Yatağan, AK Parti’nin vitrini olma yolunda…

Bu haber 29 Ekim 2019 - 0:08 'de eklendi ve 2.024 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hafta sonunda “Muğla Basını” olarak Yatağan Bozüyük‘teydik.

Yatağan‘ın AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Toksöz’ün “200 Gününü değerlendirdiği” yemeğe katıldık. Bu ikinci.. İlk buluşma aynı yerde 5 ay önce gerçekleşmişti.

O buluşmada “seçim zaferi sarhoşluğunda değil de, kasası boş ve borçlu, kadrosu ve makine parkı yetersiz bir belediye teslim almanın karamsarlığını, verdiği sözleri yerine getirememe ihtimalinin endişelerini yaşayan, ürkek, gülmeyen, gergin bir belediye başkanı” ile karşılaşmıştık.

Bu buluşmada ise karşımızda gülen, espri bile yapabilen, ayakları yere basan, Yatağan’ın sorunlarına ve çözümlerine hakim, sorunları çözmeye başlamış olmanın rahatlığı ve huzuru içinde hedefleri olan bir belediye başkanı vardı…

Bozüyük Pınarbaşı‘nda Başkan Toksöz‘ün sofrasında, güz ayazına rağmen sıcak bir atmosfer vardı. Elbette o “sıcaklıkta”, seçimi kazanmasında büyük başarı sahibi AK Paarti İl Kadın Kolları Başkanı eşi Ümmühan Toksöz‘ün de etkisi vardı.

Bulunduğu her ortamda eşiyle birlikte olan belediye başkanlarını seviyorum…

xx      xx      xx

Mustafa Toksöz‘ün farklı bir belediye başkanlığı sergileyeceği baştan belliydi. Sorulardan ve hatta eleştirilerden rahatsız olmayan “Şeffaf ve hesap veren başkan”… Kendisinin bu yaklaşımından başta AK Partili Belediye Başkanları olmak üzere (bir iki belediye başkanını tenzih ederim) öteki belediye başkanları da ders almalılar…

Sanıyorum basının gözünde bu yönünün öne çıkmasında gerçekten gazetecilik yapmış ve şehrini, bölgesini tanıyan, kim kimdir bilen bir “basın danışmanına” sahip olmasının da etkisi var.

Eşinin hem başarılı bir siyasetçi, hem de “inşaat mühendisliği” okumuş olmasının ekmeğini de yediği bariz görünen Başkan Toksöz‘ün yardımcıları da “laf olsun” diye belirlenmiş değil de “yönetime katkı koysun” diye seçilmiş isimlerdi. Meclis Üyeleri içinden İsmail Kaya Başkan Vekilliğine seçilirken, belediyenin müdürleri içinden de Fen İşleri Müdürü Harita Mühendisi Ahmet Tuna Başkan Yardımcılığı‘na seçilmiş. Başarılı, uyumlu bir ekip…

xx      xx      xx

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Okluk Koyu‘ndaki Devlet Konukevi‘nde dinlenirken Yatağan‘ın antik Stratonikeia kentini eşi Emine hanım ile birlikte ziyaret etmesi, Prof. Dr. Bilal Söğüt‘ün dört medeniyetin ev sahipliğini yapan Eskihisar‘ın geçmişini yeraltından günyüzüne çıkarıp sergileme ve geçmişi okuma serüveninde bir dönüm noktası oldu.

Çünkü Cumhubaşkanı Erdoğan‘ın Türkiye‘de ve Ege‘de ziyaret ettiği ören yerleri elbette olmuştur, onları bilmiyoruz, ama Eskihisar‘ın Muğla‘da ilk ziyaret ettiği ve etkilendiği bir ören yeri olduğunu biliyoruz. Gelecek yaz-bahar aylarında yine ziyaret ederse şaşırmamak lazım.

