Yatağan işçileri 10 Nisan’da Ankara’da

Bu haber 08 Nisan 2014 - 20:09 'de eklendi ve 544 kez görüntülendi.

yataganisciler651615165Muğla’da üç termik santral ve bu santrallere bağlı çalışan kömür ocaklarının satışı için son teklif verme süresi Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocakları için 10 Nisan, Yatağan Termik Santralı için ise 30 Nisan’da doluyor. Aylardır direnişte olan Yatağan işçileri de 10 Nisan’da Ankara’da olmaya hazırlanıyor. Sendika Başkanları Süleyman Girgin ve Fatih Erçelik, “Bizi Ankara’ya sokarlar sokmazlar, ama biz onları Yatağan’a sokmayacağız.” dediler.

Özcan Özgür

Muğla’da üç termik santral ve bu santrallere bağlı çalışan kömür ocaklarının satışı için son teklif verme süresi Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve kömür ocakları için 10 Nisan, Yatağan Termik Santralı için ise 30 Nisan’da doluyor. Aylardır direnişte olan Yatağan işçileri de 10 Nisan’da Ankara’da olmaya hazırlanıyor. Sendika Başkanları Süleyman Girgin ve Fatih Erçelik, “Bizi Ankara’ya sokarlar sokmazlar, ama biz onları Yatağan’a sokmayacağız.” dediler.

Aylardır özelleştirmeye karşı mücadele eden maden ve enerji işçileri, Yatağan Termik Santralı önüne kurdukları direniş çadırını Ankara’ya taşımaya hazırlanıyor. 10 Nisan’da Ankara’da bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde olacak olan işçiler, özelleştirmeler iptal edilene kadar Başkent’ten ayrılmayacaklar.

Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin “Biz bu kurumları işyeri değil vatanımız olarak gördük. Ve bedel ödememiz gerekiyorsa ona da hazırız. Bizi Ankara’ya sokarlar sokmazlar, ama biz onları Yatağan’a sokmayacağız” diyerek şunları söylediler:

“Siyasi iktidarın seçimde aldığı oylar bizi korkutamaz. Direnişimizi şimdi de Ankara’ya taşıyoruz.10 Nisan’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatacağız. Biz erteleme değil, iptal istiyoruz. Hiç birimizde hiçbir yılgınlık yok. Daha güçlü bir şekilde mücadeleye hazırız. Biz Yatağan Santralı önünde direniş çadırını kurduğumuzda AKP iktidardaydı. O gün ne isek, bu gün de oyuz. Şunun açıkça bilinmesini istiyoruz ki, biz bu kurumları işyeri değil vatanımız olarak gördük. Eğer bedel ödememiz gerekiyorsa, o bedeli ödemeye de hazırız.”

Girgin ve Erçelik, tüm emek, özgürlük ve demokrasi dostlarını mücadelelerine destek vermeye çağırarak, “Bu mücadele sadece enerji ve maden işçilerinin değil tüm işçi sınıfının mücadelesidir. İnanıyoruz ki tüm sendikalar ve işçi kardeşlerimiz bu mücadeleye destek verecektir. Artık Türkiye’nin kaderini belirleyecek, neyin nereye gideceğini gösterecek olan emek ve demokrasi mücadelesi olacaktır. Tüm yurttaşları, işçisinden memuruna herkesi bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” dediler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.