Yanan ormanlık alana öğrenciler fidan dikti

Bu haber 19 Aralık 2015 - 0:05 'de eklendi ve 475 kez görüntülendi.

YANAN ORMANLIK ALANA ÖĞRENCİLER FİDAN DİKTİ YANGINDA ZARAR GÖREN ORMANLIK ALANA 100 BİN FİDAN DİKİLECEKYangında zarar gören ormanlık alana 100 bin fidan dikilecek.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 4 ay önce çıkan orman yangını sonucu tahrip olan alana öğrenciler fidan dikti.
Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu ve TEMA vakfı temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte öğrenciler, orman işletme personeli ile birlikte anayol kenarına yangına dayanıklı fidanlar dikti. Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu, yangında zarar gören alana 100 Bin civarı fidan dikmeyi amaçladıklarını ifade etti. Uslu; “Burada 14 Ağustos 2015 tarihinde insanların gafleti sonucu orman yangını yaşandı. Çok rüzgarlı ve sıcak bir havada meydana gelen yangını 70 hektarda kontrol altına alabilmiştik. Yanan alanda yaklaşık bir aydır fidan dikim işlemlerimiz devam ediyor’’ dedi.
Kızılyaka İlkokulu yetkililerinin çocuklarla fidan dikimi etkinliği talebini mutlulukla karşıladıklarını belirten Uslu, Yanan alanların nasıl ağaçlandırılması gerektiğini, nasıl fidan dikilmesi gerektiğini öğretmek istediklerini söyledi. Yılda yaklaşık 1 Milyona yakın fidan dikimi yaptıklarının altını çizen Uslu, “Yanan alana 100 bin civarı fidan dikmeyi amaçlıyoruz. Anayol kenarına yangına dayanıklı fidanlar dikerek yangın bandı oluşturacağız’’ diye konuştu.
Eğitim, öğretimi geliştirmek adına çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini belirten Kızılyaka İlk ve Orta Okulu Müdürü Ayşegül Kıvrak, ‘’Çevre projelerinde, çocuklarımıza doğayı sevdirmeyi, ağacı sevdirmeyi amaçlayarak ağaçlandırmaya önem verdik. TEMA vakfı ve Orman İşletme Müdürlüğü ile iş birliği yaparak kısa süre önce yangın yaşanan bu mevkide bir fidan dikimi yaptık’’ dedi.
Kızılyaka ilkokulu ana sınıfı öğretmeni ve TEMA vakfı ilçe temsilcisi Kadriye Çakmak ise, eğitim sürecinde çocuklara ağaçları sevmeyi ve doğayı korumayı öğretiyoruz. Ama yaparak, yaşayarak öğrenmek kadar kalıcı olmadığını bildiğimiz için bizzat alana çıkmak istedik. Umarım çocuklarımız büyüdüğü zamanda doğayı koruyan, ağacı seven bireyler olur’’ şeklinde konuştu. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.