Aslında Erdoğan‘ın o sürpriz ziyareti, Efes ile yarışabilecek özelliklerin fazlasına sahip olan Stratonikeia ve Kazı Başkanı Bilal Söğüt için değil, Yatağan için de dönüm noktası olmuş…

Biz gazeteciler 200 günün hesabını alırken, Stratonikeia için Bilal hocaya bütün kaynak ve Devlet desteği kapıları açılırken, Başkan Mustafa Toksöz’e de Yatağan için bütün kapıların açıldığını gördük…

xx      xx      xx

Benim için en sevindirici olan Başkan Toksöz‘ün doğal ve tarihi çevrenin korunması ile hava kirliliği konusundaki hassasiyeti oldu. Bir meslektaşımızın, “Tüm kültür sanat etkinliklerinizi Sıtratonikya (Stratonikeia) tiyatrosunda yapamazmısınız” önerisi karşısında şöyle anlattı:

Biz Yatağan Belediyesi olarak kültür varlıklarımızın korunması ile birlikte hava kalitesinin korunmasına önem veriyoruz. Etkinliklerimiz Stratonikya da yapmayı biz de isteriz. Ki bu yemeği de orada yapabilirdik. Sıkıntılar var. Orada su yok. Tuvalet yoktu. Bunları çözüyoruz. Önümüzdeki günlerde restore edilen kazı evinde kahvaltı yapabiliriz.Yağışlar sonucu tiyatronun bir bölümü göçtü. Eski haline getirilecek, ama bu zaman alacak. Ancak şunu söylemek isterim Stratonikya kültürel, sosyal yaşamımızın parçası haline gelecektir. Ayrıca Stratonikya’da sivil mimarlık örneği 36 ev için tapuda şerh koyduk. Bakanlık desteğinde bunları hayata kazandıracağız. Kamulaştırma için ödenek bekliyoruz. Bozüyük Mahallemizde restorasyon çalışmaları için ise gerekli ödenek çıkartıldı. Eskihisar Stratonikeia Antik Kenti kazı alanında kamulaştırma için gerekli ödenek de çıkmak üzeredir. Bozüyük de bizim için önemli. Valilik 3 milyon lira kaynak yarattı. Bu para ile mahallemizin sokak sağlıklaştırması ve restorasyonunu yapacağız. Bu gün Yatağan’da bir zamanların hava kalitesi sorunu yok. Ancak hava ölçüm cihazları bozuk. Bir an önce ölçümlerin yapılabilmesi için Bakanlık düzeyinde girişimlerimiz oldu.

xx      xx      xx

Vaatlerinin başında İnönü Bulvarı, Stadyum, Garaj, Meydan ve Doğal Gaz kullanımın yaygınlaştırılması ve Yüksek Okul‘un yeni programlarla büyütülmesinin geldiğini anımsatan Başkan Toksöz şöyle devam etti:

Gerekli girişimlerde bulunup Yatağan Meslek Yüksek Okulumuza 419 yeni ek kontenjan kazandırarak, öğrenci sayımızı 800’lere taşıdık. Şu anda bu okulumuzda 714 öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir. Meslek Yüksek Okulumuzun iç tefrişatının yapımını özel sektör kanalıyla çözüme kavuşturduk. Yüksekokulumuzun yolunu ve kaldırımlarını, çevre düzenlemelerinin bir kısmını belediye imkanlarımızla gerçekleştirdik. Ayrıca belediye olarak 500 kişilik kız öğrenci yurdumuzu açtık, ikincisini seneye açarız. İnanıyorum ki, Yatağan halkımız üniversite öğrencilerimizi en iyi şekilde ağırlayacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, gençlik, geleceğimizdir.

Bu konuda Rektör. Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘e teşekkür eden Başkan Toksöz, Yatağan için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Vali Esengül Civelek ve Milletvekillerine de özellikle teşekkür etti.

xx      xx      xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Stratonikeia ziyaretinin ardından çalışmalarının hızlandığını, ilçenin 50 mahallesine aciliyetleri dikkate alınarak hizmet götürdüklerini belirten Başkan Toksöz, 200 güne sığdırdıklarını şöyle anlattı:

