Yarın Tarihi Gün…

Bu haber 20 Mayıs 2017 - 0:02 'de eklendi ve 958 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla senelerce termik santrallerden çok çekti.

Hala çekiyor da.

Evrensel Gazetesi 17 Mayıs’ta “Yatağan’da yeni termik santral kabusu” başlığını atmış.

Benzer başlığı Muğla Basını’nda göremedim. Evrensel’e ulaşma becerisini gösterenler, “ajanslara” ulaşma becerisi gösterememişler demek ki…

Çalık Grubu’na ait Ant Enerji Muğla’nın dördüncü, Yatağan’ın üçüncü termik santralını ilçenin Turgut yakınında Kırık Mahallesi’ne kuracak.

Aslında bu beşinci santralımız… Dördüncüsü Milas’ın Karacahisar bölgesinde kurulmak istenmişti. Henüz vazgeçilmiş değil…

Yatağanlılara hayırlı olsun desek, olur mu?

xx           xx           xx

O kadar çok ele alınacak konu var ki, bugün yine sıkıştım…

Perşembe günü Muğlaspor kongresi vardı.

Muğla’da futbolun patronu Began Çağlav oldu.

Şaşırdım…

Çünkü son zamanlarda Muğla’da öyle yerlere öyle olmadık insanlar geliyor ki…

Şöyle bir çevrenize bakın; milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, il başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza, STK başkanlarımıza bir bakın…

Elbette içlerinde çok güzel insanlarda var, ama genel anlamda sanki her yer kapanın elinde kalmış…

Perşembe günü şaşırtıcı bir şekilde Began Çağlav’ı futbolun patronu yapmışlar, ama Kulüp Başkanı yapmamışlar… (!)

xx           xx           xx

Konu çok…

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın partisinin başına geçerek

AK Parti Genel Başkanı olacak…

Aslına bakılırsa Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin her zaman hep başında, her yerinde oldu. Şimdi, bu kongre kararı ile resmiyete kavuşacak.

Yarın çok önemli bir milat olacak…

Siyasal tarihimiz açısından neredeyse 30 yıla yaklaşan ve rahmetli Turgut Özal‘dan rahmetli Süleyman Demirel‘e uzanan siyasi aktörlerin hayal edip de gerçekleştiremedikleri “partili cumhurbaşkanlığı” ilk kez yarın yapılacak bu kongrede hayata geçecek.

Yarın, vesayet sisteminin bir dayatması olduğu söylenen “devlet – siyaset ayrışması” yolunda en büyük adım atılmış olacak. “Gücünü milletten alan siyaset” ile “devlet” ilk kez buluşacak…

Bu iki adım doğal olarak siyasetin eskisinden farklı yapılacağını gösteriyor ve beklentileri artırıyor…

xx           xx           xx

Termik Santrallere, Muğlaspor’a ayrıca döneriz.

Biz yarınki olağanüstü kongreye devam edelim…

Yarın yapılacak olağanüstü kongre beklentileri ve umutları tavan yaptırmış durumda.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi herkes 21 Mayıs’a odaklanmış vaziyette. Mete Kalay dahil çoğu AK Partili için 21 Mayıs yeni bir milat, yeni bir umut…

Mete Kalay’a göre, parti yeniden yapılanacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisine kaydını yaptırırken dediği gibi Muğla’da da il, ilçe yönetimleri hesabi değil hasbi, yani ‘gönüllü hizmetkâr’ olacak.

Kısaca halkın talepleri doğrultusunda AK Parti’nin hem kadrolarını hem de siyasetini yeniden dizayn etmesi bekleniyor.

Aslında sadece AK Parti değil, diğer partiler de bu değişim dalgasından payına düşeni alabilir ve onun gereğini yapabilir.

Neden olmasın?

Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın yapacağı konuşma çok önemli…

xx           xx           xx

AK Parti, 3. Olağanüstü Büyük Kongresi‘ni yarın Ankara Arena Spor Salonu‘nda saat 10.00‘da yapacak. Kongrede tek aday olarak gösterilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çoğunluğun sağlanmasıyla birlikte kurucusu olduğu partinin yeniden genel başkanı olacak.

AK Parti’de bu değişiklikten sonra asıl dönüşüm başlayacak…

Değişimin izleri kongreden sonra hissedilecek.

Parti kadroları ve teşkilatlarında değişiklikler yapılacak.

Ülkenin Anayasası değişmiş, AK Parti’nin tüzüğü kalır mı?

Yarın tüzük değişikliğinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu ile Demokrasi ve Hakem Kurulu yeniden belirlenecek.

Elbette Bakanlar Kurulu da yenilenecek.

Öyle görünüyor ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin genel başkanlığı ile birlikte AK Parti’nin tepeden tırnağa elden geçirilmeyen, aklanıp paklanmadık yanı kalmayacak…

xx           xx           xx

Geçenlerde AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem MeteDelege Seçimlerinde Eş Dost Dönemi Sona Erdi” demişti. Bu, “Mete’nin gaflarından biri daha” yorumlarına neden olmuştu. Çünkü Mete, AK Parti’nin mevcut delegelerinin eş, dost ilişkisiyle seçildiklerini ima etmiş oluyordu!

