XVII. Sosyoloji Günleri

Bu haber 05 Mayıs 2014 - 20:45 'de eklendi ve 1.310 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen Geleneksel Sosyoloji Günleri çarpıcı konular ele alınırken Prof. Dr. Doğu Ergil ve Yönetmen Yüksel Aksu gibi önemli isimler ağırlanıyor.

Bu sene ele alınan konular arasında Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralları örneğinde  “Özelleştirme Sürecindeki Sosyal Hak Mücadelesi ve Sınıf Bilinci”; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneğinde “Öğrencilerin Eşcinsellere Karşı Tutum ve Davranışları”;  Muğla örneğinde “Toplumun Farklı İnançlara Bakışı” ve “Cemaat Olgusuna Toplumun Bakışı” konuları öne çıkıyor.

Özcan Özgür

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen Geleneksel Sosyoloji Günleri çarpıcı konular ele alınırken Prof. Dr. Doğu Ergil ve Yönetmen Yüksel Aksu gibi önemli isimler ağırlanıyor. Bu sene ele alınan konular arasında Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralları örneğinde  “Özelleştirme Sürecindeki Sosyal Hak Mücadelesi ve Sınıf Bilinci”; Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneğinde “Öğrencilerin Eşcinsellere Karşı Tutum ve Davranışları”;  Muğla örneğinde “Toplumun Farklı İnançlara Bakışı” ve “Cemaat Olgusuna Toplumun Bakışı” konuları öne çıkıyor.

Sosyoloji Günleri yarın üniversitenin Atatürk Kültür Merkezi salonlarında başlayacak. Saat 10.00’da 20 dakikalık müzik dinletisinin ardından Açış Konuşmaları saat 10.20 de başlıyor. Açış konuşmaları Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil ile Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pervin Çapan, Sosyoloji Bölümü Başkanı Muammer Tuna, Sosyoloji Topluluğu Başkanı Cevdet Evin ve Araştırma Görevlisi Oğuz Özgür Karadeniz tarafından yapılıyor.

İLK GÜN

Tüm Muğlalıların davetli olduğu Sosyoloji Günleri’nin yarın ilk günün ilk oturumu “Tecavüz ve Çocuk Gelinler” başlığını taşıyor. Saat 11.15’ta yapılacak oturumu Mevlide Türkan yönetirken, Büşra Kısacık “Tecavüz olayına iki farklı bakış: Fatih Beşiktaş Semtlerinin Karşılaştırılması” başlığını, Kezban Gümüş “Toplumsal Bir Sorun Olarak Çocuk Gelinler” ve Bilal Orun “Çocuk Gelinler: Mardin Nüsaybin Örneği” başlıklarını ele alıyor.

Saat 14.40’ta ikinci oturumda, Duygu Erol oturum başkanlığında “Emek ve Kadın Emeği” başlığı ele alınıyor. Gamze Karadeli, “Uzun Yol Şoförlerinin Aile Hayatı ve Mesleğin Aile İlişkileri Üzerindeki Etkisi”; Elif Tekçevik, “Çalışan Annelerin Çocuklarıyla Etkileşiminde Yaşadıkları Sorunlar” ve Melek Aydın, “Kadın Gözüyle Futbol; Muğla Örneği” konularını işliyor.

Saat 15.50’de günün üçüncü oturumunda Merve Seçmen başkanlığında “Toplumsal Cinsiyet” başlığı altında “Öğrencilerin Eşcinsellere Karşı Tutum ve Davranışları (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Örneği)”, Ön Sahnede LGBT Bireyler” ve “Güzellik ve Farklar” konular ele alınıyor.

Ardından yapılacak Karma Oturum’da “Ahıska Türkleri” başlığı altında “Zorunlu Göç ve Geri Dönüş Politikası Bağlamında Şırnak Örneği” ve “Neoliberal Politikaların Şemsiyesi Altında Türkiye’de Tarım” konuları tartışılıyor.

İlk gün MUSANDER’in Müzik Dinletisi ile sona eriyor.

İKİNCİ GÜN

Sosyoloji Günleri’nin ikinci gününde (8 Mayıs Perşembe) “Sosyal Medya ve Muhalefet” başlığı dikkat çekiyor. İlk Oturum Başkanlığını Merve Nur Akagündüz’ün yapacağı ilk oturumda, “Sosyalleşmenin Değişen Yüzü”, “İnternet ve Edebiyat: Masal Kitapları Bağlamında e-kitap”, “Yeni Muhalefet Anlayışının Sanal Örneği Redhack” konuları ele alınırken, ikinci oturumda “Bir Gündelik Hayat Pratiği Olarak Kadın Günleri” ve “Konferans  Emeğin Kenti İstanbul” başlıkları işleniyor.

İlk günün üçüncü “Batıl ve Cemaat” başlıklı oturumunda da “Toplumun Farklı İnançlara Bakışı (Muğla örneği”; “Cuma Hutbelerinde Çocuk Eğitimi”, “Cemaat Olgusuna Toplumun Bakışı (Muğla örneği) ve “Gündelik Hayatta Batıl İnançlar Muğla Aydın Örneği” tartışılıyor.

İkinci günün son etkinliklerinde Yönetmen Yüksel Aksu “Sinema Sosyolojisi” başlıklı sunumunu yaparken, saat 17.00-18.10 arasında Anton Çehov’un “Ayı” adlı oyunu yer alıyor.

ÜÇÜNCÜ GÜN

Üçüncü günün ilk oturumunda Atilla Öztekin oturum başkanlığında “Karnaval Tadında Bir Direniş”, “Ortaçağda Din ve Kadın Üzerine; Cadılık ve Cadı avları” ve “Dini Söylemde İnsan Merkezcilik ve İnsan Olmayan Hayvanların Konumu” ele alınıyor.

Son günün “Türk Siyasal Kültür Üzerine Düşünceler” başlıklı konferansını Prof. Dr. Doğu Ergil verirken, “Sosyal Haklar” başlıklı son oturumda “Hapisten Çıkan Kişilerin Sosyalleşme Sorunları”, “Yatağan, Yeniköy,

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 06 Mayıs 2014 / 19:12

İzleyeceğiz bakalım ne kadar düşünce ve başarı gelecek…