Yargı Kararı Tanımayan Başkanlara Soruşturma…

Bu haber 03 Eylül 2018 - 1:35 'de eklendi ve 3.506 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yargı kararı tanımayan CHP’li Muğla Belediye Başkanına Soruşturma İzni…

Kenan Gürbüz arkadaşımız haberine böyle başlık atmış…

Şaşırdım mı hayır…

Aklıma geliveren Eski Garaj Alanı ile Demircioğlu Park Hotel önünde yaratılan 38 cm kot farkı oldu. Otel sahipleri yargıya başvurmuşlar ve ellerinde karar vardı. Ancak UKOME Başkanı anlaşılmaz bir yaklaşım göstermiş ve otel sahipleri mağdur edilmişti.

Neyse sonunda yerel yönetim doğruyu buldu ve otel sahipleri tazminat davası açmaya hazırlanırken 38 cm kot farkını ortadan kaldırdı.

İyi oldu…

İyi oldu da orada otel önünde yapılan harcamalar ne olacak? Burada ortaya bir kamu zararı çıkmış olmadı mı? Bu zarar sorumlulardan tahsil edildi mi?

Eski garaj alanında Büyükşehir Belediyesi tarafından 600 araçlık yeraltı katlı otoparkı ile zeminde, projesinde bir tek ağaç yer almayan, her yanı merdiven ve neredeyse yarısı “ticari alan” olan bir “meydan” düzenlemesi yapılıyor!

Mimarlar Odası‘nın açtığı dava sonucu burada “lüks konutlar” üretilmesi durdurulmuştu… Mimarlar Odası Muğlalılara tercüman olarak “meydan” istemişti. Öyle olacaktı, ama başka türlü bir şey oluyor… Mahkeme kararı bende yok, o günlerde Mimarlar Odası‘nın yaptığı açıklamaya bakılırsa, mahkeme burada “konut alanı” ile birlikte “ticari alan yaratılamayacağı” yönünde bir karar vermişti. Böyle değilse de İdare Mahkemesi kararına aykırı bir durum var gibi geliyor bana…

xx          xx           xx

Tabi bu sadece Eski Garaj Alanı ve Demicioğlu Park Hotel meselesi değil…

Başka meselelerde var.

Yine hemen aklıma geliveren Kent Kart Uygulaması ve Katı Atık Bertaraf Tesis İhaleleri var..

Bunlarla ilgili de soruşturma izni verilmişti.

Bu arada Evsel Atık İhaleleri ile ilgili dava ve Eski Garaj Alanı‘nda lüks konutlar üretilmesi için yapılmış ihale ile ilgili olarak da müteahhit tarafından açılmış davalar devam ediyor olmalı…

Bunlar hep büyük projeler. Hemen hepsinde bir şekilde hukuksal sorun yaşanıyor. İnsan merak ediyor; Neden?..

Büyükşehir Belediyesi‘nin danışmanlarında, teknik elemanlarında bir eksiklik mi yoksa bir “usul tanımamazlık” ve “yargı kararlarına uymamazlık” alışkanlığı mı ortaya çıktı?

Benim tanıdığım Osman Gürün’ün başkanlığında bu tür sıkıntılar yaşanıyor olmasına anlam veremiyorum…

xx          xx           xx

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verilen soruşturma izni kararına ben de ulaştım. Karar Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı‘nın başvurusu veya talebi üzerine “İdari yargı kararının yönetim tarafından kasten uygulanmadığı.” gerekçesiyle alınmış.

Bunun için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Büyükşehir Belediyesi UKOME Başkanı Hamdi Alper Kolukısa hakkında bir ön inceleme yapılmış.

İddiayla ilgili olarak düzenlenen 04.06.2018 tarihli ve 146/4 sayılı Ön İnceleme Raporu ve eklerinin incelenmesi sonucunda; Süleyman Soylu imzalı verilen kararda şöyle denilmiş:

MBB Ulaşım Koordinasyon Başkanlığı’nın (UKOME), 28.12.2015 tarih ve 2015/8-239 sayılı kararı, Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin 13.07.2017 tarih ve Esas No. 2016/363, Karar No: 2017/1347 sayılı yazısıyla, Ulaşım Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yargı kararının uygulanmasıyla ilgili her hangi bir işlem tesis edilmediği ve iddianın sübuta erdiği, anlaşıldığından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı UKOME Başkanı Hamdi Alper Kolukısa hakkında ‘Soruşturma İzni Verilmesi’ne, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu görevlilerinin Yargılanması hakkında Kanun’un 6’ncı maddesi hükmü uyarınca, tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde Danıştay Birinci Dairesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere, 18.06.2018 de karar verildi.

xx          xx           xx

Gelin şimdi bir de olayı anımsayalım:

Soruşturma konusu mahkeme kararı olan; Muğla 1. İdare Mahkemesince alınan 13.07.2017 tarih ve 2016/363 E – 2017/1347 K sayılı kararda “Muğla Büyükşehir belediye Başkanlığınca Bodrum ilçesinde bulunan tüm minibüs güzergahlarında Hiçbir bilimsel veri,teknik rapor veya ulaşım planına dayanmaksızın Belediyeye ait olan otobüslerin sefer sayılarının arttırılmasına karar verildiği bu sefer sayısı artışının kamu yararı prensibine göre alınmadığı…” gerekçesiyle iptal etmişti.