Danışma Meclisi’nde kenarda, köşede gizli il, ilçe başkanı değiştirenleri eleştiren Mete’nin şaşırtıcı ifadeleri “Partimiz 21 Mayıs’ta Olağanüstü bir kongre kararı almıştır. Cumhurbaşkanımız teşkilatın başına tekrar gelip kolları sıvayacak ve işe başlayacak. Sayın Genel Başkanımız göreve başladıktan sonra kendileri önce MKYK’da, sonra takvim gereği ilçe başkanlıklarında, il başkanlıklarında hangi düzenlemeyi yaparsa başımızın üstündedir, boynumuz kıldan incedir ve söyleyecek hiçbir sözümüz yoktur.” şeklindeydi.

Kimin sözü olabilir ki?!!

Herkes her şeyin farkında… Eş dost, hısım akraba, ‘hemşericilik’ dönemi kapanıyor…

Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Parti olarak hasbilikten hesabiliğe doğru savrulduk. Hasbiliğe döneceğiz. Hesabi değil hasbi (gönülden, karşılık beklemeksizin yapılan) olacağız.” sözü aslında yarın kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı konuşmanın ve AK Parti’nin geleceğinin ipuçlarını veriyor…

xx           xx           xx

Erdoğan‘ın, kongre sonrası 2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel yönetim seçimlerine odaklanacağı, güçlü bir aday kadrosu ile yarışa gireceği belirtiliyor. İkinci adım hasbi çalışma olacak. Hükümet ve parti yaptığı icraatlar, belediyelerin hizmet anlayışı buna göre şekillenecek. İnsanlara dokunan, kucaklayan hizmetlere odaklanılacak.

Kısaca halkın talepleri doğrultusunda AK Parti‘nin hem kadrolarını hem de siyasetini yeniden dizayn etmesi bekleniyor.

Halkın beklentisi ise belli:

Tüm teşkilatların yenilenmesi, parti ve toplum çıkarlarını kendi çıkarlarının önünde görenlerin iş başına gelmesi, belediye başkanı, milletvekili seçilmesi…

Bu yapılırken 15 Temmuz darbesinin insanlarda açtığı yaraların sarılması ve bütün kurumlara sızmış olan FETÖ’cülerin, koruyup kollayıcılarının o kurumlardan ve özellikle siyasetten ayıklanıp, temizlenmeleri…

AK Parti tabanı bu temizliğin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti genel başkanlığında daha kararlı ve tavizsiz yapılacağına inanıyor…

xx           xx           xx

Sonuç olarak denilenlere bakılırsa ve deyim yerindeyse yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni bir demokrasi manifestosu geliyor. Bu manifestoda, Türkiye‘nin son yıllarda yaşadığı siyasal, sosyal ayrışmayı, klasik deyimle “toplumsal kutuplaşmayı” gündemden kaldıracak, hatta ezber bozacak yeni bir siyaset dilinden söz ediliyor. Yeni siyasetin ipuçlarını o konuşmada göreceğiz.

AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi‘nden sadece AK Partililer değil, toplumun büyük çoğunluğu önemli açılımlar ve siyasette yumuşama bekliyor.

Yarın tarihi gün. Umarım sadece AK Partililer değil, herkes için hayırlı olur…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mehmet kaya 20 Mayıs 2017 / 08:30

Muğla’mız inşallah hesabi politikacılardan kurtulur. CHP dede Ak Partide bunlardan bol miktarda var. Belki onlar kazanıyor ama Muğla’mız hep kaybediyor. Hasbiliğe Muğla susamış vaziyettedir. Yerli ve milli il başkanları istiyoruz. Bu değişim sadece Ak Partide değil CHP dede olsun istiyoruz. Dünkü yorumda bu konuyu dile getirmiştim ama herhalde Özcan Bey görmedi. Statükonun bekçileri 16 nisanda sandıkta yenilmişlerdir. Halk değişim demiştir. Devrimciler değişimcidir. Değişmekten korkmazlar. Muğla’da devrimci potansiyel yüksektir. Bu değişim Muğla’yı daha çok etkileyecektir. 16 Nisanda Hayır oyu verenlerin %6 sı zaten pişman olduklarını beyan etmişlerdir. Tercihlerini EVET yönünde yapmayanların günden güne pişmanlıkları artmaya devam etmektedir. Değişim ve dönüşümden korkmayın. Hiçbir halk değişime hayır demez. Muğla değişime açıktır yeter ki önünü açın.

Reşat Öztepe 20 Mayıs 2017 / 10:05

Gocuman; Yazınızın ana fikri bu cümlecik olsa gerek. “Gücünü milletten alan siyaset” ile “devlet” ilk kez buluşacak…sevgi ve saygı.

ahmet kara 21 Mayıs 2017 / 14:14

Yatağan Eski Turgut Beldesi belediyelik iken, Çalık grubuna mücavir alanı Kırıkköy’e termik santral için ÇED raporunun verilmesinde belediye başkanı olumlu yönde tercihte bulunmuş mudur? Sahi o belediye başkanı kimdi?