Yatağan Ankara’da ayakta

Bu haber 31 Mayıs 2014 - 0:19 'de eklendi ve 586 kez görüntülendi.

yataganankaradaAnkara’da Enerji Bakanlığı önünde bariyerlere kendilerini zincirleyen işçilere polis sert müdahale etti. Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş SendikasıYatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile birlikte madende çalışan 8, santralde çalışan 4 işçi gözaltına alındı. Sendika Başkanları Girgin ve Erçelik yaptıkları açıklamada, özelleştirmeden vaz geçilinceye kadar eyleme devam edeceklerini belirterek, “Soma’da şehit olan 301 maden işçisini rahmetle anıyoruz. Soma’da ki kara ölüm Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy’e gelmesin diye 257 gündür özelleştirmeye karşı verdiğimiz mücadelemiz 51 gündür de Ankara Kurtuluş Parkı’nda her ne pahasına olursa olsun onurlu bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Özcan Özgür

Ankara’da Enerji Bakanlığı önünde bariyerlere kendilerini zincirleyen işçilere polis sert müdahale etti. Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes İş SendikasıYatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ile birlikte madende çalışan 8, santralde çalışan 4 işçi gözaltına alındı. Sendika Başkanları Girgin ve Erçelik yaptıkları açıklamada, özelleştirmeden vaz geçilinceye kadar eyleme devam edeceklerini belirterek, “Soma’da şehit olan 301 maden işçisini rahmetle anıyoruz. Soma’da ki kara ölüm Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy’e gelmesin diye 257 gündür özelleştirmeye karşı verdiğimiz mücadelemiz 51 gündür de Ankara Kurtuluş Parkı’nda her ne pahasına olursa olsun onurlu bir şekilde devam etmektedir.” dedi.

Ankara’da gözaltına alınmalarından sonra ortak açıklamada bulunan Girgin ve Erçelik Soma işçisinin yalnız olmadığını ve yalnız kalmayacağını belirtirken, “Soma’da yaşananlar özelleştirmenin ve taşeronlaşmanın kara yüzünü bize tekrar gösterdi. Enerji sektöründe yapılan özelleştirme ve genel olarak işyerlerimizde bizimde birlikte asıl işi yapan taşeron arkadaşlarımıza Soma’da yaşananlardan büyük ders çıkartmak gerekir. Vermiş olduğumuz mücadelemiz Soma’da yaşananlardan dolayı bir daha haklılığımızı ortaya koydu ve bize direnişimiz için güç kattı, birleştirdi.” diyerek şu görüşlere yer verdi:

“Soma’da yaşananların tek sorumlusu geldiğinden beri işçiler için tek bir olumlu düzenleme yapmayan AKP Hükümetinindir. Her şeyden önce Soma’ya gelen kara ölümden sonra Enerji Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevinden istifa etmelidir. Çalışma Bakanı hastalığını bahane ederek Soma’da bulunamamıştı. Bulunamama sebebi şimdi ortaya çıktı. Kölelik düzeni olan taşeronlaşmanın kalkmasını beklerken tüm işyerlerinde taşeron işçi çalıştırmanın önünü açan bir taslağı imzaya açtılar. Taşeron işçilerin içindeki son umudunu da böylece yok ettiler. Hazırlanan taslakla tüm işyerlerinde taşeron işçi çalıştırmanın önü açılıyor. Öyle bir düzenleme ki patron olmayı böylesine teşvik eden başka bir yasa bulunamaz. Emek sömürüsünü en üst düzeye çıkaran bu taslak işçilik hakları açısından tam bir geriye dönüştür. Soma’da yaşanan kara ölüm bu düzenlemeyle bütün taşeron işçilerinin üzerine de gelmiştir. Soma’da ki 301 şehit inanın bir gün kamuda çalışmak ümidiyle taşeronda çalışmaya devam etmiştir. Yaşasalardı inanın bu düzenleme onları kahrından öldürürdü.”

Açıklamalarında “Taşeronlaşma gibi özelleştirmenin de hiçbir iyi tarafının olduğunu kimse söyleyemez. Kamu İktisadi Teşekküllerini yönetmekten aciz satayım kurtulayım zihniyeti Türkiye’yi yönetmekte.” diyen Sendika Başkanları Girgin ve Erçelik şöyle devam etti:

“İşçisinin hakkını, hukukunu geldiği günden beri hiçe sayan, var olanları da elinden alan, zulmeden bir iktidar daha görmek mümkün değildir. İşverenlerin pervasızca uydusu olmuş bu hükümetten başka bir^şey beklemek de mümkün değildir. Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy işçileri olarak 301 şehidimize Allah’tan rahmet diliyor böyle elim olayların bir daha yaşanmamasını diliyoruz. Taşeronlaşmayla ilgili yapılan son taslak 301 şehidimizin ve taşeron işçilerin kemiklerini sızlatmıştır. Sorumlular hala hesap vermemiştir. İş kazalarının kader olmaktan çıktığı, taşeron işçilerinin kadroya alındığı, sorumluların istifa edip hesap verdiği bir Türkiye görmek umuduyla 257 gündür süren mücadelemizin devam edeceğini kararlılıkla bildiririz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
asi 31 Mayıs 2014 / 22:02

SÜMERBANK ÖZELLEŞİRKEN KİMLER ARKAMIZDAYDI KAÇ KİŞİ DESTEKLEDİ ?
İŞTE ŞİMDİ SİZ NA KADAR DESTEKLED,YSENİZ, BİZDE O KADAR ARKANIZDAYIZ.