Mahkemenin iptal kararına rağmen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, belediyeye ait otobüslerin seferlerini durdurmadığı gibi aksine sefer sayılarını da arttırmış ve bu mahkeme kararına uyulmasına gerek olmadığına yönelik 04.08.2017 tarih ve 2017/5-360 sayılı UKOME kararını almıştı.

Bodrum şoför esnafının bittiği anlamına gelen olay böyle gelişmişti…

xx          xx           xx

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un makam odasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu‘nun önünde Bodrum şoför esnafı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün‘ü karşı karşıya getiren bu olayın ardından, mahkeme kararına rağmen uygulamanın sürmesi üzerine Bodrum Şoförler Odası‘nca İçişleri Bakanlığı‘na başvuru yapılmıştı.

Başvuru sonrasında İçişleri Bakanlığı müfettişlerince yapılan inceleme sonucunda şimdi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiş bulunuyor…

Sonuç ne olur?

Sonuç yargının bileceği bir şey.

Ancak şoför esnafının mağduriyetinin devam etmemesi, en azından gelecekleri ile ilgili bir karar verebilmeleri için Danıştay‘ın bir an önce karar vermesinde yarar var.

Danıştay eğer Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa‘nın itirazını redederse dava açılır…

Böyle bir dava açılırsa, Büyükşehir Otobüsleri’nin elde ettiği kazancın geri verilmesi de istenir mi bilmiyorum. Yargı kararına rağmen usulsüz olarak toplanan para usulsüz gelir değil midir?

Dediğim gibi, yargı bilir, hukuk bilir…

xx          xx           xx

Bu arada Kenan Gürbüz arkadaşımız Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı ve avukatları ile görüşmüş.

KablıMuğla Büyükşehir Belediyesi kurulduğu tarihten bu yana ilçemizde gerek minibüs gerek servis gerekse taksici esnafının hayatını zorlaştırmak için elinden geleni yaptı. Biz oda olarak bu haksızlıklar karşısında elimizden gelen herşeyi yaptık. En başta adalete sığındık. Ancak Osman Gürün ve ekibi mahkeme kararlarını bile yoksayacak kadar üyelerimizi zor durumda bırakacak kararlar almaktan çekinmedi. Bakanlık kararı ile sevindik, umutlandık” demiş.

Bodrum Şoförler Odası Avukatı Barış Eğilmez de “Açtığımız davaların haricinde Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne onlarca kez yazılı öneri, talep ve şikayetlerimiz oldu. Bırakın randevu vermeyi bu tür resmi yazılarımızda bile cevap vermeyi çok gördüler.” diyerek şöyle anlatmış:

O otobüslerin parası Muğla’da yaşayan insanların cebinden çıkmaktadır. Bodrum’da 576 adet kayıtlı ve tahditli minibüs var iken ve bu minibüsler mevsimine göre 1 gün veya 2 gün boş durup 1 gün çalışan minibüsler olmasına rağmen Bodrum’a onlarca belediye otobüsünü gönderip zaten bir veya iki gün boş durup çalışan minibüslerin olduğu güzergahlara bu belediye otobüslerini ekleyerek minibüsçü esnafının ekonomik olarak mahvına sebep oldular. Bu UKOME kararları ile ilgili biz İdare Mahkemesinde bir çok dava açtık, bir çoğunda da lehimize kararlar çıktı veya çıkma aşamasında iken belediye mahkeme kararına konu güzergahla ilgili bir başka UKOME kararı alarak dava açtığımız UKOME kararıyla ilgili davayı konusuz bırakmayı sağlama yolunu seçti. Nihayetinde hukuk son sözü söylese de Muğla Büyükşehir Belediyesi hep kendi bildiğini yaptı. Muğla Büyükşehir Belediyesi yasa ile kendisine verilen ulaşımla ilgili bütün yetkilerini minibüscü servisçi ve taksici esnafının aleyhine kullanmıştır. İçişleri Bakanlığına yaptığımız müracatta da bu durumu ortaya koyduk ve Bakanlık soruşturma kararı verdi.

Hadi hayırlısı…

—————————————                                                                                         —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Ya ümitsizsiniz. Ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz. Ya da çare sizsiniz. (Behçet Necatigil)

ÇİVİ

Kulislere bomba gibi düşen habere göre, Tansu Çiller AK Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacak.

Ben Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 03 Eylül 2018 / 12:10

Gocuman; İçimden geldiği gibi yorum yapacağım; Hani Yürüyüş yaptılardı ya. Hak Hukuk adalet diye. Demekki adalet tecelli edecek.sevgi ve saygı.