Ya, bir de engellilere sorun!

Bu haber 11 Mayıs 2010 - 0:00 'de eklendi ve 671 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Zamanın Durduğu Muğla’da Mavi, Beyaz, Yeşil Yolculuk” başlığını taşıyan bir üçleme ile katıldığım yarışmada birinci olan  ve “Zamanın Durduğu Muğla’da Beyaz Yolculuk” adını taşıyan ikinci metni bu gün yayınlayacaktık. Dün Engelliler Haftası başladı. Es geçemezdim. Özür dilerim. Bana ödül getiren metni yarın paylaşırız.
 
xx      xx      xx
Engelliler haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Dün (10 Mayıs) başlayan hafta, Muğla Valiliği’nin himayesinde gerçekleştirilen etkinliklerle 16 Mayıs Pazar günü sona erecek. Etkinlikler ise önümüzdeki Cuma “sinema günü” ile son bulacak.
Sanıyorum Cuma günü engelliler Zeybek Sineması’nda film izleyecekler.
Hafta ile ilgili programa baktığımda ilk aklıma gelen bu oldu:
Engelliler Zeybek Sineması’na nasıl girecekler?
 
xx      xx      xx
Cuma günü, eğer akıllara sinemanın çıkış kapısını kullanmak gelirse mesele yok.
Yok, eğer, giriş kapısı kullanılmaya kalkışılırsa, 10’un üzerindeki merdiven basamaklarını çıkmaya, çıkarılmaya çalışılan engellilerin her zamanki çilesi meslektaşlarıma haber malzemesi olacaktır!
Kültür Kenti Muğla’da engelliler sinemaya gidemiyorlar. Cuma günü bunun acısını çıkaracaklar. Muhtemelen sinemanın çıkış kapısını kullanacaklar. Ya sonra?
 
xx      xx      xx
Engelliler sadece sinemaya değil, pek çok yere gidemiyorlar…
Bu anlamda 2002 yılında Başbakanlık tarafından bir genelge yayınlandı. “Avrupa Birliğine katılım sürecinde önemli adımlar attığımız bu günlerde, kamu kurum ve kuruluşlarınca 2003 Avrupa Özürlüler Yılına yönelik çalışmalar yürütülecek, engellilerin fiziki güçlükleri aşması için gerekli önlemler ivedilikle alınacaktır.” denilen genelgede yapılması gerekenler şöyle sıralandı:
“…kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapıların, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel altyapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapıların özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirileceği; Büyükşehir belediyeleri ve belediyelerin, şehir içinde kendilerince sunulan veya denetimlerinde gerçekleştirilen toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin kullanımına uygunluğunu sağlayacağı…”
Bu konuda en büyük görev yerel yönetimlere düşüyor ama…
 
xx      xx      xx
2002 yılında yayınlanan genelgeden sonuç alınamadı. 4 yıl sonra 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bir genel daha yayınlandı. Bu genelgede, 2002 genelgesinde yer alan “yapılması gerekenlerin”, 7 yıl içinde tamamlanması istendi ve bu 7 yıllık sürenin 7.7.2005 tarihinde başlamış olduğuna dikkat çekildi.
Aradan 5 yıl geçti. Sürenin dolmasına 2 yıl var… Geçen 5 yılda ne yapıldı?..
Kamu binalarının girişlerine uyduruk rampalar kondu. Şahsen ben o rampaların hiç birini kullanmıyorum. Keşke o rampalar yapılırken biz engellilere danışılsaydı…
O rampalardan Valiliğin ve İl Özel İdaresi’nin önünde de var. Mermerden… Kaç sağlıklı kişinin o mermer rampaları kullanmaya kalkıp, kayıp düştüğünü bizzat ben gördüm!
Tabi haksızlık etmeyelim, yeni yapılan kamu binalarının hepsinde gerekenlerin yapıldığını görüyoruz.
Ya sivil yapılar?.. Belediyeler inşaat ruhsatı verirken, projelerde halen engelliler ile ilgili önlem alınıp alınmadığına bakmıyor!..
Kaldırımlar, parklar, pastane, restoran ve benzeri yerler hala “Çanakkale’den daha geçilmez”…
Engellilerin toplu taşıma araçlarından, genel tuvaletlerden yararlanmaları ne mümkün?!!
 
xx      xx      xx
Bu anlamda her türlü önlemin sağlık kuruluşlarında alındığını görüyoruz. Sağlık Müdürlüğü’nü kutluyorum. Ah bir de o zeminler olmasa… Gerek Devlet gerekse özel sağlık kuruluşlarının hepsinde zeminler kaygan… Bırakın engellileri, sağlıklı insanlar için bile tehlikeli…
 
xx      xx      xx
Geçenlerde bir genelge de Vali Dr. Ahmet Altıparmak yayınladı.
Genelge, ilgili kuruluşların, “Kamu kuruluşları binalarıyla, akaryakıt istasyonları, alışveriş merkezleri, hipermarketler, bankalar ve benzeri yerlere, özürlülerin kullanımına uygun ATM cihazları, telefon kulübeleri konulması, özel hizmet masaları veya bankoların oluşturulması, WC, özürlü rampası, asansör, tutamak, araç park yeri gibi düzenlemelerin yapılması, toplu taşıma araçlarının da özürlülerin kullanımına uygun hale getirilmesi için düzenlemelerin yapılmasına” dair dikkatleri çekildi.
Marketlerde bırakın engellileri, sağlıklı insanlar için bile tuvalet yok!
 
xx      xx      xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın bu ilk genelgesi değil. 2008 yılında da bir genelge yayınlanmış. Bir ilçemiz hariç, bütün ilçelerde komisyonlar kurulmuş ve oldukça sıkı çalışıyorlarmış.
Doğrusu ben Muğla il merkezinde böyle bir komisyonun varlığını hiç hissetmedim. Korkarım bu komisyonlar vali beyi yanıltıyorlardır da!..
Bence o komisyonlarda “aklı başında” birer engellinin bulunmasında yarar var. Engellilerin içinde olmadığı hiçbir uygulamanın engellilere bir yarar getireceğini sanmıyorum…
Ve unutmayalım, engellilerini rahat ettiği bir şehirde herkes rahat edecektir…
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.