Yaklaşık 65 bin metrekare altyapı yatırımı gerçekleştirdik. Parke taşı döşemede Eskihisar, Çamlıca, Hacıveliler, Bahçeyaka, Gökpınar, Kadıköy, Elmacık, Yukarıyayla, Yava, Madenler, Dere Mahallesi’nde yüksekokul yollarını yaptık. Sanayi Sitesi’nde bir caddeyi örnek olarak yaptık. Kışın sorun yaşamazsak, sitede öteki yollarıda aynı şekilde yapacağız. Ayrıca Atatürk Mahallesi Hacıyakası için gerekli ödeneği aldık. Alt yapı çalışmaları için MUSKİ, Telekom ve AYDEM’e yazılarımızı yazdık. İnşallah önümüzdeki yılın başında parke taşı, yol sorununu çözeceğiz. İlçe merkezi ve mahallelerimizde parke çaalışmaları aralıksız devam edecek. Ayrıca düğün yerlerine yemekhane, bulaşıkhane, depo ve tuvaletler yapıyoruz. Yukarıyayla, Akgedik, Yeşilbağcılar-TOKİ Mahallelerimizi tamamladık. Kafaca, Kadıköy mahallelerimizde çalışma deinşaatı devam etmekte. Düğün yerimiz olmayan Mesken, Doğanköy, Katrancı, Gökgedik, Kadıköy’de de çalışma başlattık. Buarada Yeni Mahalle, Gökpınar ve Kafaca mahallelerimiz yıl sonuna kadar halı sahalarına kavuşmuş olacaktır.

xx      xx     xx

Yatağan Devlet Hastanesi‘nin önümüzdeki Mayıs ayında biteceği müjdesini veren Başkan Toksöz, Girme Barajı çalışmalarının da son aşamasında olduğunu ve vaatler arasında olmadığı halde “İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” için aday gösterilen üç ilçe arasında yeraldıklarını söyledi.

Belediye’nin birikmiş vergi borcu için devletle mahsuplaştıklarını, Şehir Stadyumu ve Gençlik Merkezi için ödenek aldıklarını da ifade eden Başkan Toksöz, Yatağanlı‘nın “Ne zaman ve nasıl?” diye merakla beklediği İnönü Bulvarı (Muğla-Bodrum karayolu) ile ilgili “İnönü Bulvarıyla ilgili Karayollarıyla çok sayıda görüşme gerçekleştirdik. Alt yapı ile ilgili ufak tefek pürüzler var. Karayolların bir projesi, bizim bir projemiz var. Ortayolu bulacağız. Alt yapı ile ilgili ufak tefek pürüzler ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gerekenler de var. Sonuç olarak bu yol yapılacak.” ifadesinde bulundu.

Doğalgaz ile ilgili verdikleri sözü de yerine getirdiklerini belirten Başkan Toksöz, “2019 yılı içinde Yatağan’da hiç doğalgaz yatırımı yoktu. Görüşmelerimiz sonucu 10 kilometrelik hattın döşenmesini sağladık. Bu konuda Akmercan’la görüşmelerimiz devam ediyor. Doğalgaz çalışmalarına Madenler ve Akgedik mahallelerimizde başlandı, Bozarmut ve Bozüyük için ilk programlamaya alınmasına gayret ediyoruz. Yine Şahinler, Yeşilbağcılar ve Turgut mahallelerimize de doğalgazı getirmeye çalışacağız.” dedi.

Başkan Toksöz, 200 günün değerlendirmesini bitirince Yatağan‘ın CHP’li duayen gazetecisi Hüseyin Kocabıyık, “Başkan şimdi biz bu Yatağan’ı senden geri alamayacak mıyız?” diye espri yapıyordu…

Yatağan önümüzdeki aylarda galiba karayolu üzerinde, AK Partili 7 Belediye‘nin vitrini olmaya başlayacak…

——————————                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Her eğitimli kadının bu Cumhuriyet’e borcu var. #TürkanSaylan

ÇİVİ

Arkadaşım “Cumhuriyeti facebook sayfalarımızdan ne güzel kutladık.” dedi.

Beni Bi Gülmek Almadı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 29 Ekim 2019 / 16:30

Gocuman; Yazınızı okudum. Adalet ve kalkınma Partisinin kendisini ispat ettiği hizmet alanı Belediyelerdir. Taa 1994 e kadar dayanır. Muğla İlimizdeki Hizmete ve yatırıma susamış Belediyelerimiz Başkanlarıyla birlikte çok anlamlı ve çok seviyeli çalışmalarına başladılar. Özellikle Yatağan ve İlçem Ula da bu işler gözle görülür halde.Amma halkın beklentisi daha fazla.sevgi ve saygı.