Yaşlılar grip ve zatürreye karşı aşılanıyor « Hamle Gazetesi

Yaşlılar grip ve zatürreye karşı aşılanıyor

Bu haber 17 Ekim 2014 - 0:21 'de eklendi ve 586 kez görüntülendi.

yaslilarMuğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, evde sağlık hastaları için grip ve zatürre aşısı kampanyası başlattı.
Haber Merkezi
Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Evde Sağlık Hizmeti alan hastalari için grip ve zatürre aşısı kampanyası başlattı.
Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu, yaptığı açıklamada; ”Grip ve zatürreden korunmak için mutlaka aşı yaptırmak gereklidir. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından, özellikle 65 yaş üzeri kişiler ve altta yatan şeker, astım, KOAH, kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar için aşı önerilmektedir. Evde sağlık hastası olsun olmasın tüm yaşlılarımızı ve risk altındaki kişileri grip ve zatürre aşısı yaptırmaya davet ediyorum” dedi.
Dr. Himoğlu, şu an için bu kişilerin grip aşısı bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığını belirtti.
Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz de, grip ve zatürrenin bulaşıcı olduğunu, başlıca bulaşma yolarının, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyaların olduğunu söyledi. Semiz, ”Grip ve zatürreden korunmak için genel hijyen kurallarına uymamız, ellerimizi yıkamamız, hasta olan kişilerle yakın temas kurmamamız, sigara içmememiz ve var olan sağlık sorunlarımızı düzenli kontrol ettirmemiz gerekmektedir. Ayrıca grip ve zatürreye karşı aşı yaptırmak çok önemlidir. Bu kapsamda evde sağlık hizmet biriminde takip ettiğimiz hastalarımızı grip ve zatürreye karşı aşı programına aldık, bu sayede hastalarımızın grip ve zatürre nedeniyle ağır hastalık geçirmelerini engellemeyi hedefledik” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Semiz, aşı sayesinde ölüm ve ağır hastalık durumunun engellenebileceğini vurguladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.