Yaşlı çınar ağaçları tehlike saçıyor

Bu haber 03 Eylül 2015 - 10:09 'de eklendi ve 810 kez görüntülendi.

Yaşlı çınar ağaçları tehlike saçıyor

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinin sahil kısmında bulunan asırlık çınar ağaçlarının kuruyan ve bazen kopup yere düşen dallarının tehlike saçtığı belirtildi.

KÖYCEĞİZ/İHAKÖYCEĞİZ’DE YAŞLI ÇINAR AĞAÇLARI TEHLİKE SAÇIYOR

Zamanın Muğla Valisi Recai Güreli zamanında 1935 yıllarında sahildeki suyu ve bataklığı kurutmak amacıyla dikilen çınar ağaçları 80 yıllık olmalarına rağmen zaman zaman kuruyan dalları kırılma yapınca tehlike arz etmeye başladı.
Geçtiğimiz günlerde akşam sıralarında sahilde bulunan çınar ağacının kuruyan dalının koptuğunu belirten Şahin Pirci; “Bu çınar ağaçları zamanın Muğla Valisi Recai Güreli tarafından 1935 yıllarında sahildeki suyun ve bataklığın giderilmesi için çınar ağaçları dikilmiş, bu ağaçlar yaklaşık 80 seneliğe buldu. Zaman zaman bu kuruyan dalları bakıp, kesilmesi gerekir. Akşam sıralarında bir gürültü koptu. Baktık ki koca çınar ağacın dalı kırılıp, yere düştü. Bereket ki altında insan yoktu, bir faciada olabilirdi. Bu tür faciaları önlemek için belediye mi yoksa Tabiat Varlıkları mı; yoksa Özel Çevre Koruma tarafından mı kontrol edilmesi gerektiğini yetkililer bilir. Eğer önlem alınmaz ise, kırılan dallar vatandaşların üstüne düşebilir. Önlem alınması gerekir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Hilmi Akyol 03 Eylül 2015 / 12:50

Çınar ağacı değil… Okaliptüs Ağacı olmalı.

TURGAY BACAK 03 Eylül 2015 / 13:06

O ağaç çınar ağacı değil okaliptüs yöresel tabirle sulfata.