapılmasının yasaklandığı bildirildi.

Özcan Özgür

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy (Gökova) Termik Santrallerinin özelleştirilmesi ile ilgili taliplilerin son başvuru günü olan bugün Yatağan işçilerinin Ankara’ya girişleri engellendi. Maden İş Sendikası Genel Merkezi’ne Ankara Valiliği tarafından gönderilen yazıda 9-10 Nisan tarihlerinde Özelleştirme İdaresi önü ile çeşitli cadde ve meydanlarda eylem yapılmasının yasaklandığı bildirildi.

Muğla’daki üç termik santralin özelleştirmesine karşı çıkan ve bunun için bu güne kadar çeşitli eylemler sergileyen Maden İş ve Tes İş Sendikası Yatağan Şubeleri yönetici ve üyesi işçilerin bugün Ankara’da olacakları haberlerinin değişik yayın organlarında yer alması Ankara Valiliği’ni harekete geçirdi. Valilik aldığı karar ile işçilerin bugün Ankara’da olmalarını bir gün önceden engellendi.

Ankara Valiliği’nin Maden İş Sendikası Genel Merkezi’ne gönderdiği yasaklama yazısında şöyle denildi: “Söz konusu kanuna aykırı eylemlerde, eylemci işçiler ile çeşitli uç ideolojik guruplara mensup şahıslar tarafından görevli güvenlik güçlerine yönelik provokatif saldırıların gerçekleştirildiği, bu saldırılar sonucu çok sayıda personelin yaralandığı, çevreye büyük zararlar verildiği, kamu düzeni ve güvenliğinin önemli ölçüde bozulduğu görülmüştür.

Kamu düzeni ve güvenliğinin bozulmasının engellenmesi, başkalarını hak ve özgürlüklerinin korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla ilimiz şehir merkezinde özellikle Bayındır Sokak, Mithatpaşa Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kurtuluş Kavşağı. Kolej Kavşağı, Özelleştirme İdaresi önü ile Kurtuluş Parkı, Kızılay Bölgesi ve TBMM çevresinde 09-10 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilmek istenen her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü yasaklanmıştır.”

Yasaklamanın ardından Maden İş Sendikası Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş Sendikası Başkanı Fatih Erçelik tarafından yapılan “Sözün bittiği yerdeyiz.” başlıklı açıklamada “İhale süreci de iki ay ertelenmiş ve Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri için teklif verme süresi 10 Nisan olarak açıklanmıştı, biz de maden ve enerji işçileri olarak temsili sayıda arkadaşlarımızla 10 Nisan da Ankara’da özelleştirme idaresi önünde genel merkezlerimiz ve Türk İş’in öncülüğünde emek örgütleri ve emek dostları ile birlikte bir basın açıklaması yapmak ve bu yanlıştan geri dönülmesini talep etmek için yol hazırlığı yapmıştık. Yetkililerle yapılan tüm görüşmelere rağmen akşam saatlerinde aldığımız bilgi Ankara’dan gelen talimat ile toplu gidişlerin engellendiği tarafımıza bildirilmiştir” denildi.

Tekel işçilerinin Ankara’da yürüttükleri mücadelenin daha önce AK Parti’nin kâbusu olduğunu, iktidarın yeni bir tekel direnişinden korktuğuna dikkat çeken Girgin ve Erçelik “Basın açıklaması yapmak için yasalara göre önceden izin almak zorunda olmamamıza rağmen demokratik bir hakkın kullanımına bile tahammül edilemiyor” diyerek şöyle devam etti:

“Genel merkezlerimizden aldığımız bilgiye göre Ankara’da maden ve enerji işçilerinin özelleştirme idaresi önünde açıklama yapmaları yasaklanmış ve bu durum emniyet tarafından genel merkezlere bildirilmiştir. Bu gelişmeleri ve değerlendirmeyi kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz. AK Parti iktidarı işçi sınıfından korkuyor, haklarını savunmasında korkuyor ve sokağa çıkmasından korkuyor. İktidar bu nedenle elinde sopa ve gaz bombası ile dolaşıyor. İktidar yeni bir tekel direnişinden korkuyor. Bizler milletin malı olan, milletin evi olarak gördüğümüz işyerlerimize sahip çıkmaya kararlıyız. İktidarın baskıcı tutumu ve uygulamaları mücadelemizi daha da büyütüyor. İhaleler iptal edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.