Yaşam Endeksine Göre Muğla

Bu haber 01 Şubat 2016 - 0:28 'de eklendi ve 805 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), ülkemizin ekonomi, sosyal konular, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistiklerini derleyen, değerlendiren, analiz eden ve yayımlayan en yetkin resmi kurumudur. İstatistik alanında yaptığı çalışmaları bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerine uygun olarak yapmaktadır.

İstatistikler, yanıltır mı veya yalan söyler mi dendiğinde bazı esprili fıkralara, hoş anlatımlara rastlayabilirsiniz. Tıpkı anketlerden elde edilen verilerde olduğu gibi. İstatistik tanımlarına baktığınızda yalan söyleme sanatı, yalan söyleme bilimi gibi açıklamalar da yapılmaktadır. Hatta Darrel Huff’un “İstatistik ile nasıl yalan söylenir” kitabı bu alanda yazılmış önemli eserlerden biridir.
Bu tanım ve söylemler bir yana istatistik belirli olayların gözlemlenmesi yoluyla elde edilen verilerin toplanması, işlenmesi ve bu verilerden bir sonuca varılabilmesi için kullanılan tekniklerin tümünü kapsamaktadır. Bir bilim dalı olarak geçmişi ve içinde bulunulan durumu sayısal yöntemlerle analiz ederek gelecek hakkında karar vermeyi kolaylaştırmaktadır. Matematik biliminden yararlanarak verileri işler, analiz eder ve geleceğe yönelik tahminlerde bulunulmasına yardımcı olur.
Ekonomi, iktisat, tıp, fen, sosyal vb. bilimler alanında yaygın olarak kullanılan istatistik, aynı zamanda günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. İstatiksel analizler okunurken verilerin nasıl elde edildiği, değişkenlerin neler olduğu, örneklemin nasıl tespit edildiği gibi konulara bakmak gerekir. Aksi takdirde ya analizler doğru okunmaz ya da istatistik suçlama tahtasına oturtulur. Tıpkı geçtiğimiz günlerde açıklanan illerde yaşam endeksi sonuçlarında olduğu gibi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), tarafından 22 Ocak 2016 günü yayınlanan haber bülteninde illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yapıldığı açıklanmıştır. İldeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek, çalışmanın amacı olarak belirlenmiş.
TUİK illerde yaşam endeksi çalışmasını konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamak üzere 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunmuştur. Endeks 0 ile 1 arasında değer almakta ve 1’e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade etmektedir.
Geçen yıl yine Ocak ayında 2014 yılı verileri açıklandığında da ilimizde tepkiler olmuştu ama bu yılki tepkiler daha üst perdeden gösterildi. Hem sosyal medyada hem de TBMM’de milletvekilleri tarafından verilen soru önergeleriyle tepkiler dillendirildi. Tepkilerin bu yıl ki odağı güvenlik konusuydu. Haber medyada TUİK’e göre en güvensiz şehir Muğla seçildi, Muğla Şırnak’tan bile güvensiz biçiminde yer alınca doğal olarak tepkiler oluştu. Oysa güvenlik için alınan veya belirlenen kriterler nelerdi, kimse merak bile etmedi. Duygusal tepkiler, Muğla sevdalısı açıklamalar peşi sıra geldi.
TUİK’in web sayfasında yaşam endeksi çalışmasının boyutlarına ve 41 kritere ulaşabiliyorsunuz. Buna göre güvenlik konusu için belirlenen 4 kriter; cinayet oranı (bir milyon kişide), ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası sayısı (bin kişide), gece yalnız yürürken kendini güvende hissedenlerin oranı ve kamunun asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranından oluşuyor. İlk iki kriter 2015 yılında ilimizde gerçekleşen cinayet ve trafik kazası sayıları iken son iki kriter TUİK’in ilimizde yaptığı anket çalışmasından elde edilmiş. Anket sonuçlarına itiraz edebilirsiniz, güvenilir bulmayabilirsiniz ama ilk iki kritere ne diyeceğiz. Cinayet sayısında İstanbul (225), Adana (118) ve İzmir 111 cinayetle ilk üç sırada yer alıyor, Muğla ise 36 cinayetle sayı bakımından ilk on’da yer almıyor ama nüfusa oranlandığında Tunceli’nin ardından ikinci sıraya yükseliyor. Yine trafik kazası nüfusa oranlandığında ilk sırada yer alıyoruz. İşte bu 4 kriterin hesaplanmasıyla oluşan güvenlik endeksine göre 81. sıradayız. Başka kriterler de seçilemez miydi gibi sorular sorabiliriz ama tüm iller bu kriterlere göre sıralandığına göre bu rakamları ciddiye almalıyız. Artık duygusallığı bir kenara bırakalım ve karnemizi iyi inceleyelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.