Yatağan barikatlarda bekliyor

Bu haber 04 Temmuz 2014 - 23:42 'de eklendi ve 561 kez görüntülendi.

 

yataganbarikatlarÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca ihaleleri tamamlanan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ile santrallara kömür üreten GELİ’de (Güney Ege Linyitleri İşletmesi) çalışan işçiler Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan çıkacak kararı bekliyor.

Özcan Özgür

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca ihaleleri tamamlanan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralları ile santrallara kömür üreten GELİ’de (Güney Ege Linyitleri İşletmesi) çalışan işçiler Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan çıkacak kararı bekliyor.

Yatağan Termik Santralı önünde kurulan Direniş Çadırı önceki gün 290’ncı gününü doldururken, santral ve maden işçilerinin umutlu bekleyişleri devam ediyor. Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, “Herkesin santrallerin ve kömür işletmelerinin satıldığını kabullendiğini duyuyoruz. Böyle bir şey yok. Sadece ihale yapıldı.

Özelleştirme Yüksek Kurulu ihaleleri onaylamayabilir. Onaylamamalılar da.” diyerek şunları söyledi:

“Başbakan Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı bu kurulun kararını bekliyoruz. Umarız sağduyulu davranıp ihaleleri iptal ederler. Etmezlerse santralleri başlarına yıkarız. Ramazan ayını eylemsiz geçiriyoruz. Bu yüzden kimse teslim olduğumuzu, kabullendiğimizi sanmasın. Arkadaşlarımızın büyük bölümü oruç tutuyor. Adım atsak polisin copu, gazıyla karşılaşıyoruz. Ramazan ayında arkadaşlarımızı rezil etmeyelim, dedik. Sessizliğimiz bundandır.”

Görüşmemiz sırasında Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile birlikte olan Maden İş Başkanı Girgin, gece gündüz birlikte olduklarını, bu günlerde iş yerlerini dolaştıklarını belirtirken “Arkadaşlarımızın motivasyonları yerinde. Her türlü eyleme hazırlar. Yatağan’daki direniş çadırımızın yanında üç termik santralin girişinde ve kömür işletmelerinin sahalarında dönüşümlü nöbetler devam ediyor. Şu ana kadar ihaleyi alanlardan gelen olmadı. Olursa arkadaşlarımız konukseverliklerini göstermek üzere bekliyorlar.” dedi.

Genel grev hazırlığı

Tes İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı ve Türk İş Muğla İl Temsilcisi Süleyman Girgin, 18 Haziran’da Türk İş Genel Merkezi’ne Tes İş ve Maden İş olarak 4 maddelik eylem önerisi sunduklarını belirtirken şunları söyledi:
“Daha önce başkanlar kurulunun aldığı eylem kararlarını hayata geçirdik. Şimdi yeni bir eylem takvimi belirleniyor. Birinci eylem Türk İş’e bağlı tüm sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri Ankara’da Güven Park’ta toplanacaklar ve buradan Meclis’e yürünecek. İkincisi kademeli olarak iş bırakma eylemleri yapılacak. Üçüncüsü ise Yatağan’da miting. Dördüncüsü Soma, Yatağan ve Zorguldak’tan aynı anda yola çıkılıp özelleştirilmiş olan madenlerin kamulaştırılması için Ankara’ya yürüyüş ve Ankara’da miting. Bir de genel grevin örgütlenmesi var. Sunulan pakette bu yok. Bunu biz Fatih Erçelik arkadaşım ile birlikte istiyoruz. Bu Yatağan işçisinin talebi. Yeni eylem takvimi hayata geçirilirken, Özelleştirme Yüksek Kurulu ihaleleri onaylarsa genel grevi hayata geçirelim istiyoruz.”

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.