Yalnız değilsiniz

Bu haber 03 Nisan 2014 - 19:01 'de eklendi ve 1.013 kez görüntülendi.

yalnizdegilsiniz65651165651Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Kanser Haftası nedeniyle hastanede kanser tedavisi gören hastalar için doktorlar, hemşireler ve hastane personelinin katılımı ile moral motivasyon günü düzenlendi. Gerçekleştirilen etkinlikte doktorlar ve hastane personeli ile bir araya gelen hastalara ‘kansere karşı yalnız değilsiniz’ mesajı verildi.

Kadir Tamer

Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kanser Haftası etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde kanser tedavisi gören hastalar için moral motivasyon günü düzenlendi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yemekhanesinde gerçekleşen etkinliğe Başhekim Prof. Dr. Gürsoy Doğan ile doktorlar, hemşireler, hastane personeli, kanser tedavisi gören hastalar ve yakınları katıldı.

Etkinlikte konuşan Hastane Başhekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan, kanser haftası nedeniyle hastanede yatan kanser hastalarına ve yakınlarına ilk defa böyle bir etkinlik düzenlediklerini ifade ederek, “Bundan sonraki süreçte bu tür etkinliklerimiz sürdüreceğiz. Hastanemizde tedavi olan kanser hastalarının hem motivasyonu artırmak hem de konunun uzmanları doktorlarımız tarafından bilgiler verilecek. Kanser hastalığı ile mücadele eden hastalarımız bu mücadelelerinde yalnız değildir” dedi.

Daha sonra söz alan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Okay Nazlı, “Burada hasta ve hasta yakınlarımız var. Onlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve biran önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Kanser tedavisi çok branşı ilgilendiren bizim deyimimizle multi disipliner dediğimiz bir yaklaşımla tedavi gerektirir. Yani multi disipliner derken Genel Cerrahi, Onkolojik Cerrahi, Radyasyon Onkolojisi, Medikal Onkolojisi, Pataloji, Radyolojive gerektiğinde Psikiyatri, Fizik tedavi gibi diğer branşlarında tedavinin değişik dallarında bir çeşit hastalığın tedavisi amaçlı karışmaları gerekir ki onun için kanser tedavisi nasıl multi disipliner diyorsak cerrahinin içinde de bir ekip işidir” dedi.

Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özgül Tanrıverdi ise kanser hastalığının tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olduğunu dile getirdi.

Genel Cerrahi Prof. Dr. Murat Polat ise Türkiye’de en sık meme kanseri görüldüğünü söyleyerek, “Erkeklerde akciğer ve prostat kanseri görülmekte. Cerrahi ameliyatlarda sıkıntımız yok. Ameliyat her kanser hastasında gerekmiyor. Genelde ameliyatlarımız başarılı şekilde sonuçlandırıyoruz. Ameliyat yaparken ölüm olayı e sakat kalma olayı gibi konularda bir sıkıntı yaşamıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından etkinlik müzik dinletisi ile devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.