Yargı Büyükşehir’e “Dur” dedi… « Hamle Gazetesi

Yargı Büyükşehir’e “Dur” dedi…

Bu haber 21 Mart 2019 - 18:14 'de eklendi ve 4.289 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile yaptığımız mülakatı yayınlayacaktık. Seçim yasaklarına takıldı…

Seçime az bir zaman kala, ortalık anket kaynamaya başladı. Anketlerin büyük bölümü de sahte… Nerede, ne zaman, kaç kişi ile kim yapmış, kim yaptırmış belli değil!

Mesela Osman Gürün‘ün trollerinden mi, samimi bir taraftarı mı hala anlaşılabilmiş değil, Zeynep Aksoy salı günü bir “anket” paylaştı. Görenler biliyordur, “Behçet bey kendi yaptırdığı ankette 3. olmuş.” şeklinde paylaşım başlığı taşıyan “31 Mart Yerel Seçim Muğla Anketi” başlıklı sözde ankette adaylardan birine tavan yaptırılmış… Bu öyle böyle bir tavan değil… O adayın aldığı oy % 85 olarak gösterilmiş… İnsanın neden 90 değil diyesi geliyor… Öteki adaylardan ikincisi % 7 alırken, üçüncüsü % 5, dördüncüsü de % 2 almış… Şaka gibi!

Kimse inanmadı tabi… Zeynep hanımın paylaşımı o gün şamata konusu oldu…

Sosyal medya kullanıcılarından birisi “Bu çok inandırıcı değil ama” diye yazınca, Zeynep Aksoy da “Anket yapmak ne kadar kolaymış onu göstermek için” diye karşılık verdi…

xx           xx           xx

Seçimlere bugün dahil tam 10 gün kaldı. Dün de seçim yasakları başladı.

Artık seçime kadar vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.

Benim buradan anladığım şu; bir siyasi partinin ve adayın lehinde veya aleyhinde kamuoyu araştırması sonuçları, anketler yayınlanmayacak.

Yazımın başında “Zeynep Aksoy anketini” yayınladık. Ancak kimse dikkate almasın. Kendisininde ifade ettiği gibi böyle bir anket yok!

xx           xx           xx

Elbette anket yapmak oldukça zor bir iştir… Verileri okuyabilmek daha da zordur. Hele sahtesini yapmak hepsinden zordur… Kolaya kaçarsan Zeynep Aksoy anketi olur!

Neyse sonunda o gün Zeynep hanımın anketi ile güldük eğlendik. Bugünlerde sosyal medya  mecrası oldukça gerilimli… Doğrusu o yüzden de bu paylaşım iyi geldi… Ki Zeynep hanım bile “Maksat gülelim eğlenelim” diye de yazdı…

Ama aynı gün ortaya bir başka anket çıktı. İşte bu anket inandırıcı gelmiş olmalı ki yer gök sarsıldı.

CHP tarafından yaptırıldığı önesürülen ankete göre, oy dağılımını vermeyeceğim. Yasak… Bu bir “Zeynep Aksoy anketi” değil. Anketteki oy dağılımını ve anketi yapanların yorumunu paylaşırsak propaganda olur…

Çok geçmedi, CHP tarafından yaptırılıp açıklanmadığı öne sürülen ve basında da yer alan ankete aynı gün CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu‘ndan “Bu anket sahte. Bizimle de ilgisi yok” tepkisi geldi. ZeybekoğluYargıya başvuracağız” diye açıklama yaptı.

Seçim yasağı başladığı için fazla detaya girmeyeceğim. Ancak şu ana kadar savcılığa başvurulduğuna dair bir duyum da almadık. Bence o başvuru yapılmalı. Ortada bir sahtekarlık varsa, cezasız kalmamalı…

xx           xx           xx

Salı günü bir de AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete yaptığı basın açıklamasında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde MUSKİ Genel Müdürü imzasıyla 13 İlçede çalışan yüzlerce Büyükşehir personelini kapsayan görevlendirme ve belediyenin tüm araç ve gereçlerinin kullanılmasına yönelik emirleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve bu uygulamanın durdurulması için Seçim Kuruluna başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Açıklama şaşırtıcı gelmedi… Çünkü ne zamandır Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına Belediye Baaşkanı Osman Gürün ve belediye ile ilgili sosyal medya paylaşımlarının beğenilmesi ve paylaşılmasının yanında toplantılarda, etkinliklerde yeralınması için baskı uygulandığı söylentilerini duymayan kalmadı.

Basın toplantısında “18.Mart 2019 tarih ve 2019/43 nolu Seçim Kurulu kararı ile gerek belediye personelinin gerekse belediye araç ve gereçlerinin seçim kampanyası kapsamında kullanılmasının durdurulmasına karar verilmiştir.” diyen İl Başkanı Mete şöyle devam etti:

Aynı zamanda suç olan bu eylemler nedeniyle başvurumuz sonucunda ilgililer hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmayla, bu emri veren ve uygulayan personelin gerek 298 Sayılı Seçim Kanunu uyarınca hapis cezasıyla, gerekse 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca memuriyetten çıkarılma cezasıyla cezalandırılmaları sözkonusu olacaktır. Korkunun ecele faydası yoktur. Kanunsuz emirlerin sonuçlarını emri verenler çekecektir

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Cumhur İttifakı ortağı MHP‘nin İl Başkanı Mehmet Korkmaz ile yaptıkları ortak basın açıklamasında, “Seçimi kaybedeceğini gören Osman Gürün hukuksuzluğun zirvelerinde dolaşarak emri altında çalışan yüzlerce personelin meslek hayatlarını bitirecek kadar gözü dönmüş uygulamalar yapmaya başlamıştır.” dedi.

