Yarımada 15 milyon Euro’ya çöpten kurtuluyor

Bu haber 12 Eylül 2013 - 23:14 'de eklendi ve 890 kez görüntülendi.

yarimadacopsorunu1321651321321651321Türkiye’nin en önemli turizmi merkezi durumundaki Bodrum yarımadasının çöp sorunu, Mumcular beldesindeki 100 hektarlık alan üzerine 15 milyon Avro maliyetli tesis ile çözülüyor. Bodrum yarımadasının 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak tesis, Avrupa Birliği hibe finansı ile karşılanacak. Tesisin 2017 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.
Haber Merkezi
Türkiye’nin en önemli turizmi merkezi durumundaki Bodrum yarımadasının çöp sorunu, Mumcular beldesindeki 100 hektarlık alan üzerine 15 milyon Avro maliyetli tesis ile çözülüyor. Bodrum yarımadasının 30 yıllık ihtiyacını karşılayacak tesis, Avrupa Birliği hibe finansı ile karşılanacak. Tesisin 2017 yılında hizmete girmesi hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Uğur, Bodrum yarımadasının tamamını kapsayan ve kangren haline gelmiş çöp sorununun çözümünü amaçlayan bu projenin 1. bölümüne ilişkin sözleşme kapsamına Bodrum yarımadası belediyeler birliğinin 17 Haziran 2013 tarihinde bakanlığa dâhil edildiğini açıkladı. Uğur, “Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği arasında mutabakat zaptı Bakan Yardımcımız Muhammet Balta’nın da teşrifleri ile 13 Eylül 2013 tarihinde (bugün) imzalanacak. Bodrum Yarımadasının bugün itibari ile katı atıkları belediyelerce toplatılmakta ve vahşi depolama sistemi olarak bilinen depolama ile depolanıyor. Mevcut durumda Bodrum yarımadasındaki 11 belediyenin katı atıkları Torba, Turgutreis, Yalıkavak, Gündoğan ve Mumcular beldelerinde bulunan vahşi depolama alanlarına dökülmektedir” dedi.
MEVCUT ÇÖPLÜKLER TEHDİT OLUŞTURUYOR
Çevre İl müdürü Uğur, bahsi geçen vahşi döküm alanlarının özellikle son yıllarda yerleşim alanlarının içinde kalması nedeniyle çok ciddi çeşitli çevre ve sağlık sorunlarına sebep olduğunu belirterek, “Yarımadanın kültür varlıklarını tehdit etmektedir. Sızıntı suları nedeniyle yeraltı ve yüzeysel su kaynakları kirlenmekte, daha vahimi katı atık kütleleri içerisinde zamanla oluşan depo gazının parlaması ve patlaması sonucunda; son aylarda medyanın gündeminde geniş şekilde yer alan ciddi yangınlar meydana gelmekte, görüntü kirliliği oluşmaktadır. Keza depolama alanlarının evcil ve yaban hayvanlar tarafından habitat olarak kullanması ile bu alanlarda üreyen kemirgen ve haşereler, rüzgârla birlikte depo alanı dışına taşınmakta ve mikrobiyal hastalıkların yayılmasına sebebiyet vermektedir. Benzer şekilde oluşan kötü koku, heyelan tehlikesi de vahşi depolamanın sebep olduğu sorunlardır. Bu proje ile katı atıklar (çöpler) konusunda çevre koruma ve kontrolü sağlanmış olacağı gibi, turizm açısından da Bodrum yarımadasının marka değerinin korunmasına ve geliştirilmesine çok ciddi katkısı olacaktır” dedi.
MALİYETİ 15 MİLYON AVRO
Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği (BOYAB) Entegre Atık Yönetimi Projesi Bodrum Yarımadası’nın 30 yıllık ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan yaklaşık 15 Milyon Avro hibe bütçesi ile Bodrum, Bitez, Konacık, Yalı, Yalıkavak, Mumcular, Göltürkbükü, Gündoğan, Ortakent, Yahşi, Gümüşlük ve Turgutreis belediyelerini kapsayan yaklaşık 120 bin kişilik bir nüfusa hizmet vermesi planlanıyor. Proje yeri olarak Mumcular beldesinde 100 hektar alan seçilmiş olup bu alanın yaklaşık olarak tamamında bu proje gerçekleştirilecek.
TESİSİN ÖZELLİKLERİ
Proje kapsamında; yeni düzenli katı atık depolama alanı dahil olmak üzere, mevcut vahşi depolama alanlarının kapatılması ve rehabilitasyonu, iki adet transfer istasyonu, çöp sızıntı suyu arıtım tesisi, ulaşım yolları, geri dönüşümlü atıkların toplama merkezi, atık toplama araçları ve konteyner ile atık depolama sahasında çalışacak dozer ve kompaktör gibi önemli bileşenleri kapsamaktadır ve tesisin 2017 yılında kullanıma açılması hedeflenmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
arkan süar 21 Mayıs 2016 / 00:02

Yapılmamalı. Yüzlerce ağaç kesilecek yazık. Zamanında rant uğruna bu kadar otel ve tesise izin verilmeseydi bu vahim durum böylesine derin olmazdı. Çözüm de daha kolay olurdu. Bodrumu bilgisizler ve rantçılar bu hale getirdi.