Ya Kargıcık Çayı yeniden taşarsa?

Bu haber 14 Temmuz 2014 - 2:21 'de eklendi ve 837 kez görüntülendi.

masetttKöyceğiz’de Karadere Çayı’nın taşması sonucu yaşanan selin yarattığı felaketin bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemler ortada kaldı. Karayolları ve DSİ önlem almakla Büyükşehir Belediyesinin görevli olduğunu belirtirken, Büyükşehir Belediyesi de sorumluluk almadı. Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda “Sayın valim suçlu benim” diye isyan ederken, Vali M. Hakan Güvençer, “Herhalde kış gelecek. Yağışlar başlayacak. Yine taşkın olacak. Sonra Kamil beyi asarız.” diye isyan etti.
Özcan Özgür
Köyceğiz’de Karadere Çayı’nın taşması sonucu yaşanan selin yarattığı felaketin bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemler ortada kaldı. Karayolları ve DSİ önlem almakla Büyükşehir Belediyesinin görevli olduğunu belirtirken, Büyükşehir Belediyesi de sorumluluk almadı. Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda “Sayın valim suçlu benim” diye isyan ederken, Vali M. Hakan Güvençer, “Herhalde kış gelecek. Yağışlar başlayacak. Yine taşkın olacak. Sonra Kamil beyi asarız.” diye isyan etti.
Yetki kavgası
İl Koordinasyon Kurulu’nun 2014 Yılı 3’ncü toplantısında, Nisan ayında yapılan toplantıda ele alınan “Köyceğiz Karadere Çayı taşkını” konusu yine gündeme geldi. Taşkınla ilgili Nisan Ayı’nda “Köyceğiz Toparlar bölgesinde yolun kuzeyinde kalan bölümde biriken rusubatın ve yolun alt bölümüne aktarılan uyun kontrolü konusunda Köyceğiz Kaymakamı koordinesinde DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ve Köyceğiz Belediyesi tarafından bir çalışma yapılması” şeklinde karar alındı. Bu karara rağmen o günden bu yana hiçbir şey yapılmadığı ve artık bu konularda Köyceğiz Belediyesi’nin değil Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk sahibi olduğu anlaşıldı.
“Yetki ve sorumluluk Büyükşehir’in”
Toplantıda Vali M. Hakan Güvençer, Köyceğiz’de halen afet riski bulunduğunu belirtirken Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu “Karadere’de ıslah çalışması olduğunu biliyoruz. Dere ıslah edilmeli. DSİ ile anlaştık. Karayolunda biz suyu menfezlerle karşıya geçiririz. Üzerimize düşeni yaparız. Ancak ani yağışlarda menfez yetersiz kalıyor” derken, DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız “Karadere için ek proje başlattık. Yol boyunca menfezler yapıldı. Ama işe Büyükşehir sahip çıkmalı” dedi.
Toplantıda geçtiğimiz Nisan Ayı’nda yaşanan beklenmedik yağışlarda meydana gelen taşkının ardından yaşanan felaketin ilk olmadığı, önceki yıllarda da benzer taşkınların yaşandığı ve İl Özel İdaresi’nin taşkınla ilgili önlem alma çalışması başlattığı ancak çalışmanın Büyükşehir Yasası ile kapatılması sonucu yarım kaldığına ve çalışmanın Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanması gerektiğine dikkat çekildi.
Bunun üzerine toplantıda Büyükşehir Belediyesi’ni temsil eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Müfit Bayram söz aldı. Bayram, “Bu 2012 de başlamış bir sorun. Bana ulaştırılan bir sorun değil. Büyükşehir kurulalı daha 3 ay oldu.” demekle yetindi.
Kamil beyi asalım
Toplantıyı yöneten Muğla Valisi M. Hakan Güvençer ise “Bu konuyu gündemden düşüreceğim” diyerek, “Köyceğiz Toparlar su taşkını ile ilgili kimse görevi üstlenmiyor. Karayolları, DSİ bizim işimiz değil diyorlar. Doğrusu bu sorunun Büyükşehir Belediyesi tarafından çözülmesidir. Büyükşehir Belediyesi de sorumluluk almıyor. Bu sorun çözülmeyecek görünüyor” diye konuştu. Bunun üzerine o sırada Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan ayağa kalkıp, “Suçlu benim efendim. Beni cezalandırın” diye isyanını dile getirdi.
Bunun üzerine tekrar söz alan Vali Güvençer şunları söyledi:
“Herhalde kış gelecek. Yağışlar başlayacak. Yine taşkın olacak. O zaman sahip çıkan olacak. Veya yağmurla su gelir. Bu su taşar etrafa basar. Sonra Kamil beyi asarız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.