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen imzasıyla seçim çalışmaları için 13 İlçede çalışan yüzlerce personeli kapsayan görevlendirme yanında belediyenin tüm araç ve gereçlerinin kullanılmasına yönelik emir verildiğini öğrenir öğrenmez ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten İl Başkanı Mete şu ifadelerde bulundu:

Uygulamanın durdurulması için Seçim Kuruluna da başvuruda bulunduk. Menteşe İlçe Seçim Kurulu başvurumuz kabul ederek, gerek belediye personelinin gerekse belediye araç ve gereçlerinin seçim kampanyası kapsamında kullanılmasının durdurulmasına karar verdi. Seçim Kurulu kararında açıkça kanunu çiğnediği belli olan Osman Gürün ve yetkililerin bu eylemleri nedeniyle başvurumuz sonucunda Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmayla bu emri veren ve uygulayan personelin cezalandırılması sözkonusu olacaktır. Korkunun ecele faydası yoktur. Osman Gürün’e tek tavsiyemiz 1 Nisan İtibariyle Karabağlar yaylasındaki evinin tadilatına başlayarak emekliliğini nasıl geçireceğinin planlarını yapmasıdır.

xx           xx           xx

Görüldüğü gibi seçim yaklaştıkça, anketlerin etkisiyle ilk kez bu seçimde kaybetme kaygısı yaşadığı gözlenen Osman Gürün‘ün bugüne kadar başvurmadığı yollara başvurması ve kesenin ağzını da açmış olması kendisini tanıyanları şaşırtıyor.

Bir başka şaşırtıcı durumda, CHP adayı Osman Gürün‘ün son zamanlarda tanıtım afişlerinde, posterlerinde CHP amblemini kullanımdan çıkartmış olması… Sosyal medyada kendisi ile ilgili “Kimin adayı?” diye esprili eleştiriler yapılırken, o paylaşımlardan birinin altına da Ahmet Tan Karaosmanoğlu Sizce niye CHP ismi yok hiç düşündünüz mü? Bu reklamlar Büyükşehir Belediyesi adına Büyükşehir Bütçesinden veriliyor da ondan. Çıksın bir Belediyeci yalanlasın bu durumu.” ifadesini koyarken, ardından da “Merak etmeyin. Muhalif Meclis üyelerinden ses çıkmayınca Sayıştaya ben şikayet ettim bile.” diye kaydetti.

31 Mart Yerel Seçimlerinin Muğla’da bir çok yönüyle “siyasi tarihe” geçmesi beklenirken, öyle görünüyor ki açılan ve açılacak davalar ile de o tarihe kayıt düşülecek…

xx           xx           xx

Basında ve sosyal medyada da yeraldığı gibi Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin seçimler yaklaşırken temellerini attığı üç büyük projenin inşaatları da sanki bunun için sözleşme yapılmış gibi durmuş durumda.

Neden?

Bu durum söz konusu basın toplantısında AK Parti İl Başkanı Kadem Mete tarafından da dile getirildi. Kadem Mete‘nin bu konudaki açıklamalarını da yarınki yazımızda Başkan Gürün‘ün bu günlerde sıkça paylaşılan “Başkan Gürün ilçe belediye başkanlarının defansı yüzünden bazı ilçelerde yapmak istediği yatırımları yapamadı” şeklindeki haberlerle birlikte ele alırız.

——————————                                                      ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir. (George Orwell)

ÇİVİ

Arkadaşım “Muğla bu seçimde FOX TV’de iki Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Bodrum’dan da iki ilçe belediye başkanı adayı ile yer alarak iller içinde rekor kırdı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Saim Öztürk 22 Mart 2019 / 11:57

Bu yazını okuyunca,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait tüm araçların AKP mitinglerinde seferber edilmesi aklıma geldi.Muğla’daki yanlışsa,engellenebiliyorsa,aynı uygulamayı diğer şehirlerde de görmek isteriz.Bu tezatları da yazman dileğiyle.

gerçek CHP'li 22 Mart 2019 / 23:51

Sosyal Medyada çıkan haberde Mürsel Alban’ın aşağıda adları yazılı akrabalarının Büyükşehir Belediyesinde çalıştığı söyleniyor.
Bilge Alban (Yeğeni) Büyük Şehir Bel. İmar Daire Başkanlığında, Tolga Alban (Yeğeni) Büyük Şehir Bel. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığında, Aydın Alban (Yeğeni) Büyük Şehir Bel. İtfaiye Daire Başkanlığında, Çiğdem Alban (Yeğeni) Büyük Şehir Belediyesi Çevre Dairesi Başkanlığında ve Abidin Çelik (Teyzesinin Oğlu) Büyük Şehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında çalışıyormuş. Bu adaletsizliğin hesabını versinler. Ayrıca yazınızda Osman Gürün’ün tanıtım afişlerinde CHP ismi olmaması çok düşündürücü. Afişlerde CHP isminin olmayışını Genel Merkezde atayanlara sormak gerekir.