Yarım asırdır demircilik yapıyor « Hamle Gazetesi

Yarım asırdır demircilik yapıyor

Bu haber 02 Kasım 2015 - 22:29 'de eklendi ve 1.265 kez görüntülendi.

YARIM ASIRDIR DEMİRCİLİK YAPIYOR 150 YILLIK DÜKKANDA ATA MESLEĞİ DEMİRCİLİĞE DEVAM EDİYOR150 yıllık dükkanda ata mesleği demirciliğe devam ediyor.

 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yaşayan Ali Girgin, baba mesleği olan demirciliğe yarım asırdır devam ediyor.

30 Metrekare dükkanında yarım asırdır demircilik yapan 65 yaşındaki Ali Girgin, dükkanın babasının ustası Efe Mehmet lakaplı Mehmet Uçum’dan kaldığı için halk arasında Efe Mehmet dükkanı olarak bilindiğini ve dükkanında 150 yıldır demircilik yapıldığını söyledi.

Çocuk yaşta başladığı Demirciliği yıllardır özveri ile sürdüren Girgin, köylünün ihtiyacı olan tarım aletleri yaptığını belirterek; ‘’Tara, balta, keser yapıyoruz. Saman ve pulluk tamiri yapıyorum. Eski işlerimiz bitti ama gelen müşterinin ihtiyacını görüyoruz. Hani çocuk getirirler ya doktorun yanına ama çocuk doktoru yok, Aynı çocuk doktoru gibi benim demircilik, Köylünün ihtiyacı olan her türlü işi yapıyoruz’’ diye konuştu.

İlk başlarda babası ile daha sonrada kendi başına toplam 50 yıldır demircilik yaptığını ifade eden Ali Girgin; ‘’Efe Mehmet dükkanı derler buraya, rahmetli babamın ustasıdır. İlk o çalıştırmış, 50 sene babam çalıştırdı. Babam öldükten sonrada ben devraldım. 150 yıllık var bu dükkan, ben 1964 yılında içine girdim. 50 yıldır faaliyet gösteriyorum’’ dedi.

Bölgede demirci olarak sadece kendisinin kaldığını söyleyen Girgin, iki tane çırak yetiştirdiğini, artık bu zanaatı öğrenmek için kimsenin gelmediğini de sözlerine ekledi. (İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.